BRATISLAVA.
"Ale som presvedčený, že tých 80 percent učebníc v septembri na školách bude," sľúbil Mikolaj. Minister tvrdí, že pri tvorbe nových kníh zlyháva ľudský faktor. Viacero výberových konaní stroskotalo, lebo sa neprihlásili autori.
"Tlačíme, ale nemôžeme tlačiť až príliš, lebo niektoré aj z tých učebníc, ktoré napísané sú, nám v rámci lektorských posudkov boli vrátené, autori museli prepisovať, opraviť," konštatoval Mikolaj. Ak by boli autori, rezort je podľa jeho slov schopný vytlačiť učebnicu za dva týždne a za ďalšie dva týždne ju rozdistribuovať.
Ministerstvo má náhradný plán
Na reformné knihy dáva ministerstvo ročne približne 3,4 milióna eur. Pre prípad chýbajúcich titulov má náhradný plán. Hotové knihy, ktoré nestihnú vytlačiť, by si školy mohli stiahnuť prostredníctvom edičného portálu. "Alebo súčasnú učebnicu sa budeme snažiť nejakým spôsobom upraviť tak, aby aspoň v elektronickej podobe bola k dispozícii," povedal Mikolaj.
Vedúca odboru didaktických prostriedkov Štátneho pedagogického ústavu Lýdia Benčová si myslí, že urýchliť reformné učebnice by pomohlo vzdelávanie ich autorov. Pedagogické fakulty by podľa nej mali zvážiť vznik nového predmetu tvorba učebníc, aby boli učitelia pripravení na písanie kníh do budúcnosti.
Slovenské školstvo je aktuálne v druhom roku reformy, od septembra naštartuje tretí. Všetky reformné učebnice majú zatiaľ len prváci na základných školách. Piataci na ZŠ sa učia z 18 nových učebníc, stále im chýba matematika II.
Prvý ročník stredných škôl už dostal 20 kníh, ešte čaká na dejepis, chémiu a matematiku II. Sedemnásť učebníc majú druháci na základných školách, nedostali výtvarnú výchovu. Šiestakom zatiaľ doručili 14 kníh, čakajú na dejepis, matematiku II. a literárnu výchovu. Stredoškoláci v druhom ročníku majú 11 učebníc, zaobísť sa musia bez nového dejepisu, matematiky II. a biológie i chémie. Doposiaľ vyšlo dokopy 130 reformných učebníc.
Základ reformy položil nový školský zákon z roku 2008. Zaviedol dvojúrovňový model vzdelávania, vďaka čomu môžu školy spolutvoriť učebný plán. Štát diktuje povinné učivo v štátnych vzdelávacích programoch. Časť učebných osnov si určujú školy vo vlastných školských programoch. Po novom sú na základných školách povinné dva cudzie jazyky, v triedach je menej žiakov.
Obsahová reforma si vyžiadala tvorbu nových učebníc. Zákon o pedagogických zamestnancoch vytvoril priestor, aby mohli písať učebnice i učitelia. Reformné zmeny sa majú zavádzať postupne počas štyroch rokov. Reforma sa začala v prvých ročníkoch na základných a stredných školách a v piatych triedach na základných školách. Pokračovala druhými ročníkmi na ZŠ a SŠ a šiestym na ZŠ. Od septembra tohto roku čaká reforma tretiakov na ZŠ a SŠ a siedmakov na ZŠ. V poslednej etape prejdú reformou štvrté triedy na ZŠ a SŠ a ôsme ročníky na ZŠ.
Rezort sa odvolal proti pokute
Rezort Jána Mikolaja sa odvolal proti pokute Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý mu vyrubil pokutu vyše 140-tisíc eur za porušenie zákona pri uzatváraní zmlúv na zhotovenie a dodanie učebníc. Trest sa týka zmlúv z 26. júna 2008 a 3. júla 2008.
Úrad pokutuje ministerstvo školstva za to, že využilo výnimku z aplikácie zákona, ktorá sa nevzťahuje na nákup učebníc, ale na knižničné fondy, a tak nevypísalo verejnú súťaž. Podľa rezortu nešlo o nový titul, ale dotlač už existujúceho. "Považujeme to za nezmysel, aby bolo vypisované výberové konanie na dotlač tej učebnice, ktorá už je," uviedol Mikolaj.
Ako vláda plní sľub realizovať obsahovú reformu školstva
Čo sľúbili: Vláda vytvorí legislatívny rámec na obsahovú prestavbu výchovy a vzdelávania na základných a stredných školách.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obsah ani spôsob výučby sa za posledné desaťročia veľmi nezmenil. Učebné osnovy treba prispôsobiť novým podmienkam, najmä dôraznejším požiadavkám na žiakov a študentov, aby boli schopní aplikovať teoretické poznatky v praxi. Vláda by však mala špecifikovať, čo podľa nej obsahová reforma školstva znamená.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Od školského roka 2008/2009 platí školský zákon upravujúci obsahovú reformu školstva. Jej zhodnotenie bude možné až po roku či dvoch praxe. Podľa prieskumu INEKO, do ktorého sa v marci 2009 zapojilo 1600 učiteľov základných škôl, učitelia vítajú viac voľnosti a možnosti prispôsobiť učivo reálnemu životu. Súčasne však kritizujú nedostatok učebníc a pomôcok pre výučbu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.