Agentúrnu správu TASR sme nahradili autorským materiálom SME 14:17.
KOŠICE. Správcovi to umožnil Ústavný súd SR. Vlani v októbri vyhovel jeho sťažnosti a vykonateľnosť rozhodnutia najvyššieho súdu odložil. Pezinčania dnes prišli pred sídlo ústavného súdu v Košiciach pripomenúť svoje práva.
Na bicykloch cez republiku
Vyše šesťdesiat obyvateľov mesta, ktoré osem rokov bojuje so štátnymi inštitúciami proti výstavbe skládky v bezprostrednej blízkosti obydlí, pricestovalo do Košíc autobusom. Poslanec mestského zastupiteľstva Marián Šipoš spolu s Medardom Federom a Gabrielou Šilhárovou merali cestu z Pezinka na bicykloch.
„Dobre sa nám šlo, až na tých šesťdesiat kilometrov v daždi za Zvolenom. Ale nie sme z cukru, neroztopíme sa. Dážď nás nemôže odradiť, aby sme bojovali proti skrivodlivosti na Slovensku," uviedol Šipoš.
Pezinčanov prišli podporiť desiatky zástupcov mimovládnych organizácií, medzi nimi členovia a sympatizanti iniciatívy Trebišov nahlas, ale aj vinohradníci a vinári z Tokajskej oblasti.
„Vieme veľmi dobre, čo sme prežívali my v Trebišove, keď sme sa postavili proti výstavbe tepelnej elektrárne. Tieto priemyselné aktivity nepatria mesta! Pezinčanov treba podporiť," - zdôraznila Mária Maciková.
Nerovný boj so štátom
Mesto Pezinok a občianska iniciatíva Skládka nepatrí do mesta sa dožaduje na ústavnom súde, aby zverejnil svoje rozhodnutie o odložení vykonateľnosti rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý skládku v Pezinku považuje za nezákonnú. Ústavný súd od januára nerozhodol občianskej iniciatívy na jeho vstup ako vedľajšieho účastníka do konania.
„Keďže nemáme k dispozícii rozhodnutie ústavného súdu, nevieme, ako sa máme proti nemu brániť. Ústavný súd rozhodoval len na základe jednostranných informácií prevádzkovateľa skládky. Keď dokázal bleskovo rozhodnúť o návrhu prevádzkovateľa, rovnako rýchlo by mal konať aj v našom prípade," komentoval postoj ústavného súdu Jaroslav Pavlovič z iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Podľa právnej zástupkyne Pezinčanov Zuzany Aimaq - Fialovej v súčasnosti je otvorených desať konaní v súvislosti s pezinskou skládkou. Sú to konania pred štátnymi orgánmi, súdmi všetkých stupňov, dokonca pred Európskym parlamentom. „Ako môžeme hovoriť o právnom štáte, keď ústavný v priebehu niekoľkých dní rozhodol o ochrane práv majiteľov skládky, a niekoľko mesiacov sa nechce vyjadriť k právam desiatok tisíc ľudí a dopúšťa nezvratné škody na ich životnom prostredí!"
FOTO: TOMÁŠ JESENSKÝ
Súd rozhodnutie nezverejní
Ústavný súd podľa jeho hovorkyne Anny Pančurovej sprístupnil obsah uznesenia v zmysle platných zákonov len účastníkom konania, ktorými sú Ekologická spoločnosť, a. s., a Najvyšší súd SR, ktorý o nezákonnosti skládky rozhodol.
„Zo sprístupnenia informácií na základe zákona č. 211/200 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov ( zákon o slobode informácií ) v znení neskorších predpisov sú vylúčené informácie, ktoré sa týkajú rozhodovacej činnosti súdov a takým je aj predmetné uznesenie, ktoré je procesným rozhodnutím ústavného súdu v danej veci," uviedla Pančurová.
O dvoch návrhoch na vstup vedľajších účastníkov do konania ústavný súd rozhodne pred rozhodnutím o sťažnosti Ekologickej skládky, a.s.
Protestujúcich sprevádzali provokačné bilbordy
Po trase z Pezinka do Košíc sprevádzali protestujúcich cyklistov dva mobilné bilbordy. Dnes krúžili okolo sídla ústavného súdu.
„Byciklovanie (aj s pravopisnou chybou - pozn. autora) pred voľbami to už bolo. Koho záujem hájite?" - stálo na jednom z nich. Podľa druhého primátori a starostovia Malokarpatského regiónu podporujú skládku.
„Je to hrubá demagógia. Väčšina primátorov a starostov sa jednoznačne pridáva k stanovisku Pezinka a podporujú náš boj" povedal primátor Oliver Solga.
Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skádka nepatrí do mesta jednoznačne odmieta akékoľvek spolitizovanie kauzy: „Bojujeme za naše zdravie. Keď sa nejaký politik rozhodne, že nás podporí, nemôžme mu v tom zabrániť."
Podľa Pezinčanov bilbordy objednal predseda predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka, ktorá skládku prevádzkuje, Ján Man mladší.
V spoločnosti Media Car, ktorej vozidlá patria, informáciu nepriamo potvrdili: „Mená našich klientov nezverejňujeme. Ale objednávka prišla od prevádzkovateľa skládky."
Ján Man mladší, ktorý presadil výstavbu skládky cez svojho otca, bývalého šéfa Krajského stavebného úradu v Bratislave, bol funkcionárom Smeru-SD v krajskej organizácii. Spočiatku mal podporu strany, ktorá kauzu považovala za akciu opozície. Po masívnych protestoch občanov Mana zo Smeru vylúčili.
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
