Bratislava 3. mája (TASR) - Na základe zákona NR SR č. 241/1993 Z.z. z 20. októbra 1993 o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch je 4. máj - výročie úmrtia M. R. Štefánika pamätným dňom SR.
Astronóm, vojenský letec a politik Milan Rastislav Štefánik (21.7.1880 - 4.5.1919) patrí pre svoje zásluhy o vznik Československa a závratnú a romantickú životnú dráhu končiacu sa tragickým skonom v mladom veku k významným slovenským osobnostiam.
V rámci politickej a národnoštátnej orientácie mal Štefánik počas študentských rokov blízko k hlasistom, cez vojnu sa pridal k Tomášovi G. Masarykovi a Edvardovi Benešovi a cieľavedome sa snažil realizovať spolu s nimi víziu spoločného československého štátu. Štefánik trval na československej jednote vzhľadom na vtedajšiu situáciu Slovákov v Uhorsku a na vojnové ciele veľmocí. To však ešte neurčovalo vnútorné usporiadanie budúceho československého štátu. Štefánik uvažoval o spojení Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska, pričom každá z týchto krajín, teda i Slovensko, mala mať vlastný krajinský (zemský) snem. Tieto zatiaľ málo konkrétne predstavy neboli vzdialené od predstáv niektorých domácich slovenských politikov, ktoré nemali dlhé trvanie. Po príchode zo Sibíri na mierovú konferenciu do Paríža v marci 1919 sa Štefánik kriticky vyjadril o malom počte Slovákov vo vláde, ale aj o pittsburskej dohode a niektorých Benešových krokoch v oblasti zahraničnej politiky.
Štefánik bol jedným z iniciátorov a signatárov tzv. Kyjevského zápisu z 29. augusta 1916. Uvádza sa v ňom, že "Česi a Slováci, súc si vedomí, že sú úzko spätí navzájom tak životnými záujmami, ako i pokrvnými zväzkami, želajú si vyvinúť sa v jednotný, politicky nerozdielny a slobodný národ pod záštitou a protekciou štvordohody." Nie je to proklamácia etnického a jazykového čechoslovakizmu, ale prihlásenie sa k politickému národu, čiže vyjadrenie vôle utvoriť spoločný štát, zdôrazniac zároveň, že sa neuvažuje o dvojfederácii, konzervujúcej kritizovaný rakúsko-uhorský dualizmus.
M. R. Štefánik bol po vzniku Československej republiky vymenovaný za ministra vojny. Dňa 4. mája 1919 odletel z talianskeho mesta Udine do Bratislavy na dvojplošníku Caproni spolu s dvoma talianskymi letcami a mechanikom. Haváriu v Ivanke pri Dunaji neprežil ani jeden z členov posádky.
*jm som