BRATISLAVA. Stranu poslanca NR SR Milana Urbániho Aliancia za Európu národov (AZEN) posilnil exminister zdravotníctva Ivan Valentovič. Bývalý minister sa stal podpredsedom Urbániho strany. Okrem neho je podpredsedníčkou AZEN aj poslankyňa NR SR a bývalá ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová.
„Dozrel čas na politickú zmenu na Slovensku. Strany dlhé roky vyvolávali u občanov apatiu. Sme tu na to, aby sme to zmenili,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie pre vstup do AZEN na tlačovej besede Valentovič. Je presvedčený, že napriek mediálnej blokáde AZEN v júnových voľbách prekročí päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do
Urbáni zdôraznil, že príchod Valentoviča neznamená, že AZEN chce zobrať voličov Smeru-SD. „Chceme zobrať voličov každému. Chceme presvedčiť voličov, že náš program bude pre nich dobrý. Chceme zmeniť kultúru politiky. To neznamená, že sme nepriatelia so stranami. My nehlásame nevraživosť. To nie je v kontradikcii, že by sme po voľbách s nimi nespolupracovali,“ uviedol Urbáni. Kramplová zároveň pripomenula, že na Slovensku je vysoké percento nerozhodnutých, ktorých chce strana osloviť. Keď AZEN získa polovicu z tých, ktorí nechcú voliť, je tu priestor, aby boli voličmi AZEN.
Kramplová: Pre STV sme druhá liga
Podľa Urbániho sa ľudia pri stretnutiach s predstaviteľmi strany sťažujú na morálku v štáte, nie na ekonomickú situáciu. Majú obavy, že nastáva morálna kríza. „Predsedovia dvoch koaličných strán sa obviňujú z korupcie. Je zarážajúce, že premiér nereaguje na tieto problémy. Je tu kríza morálna a spoločenská, musí ju riešiť premiér. Odporúčame, aby takáto vláda bola rozpustená a dovládla úradnícka vláda,“ vyhlásil Urbáni s tým, že na čele takejto úradníckej vlády by mohol zostať Robert Fico.
Voliči nechcú prísť k volebným urnám. Niektoré prieskumy ukazujú volebnú účasť len tesne nad 30 percent. Médiá pritom nedávajú priestor stranám, ktoré môžu byť alternatívou voči súčasnej vláde. „Ľudia sa sťažujú, že nemajú dostatok informácií a to najmä o nových stranách, ktoré navrhujú alternatívne programy,“ dodala Kramplová. Zároveň kritizovala verejnoprávnu STV za rozhodnutie rozdeliť strany na elitu, ktorú tvoria parlamentné strany, a akúsi druhú ligu.
AZEN oficiálne listom požiadala vedenie televízie, aby predstavitelia strán boli do diskusií pozývaní na základe žrebovania. Urbáni dodal, že verejnoprávne médiá sú platené z daní všetkých občanov a preto nechápe, ako je možné, že nepodávajú informácie o všetkých stranách. „Tento handicap sa snažíme nahradiť osobným stretávaním sa s občanmi,“ uviedol.
Valentovič upozornil, že podľa volebných programov sú všetky strany na Slovensku ľavicové, ale to len do vstupu do vlády. „Slovensko potrebuje politiku stredu, nie ľavicu a pravicu,“ zdôraznil.
Urbáni: Slovensko-maďarským vzťahom by pomohla nedotknuteľnosť niektorých tém
Slovensko-maďarským vzťahom by podľa predsedu Aliancie za Európu národov (AZEN) Milana Urbániho pomohlo, keby si obidva štáty určili témy, ktoré by vôbec neotvárali. "Na Slovensku sú to napríklad otázky Trianonu, Benešových dekrétov a autonómie," konkretizoval pre TASR Urbáni.
Dodal, že nevyhnutný je aj vzájomný dialóg krajín. "Preto sme pred šiestimi týždňami kontaktovali pána Orbána (predseda Fideszu a zrejme budúci maďarský premiér, pozn. TASR) dávno pred voľbami, že chceme diskutovať o budúcnosti vzťahov. A to aj hneď po voľbách," vyhlásil.
Šéf AZEN-u je presvedčený, že dialóg, dohody a pravidlá súvisiace s nedotknuteľnými témami by zlepšeniu bilaterálnych vzťahov pomohli najmä preto, že by sa tak krajiny navzájom neprovokovali. "A občanom a extrémistom nebudeme dávať do rúk zbrane," doplnil bývalý predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti.
Za dôležité považuje Urbáni aj to, aby slovenské a maďarské politické strany založené na etnickom princípe neťažili z menšinových otázok a aby sa medzi krajinami dohodlo určité status quo, ktoré by sa dodržiavalo. "Aby sme mohli spolunažívať priateľsky a ekonomicky prospešne," doplnil Urbáni.
Potrebu dobrej a korektnej spolupráce Slovenska a Maďarska zdôvodňuje tým, že obe krajiny sú na sebe závislé ekonomicky aj hospodársky. "Žiaľ, naše vzťahy sa vďaka hlúpym politikom narušili a dnes sa navzájom hospodársky ochudobňujeme," poznamenal.
Urbáni pripomenul, že bilaterálne vzťahy SR a MR prežívali krízu aj pred niekoľkými rokmi, no aj vďaka nemu sa situácia zlepšila. "Pán Kubiš ako vtedajší minister zahraničných vecí v tom čase vyjadroval nemožnosť stretnúť sa na oficiálnej úrovni. Ale my, ja a maďarský predseda výboru pre európske záležitosti, sme sa aj tak stretli, v Komárome a rozbili sme ľady. Vzťahy sa tak začali uvoľňovať, čo bolo veľmi dôležité," priblížil pre TASR Urbáni. Zlepšeniu podľa neho pomohol predovšetkým dialóg a v ňom treba pokračovať aj v súčasnosti.