PEZINOK. Svedok v prípade krachu nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku povedal, že päť kufríkov, ktoré v Košiciach prevzal od obžalovaného Dávida Brtvu, smerovali do bratislavského sídla spoločnosti obžalovaného Jozefa Majského.
Päť kufríkov, v ktorých mali byť peniaze, prevážali do Bratislavy tri limuzíny, v každej bol len šofér. Svedok - bývalý osobný šofér Dávida Brtvu riadil jednu z nich. Svedok ďalej povedal, že mu obsah kufríkov známy nebol. Pred dnešnou výpoveďou ho podľa jeho slov nikto neovplyvňoval. Uviedol, že pravidelne telefonuje s obžalovaným Dávidom Brtvom. Telefonovali spolu aj v stredu 14. apríla. Brtva sa ho vraj pýtal, či príde na dnešné pojednávanie.
Svedok v staršej výpovedi uviedol, že kufríky odovzdal niekomu inému. Podľa vlastných slov povedal neskôr z vlastnej iniciatívy pravdu.
Mali v nich byť milióny
Podľa obžaloby bolo v spomínaných kufríkoch 40 miliónov Sk. Majský ich vraj chcel použiť v Tatre Kopřivnice. Svedok uviedol, že obsah kufríkov nikdy nevidel a ani to, že by ich Brtva odovzdal Majskému. "Svedok nehovorí pravdu, kufríky som neprevzal," povedal po skončení výsluchu obžalovaný Jozef Majský. Hlavné pojednávanie súd odročil na 26. mája. Ešte predtým jeho obhajca navrhol súdu, aby do konania pribral znalca z odboru ekonomiky, ktorý by určil minimálnu hodnotu akcií nebankoviek.
Bývalému šéfovi nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimírovi Frunimu poradil jeho advokát, aby zmluvy o predaji obchodných podielov nepodpisoval. Uviedol to na dnešnom pojednávaní ŠTS Fruniho bývalý advokát Peter Púchovský.
Púchovský si v roku 2002 naštudoval zmluvy, ktorými sa podľa neho mali previesť pravdepodobne obchodné podiely alebo akcie na americkú spoločnosť. Bližšie podrobnosti si už advokát nepamätal. Kupujúcich podľa neho okrem iných zastupoval Pachinger, ale aj ďalší muž, ktorý sa podobal na obžalovaného Dávida Brtvu. Púchovský uviedol, že Frunimu poradil, aby obchodné zmluvy nepodpisoval, pretože pravdepodobne neboli v súlade so slovenským obchodným právom. "Neviem, či to neboli len preklady zahraničných zmlúv," povedal.
Vinia ich so zosnovania zločineckej skupiny
Jozef Majský, Patrika Pachingera a Dávida Brtvu prokuratúra viní z trestných činov založenia a zosnovania zločineckej skupiny, podvodu a jedného aj zo sprenevery. Naposledy sa v tomto prípade malo pojednávať 22. marca, pre neprítomnosť viacerých obhajcov sa pojednávanie odročilo nadnes. Predtým sa pojednávalo 17. februára, keď súd vypočul troch svedkov.
Pôvodne vtedajší Špeciálny súd odsúdil 27. apríla 2007 Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody, neskôr Najvyšší súd SR verdikt zrušil. Po tom, čo Jozefa M. prepustili na slobodu z bratislavského Justičného paláca, následne prepustili aj jeho údajných komplicov - Dávida B. odsúdeného v tejto kauze na 11 rokov odňatia slobody a Patrika P. odsúdeného na desať rokov.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.