Trnava 3. mája (TASR) - Kvalitný kompost na výsadbu, presádzanie, ale aj výsev rastlín v Trnave okrem tradičných producentov ponúka aj firma, ktorá prevádzkuje skládku komunálneho odpadu.
Myšlienku z diplomovej práce študentky o manažmente biologických odpadov v meste Trnava tu dotiahli do konca a tak bioodpad sa neukladá na skládku, ale do kompostárne. "Ako na zázrak sa chodia na to pozerať starostovia a primátori z celého Slovenska," teší sa vedúci trnavskej skládky František Pokorný. Podľa jeho slov však nejde o žiadnu novinku, ale o tradičnú výrobu kompostu. "Do kompostu dávame orezy zo stromov a kríkov, pohrabanú trávu po kosení, na jeseň lístie a pridávame aj kaly z čistiarne odpadových vôd. Tieto komponenty vrstvíme do hroblí a necháme aktivovať," popisuje na prvý pohľad jednoduchý proces F. Pokorný. Do kompostu nepridávajú žiadne chemikálie, sám si vytvorí teplotu okolo 70 stupňov, pri ktorej už odumierajú choroboplodné zárodky a ničia sa aj semená burín. Stačia dva-tri mesiace a kompost je hotový. Po preosiatí sa odoberajú vzorky a v autorizovanom laboratóriu sa vyhodnotí jeho kvalita.
Podľa viceprimátora Trnavy Eduarda Čechoviča príjem z predaja kompostu nie je pre mesto ani prevádzkovateľa skládky zaujímavý. "Prínos kompostovania je v tom, že si zbytočne nezapĺňame skládku konármi stromov a ďalším bioodpadom. V kompostárni tieto odpady vlastne recyklujeme," uviedol viceprimátor. Podľa neho sa postupne mení aj povedomie ľudí a množstvo kompostovateľného biologického materiálu sa stále zvyšuje. Práve preto sa plocha na kompostovanie v týchto dňoch významne rozširuje.
*ma pa
NNNN