Rada dnes začala správne konanie za prvú diskusnú reláciu, v ktorej premiér Robert Fico mal politického oponenta.
BRATISLAVA. Rada pre vysielanie a retransmisiiu začala dnes správne konanie voči Slovenskej televízií za to, že moderátor jej jedinej diskusnej relácie je slabý oponent premiérovi. Vo februárovej diskusnej relácií O 5 minút 12 po prvýkrát si pred televízne kamery sadol premiér aj s politickým oponentom. Napriek tomu, že vtedy bola aktuálna kauza súvisejúca s najsilnejšou opozičnou stranou SDKÚ, tvorcovia relácie k premiérovi pozvali predsedu KDH Jána Figeľa.
"Začali sme správne konanie, pretože moderátor Radovan Slobodník nebol dobrým oponentom v diskusií," povedal pre SME predseda rady Miloš Mistrík. "Bola to nešťastne zložená relácia, keď chcel hovoriť o SDKÚ, nemal k Ficovi zavolať Figeľa," povedal Mistrík.
Keď v štúdiu absentoval niekto z SDKÚ, mal protiváhu v debate na túto tému s premiérom tvoriť moderátor, no ako oponent bol podľa Mistríka "slabý." Nebola zabezpečená objektivita, dodal Mistrík.
Hovorca STV Peter Susko sa pred rozhodnutím k prípadu nechcel vyjadriť.
Aj SDKÚ vtedy kritizovala postup televízie.
Licenčná rada si mohla vybrať - buď zosmiešni seba, alebo zákon, píše Marián Leško.
Rada mala na programe aj sťažnosť na nevyváženosť politickej diskusie Sobotné dialógy z konca februára, kde jediným hosťom bol premiér Fico. Sťažnosť v tomto prípade označila rada za neopodstatnenú. "Konštatovali sme, že moderátor Braňo Dobšinský bol dostatočne silný partner, vytváral protiváhu premiérovi," povedal Mistrík.
The End je v poriadku
Prípad nepreloženého nápis The End na konci filmu skončil na dnešnom rokovaní bez sankcie. Ako nedávno písal denník SME rada začala v minulosti správne konanie za anglický nápis The End na konci filmu, aby posúdila, či televízia JOJ nepreložením na Koniec neporušila jazykový zákon.
Predseda rady to vtedy obhajoval tým, že rada začala správne konanie, lebo jej to ukladá jazykový zákon. Členovia rady dnes hlasovaním skonštatovali, že sťažnosť na The End je neopodstatnená.
Za neopodstatnenú označila aj ďalší prípad súvisiaci s uplatňovaním jazykového zákona a to sťažnosť na nepreloženú repliku poľského kamionistu v spravodajskej reportáži Markízy.
Naopak sankciu vo forme upozornenia dala rada Trnavskej mestskej televízii za dve anglické reklamy na filmy, ktoré neboli preložené do slovenčiny. „Celé to bolo v angličtine, nebolo to dabované, ani otitulkované, bolo to nezrozumiteľné," povedal Mistrík.
Rada dnes posudzovala aj osem sťažností na hlasitosť reklám. V dvoch prípadoch začala správne konanie, pretože bol prekročený povolený limit hlasitosti.
Veľké pobúrenie medzi divákmi vyvolali v poslednom období zábery tragickej nehody sánkara počas olympiády, ktoré odvysielala v športových správach televízia JOJ. Rada začala správne konanie v súvislosti s porušením ustanovenia týkajúceho sa ochrany ľudskej dôstojnosti.
Viacero sťažností prišlo aj na Kameňák, ktorý neustále opakuje STV.

Beata
Balogová
