BRATISLAVA.
Podľa neho to "súvisí s nastavením hlavných politických aktérov, vládnej koalície, od toho ako uplatňujú moc." Vývoj kvality demokracie v prvom štvrťroku tohto roka ohodnotili analytici inštitútu známkou 3,4, ktorá je rovnaká ako v predchádzajúcom štvrťroku.
"To, že rating zostal nezmenený, však neznamená, že nedochádza k zhoršovaniu situácie," zdôraznil Mesežnikov. Ako podotkol, je to veľmi nevhodné pre krajinu, ktorá je už niekoľko rokov súčasťou Európskej únie.
Z pohľadu ratingu sa kvalita demokracie zhoršila len v jednej z hodnotených oblastí - legislatíve, no neprenieslo sa to do zhoršenia priemerného ratingu. Vo väčšine hodnotených oblastí autori potvrdili pretrvávanie trendov z minulého roka, na rozdiel od predchádzajúcich období však nedošlo k otvoreniu nových závažných trhlín vo vývoji demokracie.
"Poukazujeme na dramatický nárast podielu právnych noriem schválených v rámci skráteného legislatívneho konania," povedal Mesežnikov novinárom. V skrátenom režime podporil parlament napríklad zákon, ktorý zvýšil pokuty za predaj pokazených potravín. Rovnakým spôsobom schválil aj zrušenie ministerstiev životného prostredia a výstavby, hoci zmeny budú platiť až pre nasledujúce volebné obdobie.
"Týka sa to aj politickej kultúry. Budúca vláda môže povedať, že keď to robila súčasná vláda, budeme to robiť aj my. Ak sa raz usadí takýto zlozvyk na politickej scéne, tak, bohužiaľ, vyvoláva obavy, že to vo vláde bude robiť aj súčasná opozícia," povedal sociológ Martin Bútora. Rozdiel medzi prístupom bývalých Dzuridových vlád a súčasnou vládou Roberta Fica je podľa neho viditeľný.
IVO naopak pozitívne hodnotilo viaceré kroky v zahraničnej politike, napríklad prijatie trojice väzňov z americkej základne Guantánamo na Kube.
Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne štvrťročne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach - demokratické inštitúcie a právny štát, legislatíva, ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv, nezávislé médiá a médiá verejnej služby a zahraničná politika.
Hodnota ratingu, resp. známky sa pohybuje od 1,00 do 5,00, pričom známka 1,00 vyjadruje optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.