Nákup kancelárskeho papiera ukazuje, že centrálne obstarávanie vo veľkom pre štát môže byť drahšie, ako keď si nákup pár stoviek balíkov dohodne jednotlivec cez internet.
BRATISLAVA. Spoločné nákupy pre ministerstvá a štátne úrady ušetria veľa peňazí, tvrdí premiér Robert Fico. Zmyslel to má pri väčšine tovarov, ktoré štátna správa nakupuje, súhlasí s jeho myšlienkou aj ministerstvo financií vedené Jánom Počiatkom zo Smeru.
Tento rezort uvádza aj príklad, keď pri spoločnej kúpe Volkswagenov Passat pre ministerstvo financií, životného prostredia a pre Úrad jadrového dozoru ušetrili až 10-tisíc eur na kuse oproti bežnej cene.
Obstarávanie nepotrebuje jeden všemohúci úrad, píše Lukáš Fila.
Keď úrad chce, daňovníkov oberie o peniaze. Ešte aj v súlade so zákonom, myslí si zase Rado Baťo.
Drahý papier Výnimkami, keď sa nedá nakupovať spoločne pre viac inštitúcií, sú len niektoré špecifické tovary pre ministerstvá zdravotníctva, obrany či vnútra, vymenúva hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Nákup papiera A4 Astro +
Centrálne obstarávanie : 2,39 eura za balík Ministerstvo spravodlivosti: pôvodne 2,95 eura, teraz 2,18 eura za balík Minsterstvo obrany: 2,17 eura za balík Internetový obchod OfficeLand: nad 100 balení - 2,30 eura nad 240 balení - 2,15 eura 195-tisíc balení - pod 2 eurá
Poznámka: ceny sú bez DPH
Kancelársky papier špecifickou položkou rozhodne nie je. Porovnanie cien, za ktoré ho nakupuje centrálne ministerstvo financií a za ktoré sa dá bežne zohnať aj bez zľavy pri veľkom odbere, však ukázal, že štát kupuje vo veľkom predražene.
Xerografický papier A4 Astro+ kupuje ministerstvo financií po 2,39 eura bez DPH za balík. Ide o obrovské množstvá, predpokladaný odber je vyše 195-tisíc balení ročne. Ministerstvo obrany, ktoré si papier kupuje samo, za balík papiera A4 platí výrazne menej - v prepočte len 2,17 eura.
Internetový obchod OfficeLand ponúka balík papiera Astro+ za 2,15 eura, ak si ho ktokoľvek objedná viac ako 240 kusov. Majiteľ OfficeLandu Peter Ďurian SME povedal, že pri odbere 195-tisíc kusov ročne by záujemcovi ponúkol cenu pod dve eurá a dopravu kamkoľvek zadarmo. Cena, za ktorú sa teraz Astro+ predáva, je podľa neho navyše momentálne zhruba o sedem percent vyššia než pred niekoľkými mesiacmi.
Ministerstvo kupovalo aj iný papier za nižšie ako bežné ceny. Bolo ho však výrazne menej než Astro+.
Zmluva sa meniť dá Prípadné výhovorky, že sa obstaráva podľa rámcových zmlúv za ceny dlhodobo dohodnuté, neobstoja. Ministerstvo spravodlivosti po dohode s dodávateľom na konci minulého roka vyrokovalo zníženie ceny za balík papiera napriek tomu, že kupovalo na základe dlhodobej rámcovej zmluvy. Bolo to však z 2,95 na 2,18 eura.
Ministerstvo obrany tvrdí, že kancelársky, xerografický papier a obálky obstarávať chceli, ale rezort financií ich požiadavky nezahrnul do verejnej súťaže. Ministerstvo vnútra Roberta Kaliňáka zasa upozorňuje, že papier centrálne obstarali pre chod svojho úradu. No pre celý rezort, kam patria krajské riaditeľstvá polície, hasiči a obvodné úrady, nakupujú už cez vlastné zmluvy.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Smer to chce. Platí to len na papieri
Premiér chce centrálne nákupy a ministerstvo financií ich postupne zavádza. Nezapájajú sa hlavne „vlastní".
BRATISLAVA. „Verím, že nové strany, ktoré budú tvoriť novú vládnu koalíciu, sa dohodnú na centrálnom verejnom obstarávaní," povedal premiér Robert Fico o pláne spoločne nakupovať niektoré tovary pre celú štátnu správu. „Ak si zoberieme, že celkový objem verejného obstarávania sa blíži k trom miliardám eur, určite môžeme hovoriť o niekoľkých percentách úspor. Predovšetkým to zvyšuje dôveru v túto formu nakladania s verejnými financiami," tvrdí.
Ministerstvá a úrady vedené Smerom však centrálnemu obstarávaniu podľa počtu požiadaviek zapojiť sa do systému príliš nedôverujú. Centrálne obstarávanie totiž v obmedzenom režime funguje vyše roka. A vôbec sa doň nezapojil ani Úrad vlády.
Paradoxne, aktívnejšie boli ministerstvá SNS a HZDS, ktoré podľa premiéra projekt centrálneho obstarávania blokovali. Kupovali tak opakovane autá aj pneumatiky.
Tento projekt začínala Dzurindova vláda, tesne pred voľbami 2006 k nemu prijala uznesenie. Rozbeh prišiel až so súčasným vedením ministerstva financií. Vo februári 2009 cez Vestník verejného obstarávania oznámilo prvé výsledky centrálnych nákupov, do ktorých sa malo zapojiť až 37 organizácií. Tabuľka ministerstva prezrádza, že „smerácke" inštitúcie - ministerstvá vnútra, zahraničia či kultúry a Úrad vlády sa nezapájali. Ten na otázky SME nereagoval.
Kancelársky papier, ktorý si kupujú všetky štátne inštitúcie a ministerstvo financií ho viackrát centrálne objednávalo, si zvlášť kupovala aj Sociálna poisťovňa riadená nominantom Smeru Dušanom Muňkom, ale aj ministerstvá obrany či vnútra. Faktom je, že na vlastnú päsť si ho zaobstarali lacnejšie.
Právnik Transparency International Pavel Nechala si myslí, že prínosom spoločných obstarávaní by mohla byť vyššia profesionalita. „Keď to robí 20 rôznych subjektov, robí to 20 prístupmi v rôznej kvalite." Kto robí viac obstarávaní, má aj väčšiu prax. „Ak sa obstaráva centrálne, mohla by však nastupovať aj sofistikovanejšia korupcia. Ak sa to robí cez jeden subjekt, sú tam asi aj väčšie tlaky."
(knm)
Centralizácii ostatní neveria
Centrálne nákupy majú iba jedného jasného priaznivca - Smer Roberta Fica. Ostatní váhajú.
BRATISLAVA. Projekt centrálneho verejného obstarávania, ktoré čiastočne rozbehol minister financií Ján Počiatek, vyvoláva medzi ostatnými parlamentnými politickými stranami skôr rozpaky, než sympatie.
Exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) hovorí, že by mohlo ísť o dobrú vec, ktorá by mohla ušetriť peniaze.
„Samozrejme, všetko sa dá zneužiť. Tu zjavne centrálne obstarávanie využijú iba na to, aby odstavili iné ministerstvá, aby mohli nakupovať predražene vo veľkom."
„Pokiaľ premiér tlačil model zodpovednosti pre jednotlivé rezorty, tak si každý zodpovedá za svoju oblasť," zdôvodňoval šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, prečo so spoločnými obstarávaniami nesúhlasia. „Čo sme v ére komunizmu? Ideme cestou decentralizácie a špecializácie, a tu ide niekto opačným smerom a chce centralizovať?"
Poslanec HZDS Ján Kovarčík očakáva, že spoločné obstarávania prinesú nanajvýš viac netransparentnosti. „Celé to v takomto prípade zaváňa korupciou. Každá centralizácia znamená korupciu."
Podpredseda KDH Anton Marcinčin k obstarávaniam hovorí, že ide len o formálnu diskusiu. Za dôležité nepovažuje formu obstarávania, ale snahu o to, aby boli nákupy efektívne.
Podpredseda SMK Gyula Bárdos hovorí o predvolebnom ťahu Smeru. „Slúžiť má na to, aby sa hovorilo o centrálnom obstarávaní a nie o iných veciach a aby si ľudia mysleli, ako chce Smer šetriť."
(knm)
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
