BANSKÁ BYSTRICA. Ministerstvo životného prostredia udelilo Štátnym lesom TANAP-u výnimku zo zákona o ochrane prírody a krajiny. Potrebu zásahu v spodnej časti Tichej a Kôprovej doliny lesníci zdôvodnili premnožením lykožrúta a kalamitným poškodením lesov.
Výnimka bola udelená aj na rúbanie v lesníckej rezervácii Zadná Poľana. Lesoochranári chystajú právne kroky a rozsiahle protesty.
Lesníci brúsia píly
„Výnimku máme, ale ešte nie je právoplatná," potvrdila včera hovorkyňa Štátnych lesov TANAP-u Lenka Burdová.
Lesníci hovoria, že budú ťažiť výlučne v navrhovanej zóne B národného parku, aby ochránili okolité zdravé lesy. „Predmetom žiadosti o výnimku, ani obsahom rozhodnutia ministerstva nie je hospodárska ťažba, ale lesoochranárske opatrenia," zdôraznila Burdová.
„Kalamitné plochy, v ktorých chceme napadnuté stromy spracovať, sú súčasťou nárazníkovej zóny. V nej chceme vykonať ochranné opatrenia, ktoré zabránia rozšíreniu podkôrneho hmyzu do lesov severného Slovenska, najmä Liptova a Spiša," zdôraznil hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel.
V súvislosti s výnimkami sa hovorí aj o Fabovej Holi na Muránskej planine, Jánošíkovej kolkárni vo Veľkej Fatre a o stavaní cesty v ochrannom pásme Dobročského pralesa, čo znamená prípravu na ťažbu dreva. Na tieto otázky nám ministerstvo neodpovedalo.
Výnimku preskúmajú
Povolenie na zásahy v národných prírodných rezerváciách nepodpísal terajší riaditeľ odboru ochrany prírody Ladislav Ambróš, ale jeho na dva týždne poverený zástupca Jozef Vojtek.
Ambróš sa dnes snaží spolu s právnikmi a so Štátnou ochranou prírody preskúmať, či bolo rozhodnutie o výnimke pre Zadnú Poľanu správne.
Štátne lesy požiadali o výnimku na ťažbu ešte v uplynulom roku. Štátna ochrana prírody (ŠOP) im povolenie na rúbanie v najchránenejších oblastiach nedala. Lesy SR sa odvolali a poverený riaditeľ Vojtek zamietavé stanovisko ochrany prírody zrušil. Proti rozhodnutiu nie je možné odvolanie. Preskúmateľné je teda len súdom.
Ambróš hovorí, že Vojtek nebral do úvahy dohodu štátnych lesov s vedením Chránenej krajinnej oblasti Poľana o tom, že nebudú v tejto oblasti agresívne zasahovať.
„Rozhodnutie ešte preskúmame s právnikmi a potom sa rozhodneme," vyhlásil Ambróš. Že sa v piatom stupni ochrany prírody nebude ťažiť, dúfa aj riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP Ľuboslav Mika. „Situácia by sa mala určite riešiť, ale nie takým radikálnym spôsobom," hovorí.
Vojtek z ministerstva tvrdí, že v spomínanej lokalite dochádza k ekologickej katastrofe. Do dvoch rokov by bol podľa jeho stanoviska na ploche takmer 70 hektárov súvislý mŕtvy les.
Blokáda dolinám pomohla
Pred troma rokmi v tatranských dolinách ochranári vyhrali boj, nie vojnu.
VYSOKÉ TATRY. „Hliadka odišla a asi o dve hodiny prišlo približne osem policajných áut s tridsiatimi príslušníkmi zásahovej jednotky. Vyzvali nás, aby sme odišli dobrovoľne, inak použijú násilie. Priateľ mi povedal, že sa pokúšal klásť odpor. Vykrútili mu ruku, tak poslúchol a nechal sa odviesť," opísal zásah pri vstupe do Kôprovej doliny spred troch rokov jeden z aktivistov Jozef Fiala. Krátko na to ťažké stroje pokračovali v likvidácii kalamitného dreva.
Lesníci začali v chránených oblastiach Tichej a Kôprovej doliny ťažiť drevo 11. apríla 2007. Desiatky aktivistov a ochranárov vlastnými telami blokovali vjazd harvestorov a traktorov na miesto ťažby. Proti aktivistom zasiahla aj špeciálna jednotka. Viac ako desať mladých ľudí odviezli na policajnú stanicu. Ochranári vyhlásili doliny za územie chránené občanmi.
Po takmer dva týždne trvajúcej blokáde sa o prípad začal zaujímať český predseda parlamentného podvýboru pre životné prostredie Libor Ambrozek. Na dianie sa informovali podľa aktivistov aj rakúske a nemecké médiá.Slovenská inšpekcia životného prostredia 26. apríla pozastavila na základe podania ochranárskych organizácií ťažbu kalamitného dreva v chránenej oblasti.
(wm)

Beata
Balogová
