KOŠICE. Populisti či nacionalisti Európu z krízy nevyvedú, môžu ju len prehĺbiť. Taký je odkaz z prvého dňa dvojdňového zasadnutia rozšíreného predsedníctva poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente, ktoré sa začalo v Košiciach.
Najsilnejšia frakcia v europarlamente si nezvolila Slovensko náhodou. Ako uviedol jej líder Joseph Daul, krajina sa len vďaka odvážnym reformám bývalej vlády Mikuláša Dzurindu dostala za pár rokov z hlbokej politickej izolácie civilizovanej Európy, dosiahla výnimočný ekonomický rast a v konečnom dôsledku sa stala členským štátom Európskej únie a Eurozóny.
Európski pravičiari prišli podporiť svojich slovenských kolegov pred júnovými parlamentnými voľbami: „Nastal čas, aby sa súčasný model politiky zmenil," zdôraznil Daul.
V úvode zasadnutia vystúpili aj predsedovia SDKÚ-DS, KDH a SMK, ktoré patria pod EPP.
„Politika potrebuje viac zodpovednosti a menej populizmu," povedal bývalý premiér a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Jeho strana je pripravená „mohutne podporiť" strednú vrstvu, ľudí, ktorí vytvárajú hodnoty: „Títo ľudia dokážu opäť zabezpečiť udržateľný hospodársky rast."
Súčasnú slovenskú vládu kritizoval vo svojom vystúpení prvý slovenský eurokomisár, predseda KDH Ján Figeľ. Ako uviedol, korupcia a klientelizmus, nezodpovedné narábanie s verejnými prostriedkami a zadlžovanie krajiny môže doviesť Slovensko do rovnakej situácie aká je v Grécku, ktoré je na pokraji krachu.
„Slovensko môže byť opäť úspešnou krajinou. Politika však musí obsahovať aj morálny aspekt," zdôraznil Figgeľ.
Pál Csáky (SMK) obvinil Ficovu vládu z eskalácie napätia medzi Slovákmi a Maďarmi. „Vzťahy majú byť korektné, inteligentné, na základe vzájomnej úcty a nie hysterické, aké boli v uplynulom štvorročnom období." Podľa šéfa SMK na Slovensku by mala po voľbách pôsobiť vláda, ktorá „nebude provokovať tu žijúcich Maďarov každý týždeň. Ak sa toto splní, je tu reálna šanca na zlepšenie vzťahov."
Zasadnutie rozšíreného predsedníctva poslaneckého klubu EPP sa zaoberá okrem riešení v oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí aj ďalším rozširovaním EÚ.

Beata
Balogová
