BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Richard Raši (Smer) sa chce dva mesiace pred voľbami zapísať ako záchranca pohotovostí. Hoci minulý rok jeho analýza počítala so znížením ich počtu, dnes im chce dať viac peňazí. Navrhuje to v pripravovanom nariadení vlády, ktoré je v pripomienkovom konaní.
Lekári jeho krok vítajú, pohotovosti hovoria, že je to krok správnym smerom.
„Urobili sme rýchle opatrenie, aby pohotovosti dostali viac peňazí a vedeli lepšie zaplatiť lekárov," komentuje svoj návrh Raši. Hovorí, že opatrenie má pomôcť najmä malým pohotovostiam. Napríklad v Zlatých Moravciach nedosahuje hodinová mzda lekára ani euro.
Euro za hodinu
Najmä súkromní lekári, ktorí museli na pohotovostiach slúžiť, sa preto búria a pohotovostiam hrozia žalobami, ak im nezvýšia mzdy. Požadujú najmenej 6,7 eura za hodinu. Pohotovosti tvrdia, že na to nemajú peniaze a pred súdmi s lekármi uprednostňujú zánik.
Minister navrhuje zvýšiť výšku platby na jedného detského a dospelého pacienta, ktorý patrí pod pohotovosť, aj hodnotu bodu, ktorým sú ohodnotené výkony poskytované na pohotovosti. Ide o položky, podľa ktorých dostáva pohotovosť peniaze od zdravotných poisťovní. Výška platieb pre zubné pohotovosti sa nemení.
Z maximálnych minimálne
Ak má napríklad detská pohotovosť desaťtisíc poistencov, tak doteraz iba za počet, kapitáciu, dostávala mesačne 329 eur, po novom by dostala 986 eur. Pri dospelých by to bolo len 394 eur. K tomu treba pripočítať počet výkonov za mesiac, ktoré by boli vďaka zvýšeniu hodnoty bodu tiež lepšie honorované. Zmenou je aj to, že kým doteraz boli paušálne sumy pre deti a dospelých definované vo vyhláške ako maximálne, teraz sa zvýšené navrhujú ako minimálne. To považuje za kľúčové Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov. „Takáto zmena pomôže malým pohotovostiam."
Zvýšenie miezd po Rašiho návrhu nevylučuje ani Jozef Vančo, šéf asociácie pohotovostí. Dodáva však, že zvýšeným príjmom budú musieť pohotovosti pokryť aj zvýšené ceny energií.

Beata
Balogová
