SME

Slovenské elektrárne vyhrali cenový spor so štátom

Slovenské elektrárne (SE) na Najvyššom súde uspeli so žalobou na štát v spore týkajúcom sa cien elektrickej energie. Podnik napadol rozhodnutie ministerstva hospodárstva z roku 2008, ktoré ho prinútilo predávať vo verejnom záujme elektrinu pod cenu.

BRATISLAVA. Napísal to dnes denník Pravda. Elektrárne sa súdili o neplatnosť rozhodnutia, verdikt však podľa denníka môže firme umožniť nárokovať si odškodné 80 až 100 miliónov eur.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) v roku 2008 vyhlásila takzvaný všeobecný hospodársky záujem chrániť menších odberateľov pred vysokými cenami elektriny či plynu. Ministerstvo hospodárstva potom elektrárňam určilo, že pre rok 2009 má v tomto programe vyčleniť šesť terrawatthodín elektriny. Ceny následne stanovil regulačný úrad ÚRSO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

SE sa rozhodli štát zažalovať. Postup vlády prirovnali k vyvlastneniu bez náhrady. Tvrdili, že štát síce môže zasahovať do trhových výrobných cien elektriny a udržiavať ich nižšie, musí to však firmám kompenzovať. Elektrárne sa sťažovali aj na to, že ich štát diskriminoval, pretože iným výrobcom nízke ceny nenariadil.

Pravda uviedla, že v roku 2009 hrozilo zdraženie cien elektriny pre domácnosti o päť percent. Postupom štátu podľa nej elektrárne prišli práve o 80 až 100 miliónov eur.

Podrobnosti o rozsudku Najvyššieho súdu nie sú podľa denníka oficiálne známe. Údajne však Najvyšší súd rozhodol, že štát pochybil formálne pri zadávaní cenových príkazov a priamo neskúmal, či štát vôbec mohol elektrárne nútiť predávať za nízke ceny. Súd vyniesol verdikt približne pred mesiacom.

SkryťVypnúť reklamu

Ani jedna zo strán sporu verdikt príliš nechcela komentovať, keďže ho ešte nedostala v písomnej podobe. "Slovenským elektrárňam nebolo oficiálne oznámené nijaké rozhodnutie, preto je akékoľvek vyjadrenie predčasné," uviedla pre Pravdu hovorkyňa SE Janka Burdová. "Najvyšší súd SR v otázkach zákonnosti rozhodnutí v správnom konaní často rozhoduje bez pojednávania. Ministerstvo nemá k dnešnému dňu k dispozícii rozsudok, preto sa k nemu, ani k ďalšiemu postupu ministerstva, nie je možné vyjadriť," vyhlásilo ministerstvo.

Slovenské elektrárne sú dominantným výrobcom elektrickej energie na Slovensku. Väčšinový podiel v podniku vlastní po privatizácii uskutočnenej za bývalého kabinetu Mikuláša Dzurindu taliansky Enel. Nová Ficova vláda predaj energetických podnikov kritizovala a tlačila na ne, aby nezvyšovali ceny energií pre domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ako SMER-SD plní sľub bojovať s „nenažranými" monopolmi

Čo sľúbili: "Stop nenažranosti SPP a vlády" - stálo na dvoch transparentoch, ktoré poslanci Smeru v daždi priviazali o plot centrály SPP. Robert Fico (citát): "Smer - Sociálna demokracia nebude nikdy rezignovať na úlohu štátu pri tvorbe cien energií a vytvorí mechanizmus, ktorý umožní štátu chrániť obyvateľov pred bezohľadnou cenovou politikou monopolu."

Zdroj: Robert Fico, predseda strany SMER, Rádio Slovensko, Rádiožurnál, 4.8.2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Regulácia monopolov je namieste. Garantovať dlhodobo nízke alebo stabilné ceny energií však nie je možné, keďže závisia od svetových trhov, ktoré vláda nedokáže ovplyvniť. Lepším riešením by bola liberalizácia týchto odvetví.

Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Rast cien energií a vody pre domácnosti sa po roku 2006 výrazne spomalil. K januáru 2007 ceny dokonca medziročne mierne poklesli, hoci v ďalších dvoch rokoch opäť mierne vzrástli. K miernemu poklesu cien dôjde s výnimkou vody aj od roku 2010. Vláda na podniky vyvíjala tlak, posilnila svoj vplyv na regulačný úrad a tiež oslabila právomoci zahraničných akcionárov autonómne navrhovať zmeny regulovaných cien.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu