BRATISLAVA.
Obnovu tohto postavenia vidia v zahraničnej politike, založenej na osvedčených hodnotách, oprávnených národno-štátnych záujmoch a ich efektívnom presadzovaní. "Vyjadrenia vrcholných predstaviteľov Slovenskej republiky sú často protichodné, mentálne oveľa viac smerujú na východ, než k priateľským a intenzívnym vzťahom s euroatlantickými partnermi," uviedol pre TASR predseda KDH Ján Figeľ.
Medzinárodná dôvera a podpora Slovenska je podľa neho nižšia než v uplynulom období. Poukázal pri tom na fakt, že na rozdiel od susedov z Vyšehradskej štvorky, SR doteraz nezískala žiadnu novozaloženú inštitúciu Európskej únie. SDKÚ chce zvýšiť vplyv Slovenska na rozhodovanie v únii, keďže počas štyroch rokov súčasnej vlády stratilo svoju silnú pozíciu v Európe.
Zástupca predsedu SMK József Berényi doplnil, že budúca slovenská vláda by sa mala v oblasti zahraničnej politiky zamerať na sfunkčnenie EÚ, stagnáciu v jej vnútornom vývoji ovplyvnilo aj dlhé rokovanie a prijímanie Lisabonskej zmluvy. "Mali by sme mať eminentný záujem na tom, aby únia fungovala úspešne a efektívne tak ako v 90. rokoch, keď pre občanov členských štátov prinášala riešenia a pomáhala pri vytváraní podmienok pre vyššiu životnú úroveň," ozrejmil.
Pre SMK sú naďalej dôležité aj ďalšie medzinárodné organizácie, ako napríklad Rada Európy a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Za jedinú bezpečnostnú inštitúciu, ktorá dokáže zaručiť mier a pokoj v euroatlantickom priestore považuje Beréyni NATO. "Máme záujem na tom, aby SR aj v prípade nášho členstva vo vláde ostala aktívna v Afganistane a naďalej by sme mali byť prítomní v ostatných mierových operáciách, kde sú momentálne slovenskí vojaci," konštatoval s tým, že slovenská diplomacia by mohla byť aktívna pri inštitucionalizácii spolupráce EÚ a Severoatlantickej aliancie.
Podľa Figeľa si slovenská diplomacia i obrana vyžadujú viac profesionality a modernizácie. "KDH sa bude usilovať o silnejšiu dôveru SR vo svete zmenou vnútornej politiky na vládnej úrovni, ale aj posilnením našich aktivít osobitne v EÚ a v regióne strednej Európy. Do rozhodnutí únie chceme aktívnejšie vnášať slovenské postoje," avizoval. Vyslovil sa tiež za zlepšenie slovensko-maďarských vzťahov.
O dobré susedské vzťahy sa bude usilovať aj SDKÚ. Zároveň chce presunúť výkon ekonomickej politiky v zahraničí pod jednu strechu a zlepšiť služby slovenským podnikateľom. Podporovať budú i začleňovanie Ukrajiny do únie. Ako vysvetľujú, jej modernizácia, zlepšenie fungovania vnútorného trhu a hospodárskeho rastu môžu vytvoriť viac príležitostí pre východ Slovenska. Pozitívne sa táto najsilnejšia opozičná strana vyjadruje tiež k dokončeniu integrácie juhovýchodnej Európy do EÚ.
Ako podotkol Berényi, Slovensko by malo presadzovať čo najliberálnejšiu vízovú politiku únie voči Ukrajine. Liberalizácia európskeho vízového režimu sa podľa neho mala týkať aj Ruska, avšak v ich prípade sa treba pozerať aj na bezpečnostnú situáciu, ktorú označil za horšiu ako na Ukrajine.
KDH plánuje posilniť nielen ekonomický, ale aj ľudskoprávny rozmer slovenskej zahraničnej politiky. "Vytvoríme viac priestoru pre občiansku angažovanosť a mimovládnu diplomaciu, osobitne v oblasti rozvojovej pomoci, kultúrnej a vzdelávacej spolupráce," vyhlásil líder kresťanských demokratov.