Nominant Smeru navrhuje, aby sa znížila ochrana Tatranského národného parku.
VYSOKÉ TATRY. Hoci sa zatiaľ neobjavil žiaden odborník, okrem úradníkov ministerstva životného prostredia, ktorí navrhli novú devastačnú zonáciu TANAPu, rezort vedený nominantom Smeru Jozefom Medveďom na nej stále trvá a nestiahol ju. Minister zatiaľ nezmenil postoj napriek tomu, že sa ozvali už asi všetci odborníci, ktorí sa zaoberajú ochranou prírody a odovzdali mu najväčšiu hromadnú pripomienku v histórii Slovenska, pod ktorú sa podpísalo viac ako 11tisíc ľudí.
Podpredseda Smeru a vlády Dušan Čaplovič (Smer) formálne Medveďovi navrhol, aby sa návrh zonácie podrobil strategickému posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (SEIA) a až následne ho predložil na rokovanie kabinetu.
Hovorca podpredsedu vlády Michal Kaliňák pre SME povedal že hodnotenie SEIA nie je pre Čaploviča podmienkou. „Prioritou podpredsedu vlády je najmä to, aby sa vytvoril v návrhu zonácie priestor na akceptovanie názorov vedcov a odborných pracovníkov Slovenskej akadémie vied, univerzít a ďalších odborných pracovísk." Ak by Čaplovičov návrh prešiel, umožnil by konečne odbornú diskusiu, myslí si šéf Lesoochranárskeho združenia VLK Juraj Lukáč. „Bolo by to veľké víťazstvo občianskych iniciatív."
Čaplovič je mimo Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Jana Kaplanová tvrdí, že podľa odborníkov ministerstva a členov zonačnej komisie im platná legislatíva neumožňuje pripomienku Čaploviča akceptovať. „Návrh zonácie nepodlieha podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie hodnoteniu SEIA," tvrdí Kaplanová.
Kto je proti novej zonácii
bežní ľudia, 11tisíc ich podpísalo hromadnú pripomienku Konferencia odborových zväzov vedci, z Botanického ústavu SAV,
Správa TANAPu,
Slovenský národný výbor programu UNESCO Človek a biosféra,
Výskumný ústav vysokohorskej biológie,
82 vedeckých a pedagogických pracovníkov Univerzity Mateja Bela,
mimovládne organizácie,
majitelia súkromných pozemkov v TANAP-e, niektorí investori
S návrhom na stiahnutie zonácie z rokovania vlády prišli najprv ochranári a neskôr sa verejne pripojila Konfederácia odborových zväzov. Ako dôvod uviedli zlučovanie ministerstva s rezortom pôdohospodárstva. Návrh odborárov privítal jeden z autorov návrhu zonácie, Stanislav Klaučo.
„Môžeme dať do zápisu takýto návrh. Pre mňa bude istou oporou, keď budem argumentovať u ministra, ja viac nesiaham. Povedať mu, že pán minister tak tu máme takýto konštruktívny návrh, čo keby ste ho vo vláde predniesli a predsa len sa pokúsili termín posunúť. Poviem úprimne, nerobím si veľkú nádej, aj keď by som bol rád."
Hromadné nepochopenie Niekoľko kôl rokovaní o hromadných pripomienkach k zonácii na ministerstve sa už skončilo fiaskom. Autori dvoch najväčších hromadných pripomienok Lesoochranárske združenie VLK a Róbert Oružinský sa na poslednom kole rokovaní odmietli zúčastniť.
„Je to fraška. Ide len o to, aby bolo pripomienkové konanie odfajknuté a aby sme sa podpísali na prezenčné listiny," povedal Oružinský.
Šéf Lesoochranárskeho združenia VLK tvrdí, že predložili odborné námietky podporené vedeckými štúdiami, naproti tomu zástancovia návrhu zonácie z ministerstva neponúkli údajne žiadne vedecké argumenty. „To nebola odborná diskusia. Zástupca ministerstva nás dokonca zosmiešňoval," vyhlásil Lukáč. „Ja neviem. Miera nášho nepochopenia v tejto otázke je taká hlboká, že neviem, či sme schopní akýmikoľvek argumentmi prísť k spoločnému názoru. Obávam sa, že nie sme," povedal Klaučo.
Aktivisti žalujú výnimku
Za výnimky ministerstva životného prostredia na ťažbu dreva v chránených oblastiach Tatranského národného parku a Zadnej Poľany podalo združenie VLK žaloby.
VYSOKÉ TATRY. Lesoochranárske združenie VLK podalo za výnimku, ktorá umožní ťažbu dreva v Tatranskom národnom parku v Tichej a Kôprovej doline trestné oznámenie. Smeruje na bývalého riaditeľa odboru ochrany prírody Ministerstva životného prostredia Jozefa Vojteka pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vojtek približne dva týždne zastupoval riaditeľa a podpísal výnimky v Tichej a Kôprovej a na území s najvyšším stupňom ochrany v Zadnej Poľane.
Šéf lesoochranárov Juraj Lukáč podal na súdy aj návrhy na začatie konania proti nečinnosti verejnej správy. Ide o Krajský úrad životného prostredia v Žiline a Prešove a ďalšie stovky žalôb majú čoskoro pribudnúť.
Ministerstvo povolilo ťažbu dreva bez stanovenia limitu v rezerváciách Tichá a Kôprová a pralesoch v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. Lesníci môžu drevo ťažiť do konca roku 2018.
Lesy SR požiadali o výnimku na ťažbu v Zadnej Poľane ešte v uplynulom roku. Štátna ochrana prírody povolenie na rúbanie v najchránenejších oblastiach nedala. Lesy SR sa odvolali a poverený riaditeľ Vojtek rúbanie povolil.
(wm)

Beata
Balogová
