BRATISLAVA. Migranti, ktorí sa na Slovensku zdržiavajú nelegálne alebo im bola zamietnutá žiadosť o azyl, môžu vďaka Medzinárodnej organizácie pre migráciu IOM už 12 rokov využiť tzv. asistovaný dobrovoľný návrat do svojej krajiny. "Týmto Slovensko ponúka šancu vrátiť sa domov dobrovoľne bez traumy, že by mali policajný sprievod, ako to býva pri deporte, nemajú pečiatku v pase, že sú nežiaduca osoba, čo v mnohých krajinách pôvodu je obrovskou výhodou, lebo by mohli byť perzekvovaní," priblížila dnes vedúca Úradu IOM na Slovensku Zuzana Vatráľová. Vlani takúto možnosť využilo 139 ľudí, najčastejšie Vietnamci, Rusi, Gruzínci, Ukrajinci či Číňania.
Len ich o možnosti informujú
Vatráľová upozornila, že migrantov na dobrovoľný návrat nepresviedčajú, ale iba ich o tejto možnosti informujú, pričom konečné rozhodnutie zostáva na nich. Objasnila, že ľudí, ktorých ponúkaná možnosť osloví, IOM najprv zaregistruje a následne sa overí, či im SR takýto návrat umožní na Úrade hraničnej a cudzineckej polície. V prípade súhlasného stanoviska IOM vybaví bezplatne letenku a ak dotyčná osoba má cestovné doklady, jej odchod sa zvyčajne zrealizuje do dvoch týždňov. Pokiaľ migrant doklady nemá, pomôže mu organizácia s ich vybavením na príslušnom veľvyslanectve. Tí, ktorí sa pre dobrovoľný odchod rozhodnú, dostanú zároveň finančnú asistenciu vo výške 50 eur a môžu tiež využiť pomoc pri samotnej ceste domov.
Migranti, ktorí sa vrátili domov s pomocou IOM, mohli vlani zároveň získať finančnú pomoc na reintegráciu v krajine pôvodu formou preplatenia služieb a tovarov v hodnote do výšky 2300 eur. V tomto roku bude táto pomoc predstavovať 900 eur. Jej cieľom je zlepšiť šance migranta na opätovné zaradenie sa do spoločnosti v krajine pôvodu prostredníctvom aktivít zameraných na podnikanie, zvýšenie kvalifikácie, sociálne a právne poradenstvo. Od mája 2009 do marca 2010 sa takto finančne podporilo 12 migrantov z Vietnamu, Gruzínska, Paraguaja, Moldavska, Turecka a Laosu.
Kampaň pokračuje
V roku 2009 spustila o programe dobrovoľných návratov IOM aj prvú celoslovenskú informačnú kampaň, ktorá pokračuje aj v jarných mesiacoch tohto roku. Migranti tak môžu získať informácie v rôznych jazykoch z billboardov a plagátov v uliciach veľkých miest a na železničných staniciach. Ako objasnila Vatráľová, po spustení kampane sa počet volaní na informačnú linku 0850 211 262 v porovnaní s predchádzajúcim obdobím strojnásobil. Počet migrantov, ktorí nemali povolenie na pobyt, nenachádzali sa v zariadení ministerstva vnútra a využili možnosť vrátiť sa domov s programom IOM, stúpol z nuly v roku 2008 na 47 v roku 2009. Práve na nich je kampaň zameraná, keďže nie je známe, kde sa nelegálni migranti nachádzajú a možno ich tak osloviť iba takýmto spôsobom.