Rozdiel medzi Mostom a SMK je v tom, že kým SMK vraj vyrába napätie, oni ho chcú zmierňovať.
Pred štyrmi rokmi znel titulok predvolebného rozhovoru s vami: Najhorší variant bude Fico a Mečiar spolu. Na otázku a čo ak sa pridá aj SNS, ste povedali: „Nech sa páči, nech vyskúšajú, čo to je peklo. Dokedy by to mohlo fungovať? Dvaja kohúti na tom istom smetisku plus jeden, čo kedysi tvrdil, cudzie nechceme, svoje si nedáme, a keď príde Kia, vylepuje plagáty po anglicky. Národovec!" Vyzerá, že to „peklo" fungovalo štyri roky bez väčších turbulencií. Prečo ste to zle odhadli?
Mýliť sa je ľudské. Nikto nemohol predpokladať, že Slotovi bude stačiť, ak ho nechajú gazdovať po svojom a bude slúžiť Ficovi. Alebo, že Mečiar, ktorý, keď bol Slavkov a sľuboval horúcu jeseň, tak cúvne a povie, že zachrániť koalíciu je dôležitejšie ako ich presvedčenie. Neodhadli sme, že sú schopní urobiť všetko vo svoj prospech.
Aká je pravdepodobnosť, že do toho Fico znovu pôjde s týmito istými partnermi?
Pre Fica je najdôležitejšie, aby mohol ďalej vládnuť. Ak nebude mať inú alternatívu, bude vládnuť tak ako doteraz, ak sa dostanú do parlamentu.
Pred štyrmi rokmi mal inú alternatívu, ale vybral si ich.
Má už skúsenosti. Ak bude vedieť vymeniť SNS, tak to urobí.
Smer vysiela signály, že chce vás alebo KDH. Ešte ste nikdy priamo nepovedali, či by ste ponuku Smeru prijali.
Ak nebudeme vidieť možnosť zmeny, nemá význam ísť do takej koalície.
Čiže to nevylučujete.
Dávam tomu najmenšiu pravdepodobnosť, ale úplne to nevylučujem.
Hovorili ste o tom neoficiálne s predstaviteľmi Smeru? Máte od nich signály?
Prečo by som s nimi mal hovoriť? Najprv musím sám uhrať nejaký výsledok, aby som bol vôbec zaujímavý. Signály ma nezaujímajú, viete ako je to v politike, dnes hovoria niečo iné, zajtra iné. Aj pred štyrmi rokmi sme so Smerom rokovali už konkrétne, čo by sa dalo z nášho programu dostať do programového vyhlásenia vlády a nakoniec sa rozhodli inak. Taký odkaz, že počítame s vami, som možno počul na nižších stupňoch, ale to ma nezaujíma.
Stále platí to, čo pred štyrmi rokmi, že ste ochotný vládnuť aj s Mečiarom?
Dávam tomu také percento, aké Smeru. Trochu menšie. Určite by sme neboli vo vláde Smer, HZDS a Most.
Celý program Mostu sa podarilo vtesnať do dvoch slov - Lebo Bugár, píše Peter Morvay.
A ak by išlo o možnosť vlády pravicové strany plus HZDS?
Tam by sa možno dali vytvoriť také podmienky, že HZDS nebude hrať druhé, ale x-té husle, ale stále by som nebol rád.
Nemali by sa strany, ktoré hovoria o hodnotách, odlíšiť od Smeru aj tým, že vylúčia Mečiara a Slotu zo spolupráce?
Vylúčiť sa dá vždy, ale bolo by lepšie pre Slovensko, keby v roku 2006 vznikla koalícia pravicových strán s HZDS a ostatné by boli mimo? Asi áno. Tak čo je lepšie? Vylúčiť HZDS z hodnotových princípov a umožniť znovu koalíciu Smer, SNS a HZDS alebo povedať, že toto tu už nechceme? Politik musí vždy zvážiť všetky dôsledky svojho rozhodnutia.
Takže je pre krajinu lepšia koalícia Smer a Most ako Smer, SNS a HZDS?
Do koalície iba Smer-Most by sme nešli. Jedna veľká strana zožerie malú stranu.
Ministerstvo práce udelilo vášmu domovu sociálnych služieb dotáciu 30-tisíc eur. Čím ste si ju získali?
Ja a môj partner len vlastníme budovu, ktorú prenajímame neziskovke Senior Park.
Ale máte tam vplyv.
Malý. Je to jednoduché: Najviac sa dáva tým, ktorí sú noví. Ide o peniaze na zariadenie domova, spúšťali sme 64 miest.
Aký máte z toho zisk?
Nijaký. Návratnosť je 15 rokov, podľa nového zákona až 20. Keď z toho budem mať zisk, budem mať nad 70 rokov.
Prečo to robíte, keď z toho nemáte zisk?
Lebo ma to baví. Nie je to o tom, že z toho chcem žiť. Možno o dvadsať rokov.
V sociálnych domovoch bývajú dlhé čakacie lehoty. Nestretli ste sa s tým, že by vám niekto chcel pomôcť finančne, aby tam dostal príbuzného?
Neexistuje. S partnerom sme sa dohodli, že do vnútorných vecí nebudeme zasahovať.
Nikdy za vami nikto nebol, že tam chce dostať známeho?
Bol, ale každý dostane číslo na pani riaditeľku. To sa nedá. Raz to urobím a už to nezastavím.
Keď nebude mať maďarská menšina zastúpenie v parlamente, čia to bude chyba?
Podľa mňa to nehrozí, ale odpoviem. Keď sa opýtate Csákyho, bude ukazovať na mňa, keď mňa, budem hovoriť niečo iné. V apríli 2007 došlo k zmene predsedu, čo je v poriadku, demokratické. Odvtedy sa však začala robiť iná politika, vytláčali sa ľudia s iným názorom. Viackrát sme to kritizovali, ale to nestačilo, tak sme vystúpili z klubu. Ani to nestačilo, tak sme navrhli, aby vznikla nová platforma, odmietli to. Chyba nebola v našom prijímači. SMK aj strácala percentá.
Csákyho kroky boli v rámci stanov strany. Vy ste ju opustil. Nenesiete väčšiu vinu?
Môžete dodržiavať stanovy, ale zároveň vytvoriť také prostredie, že ľudia sa budú báť a odchádzať. Vždy je možné hovoriť, že je na vine ten, kto vystúpil, ale na vine môže byť aj ten, kto vás donútil vystúpiť.
Csáky vám, keď ste sa rozhodovali, či odísť zo strany, núkal lídra kandidátky.
Nie je to pravda.
Nie je?
Iba ma chcel podplatiť. Povedal, že skúsme sa dohodnúť na tom, že jednotka a dvojka budeme my dvaja. Ale to predsa nie je o tom, že chcem byť jednotka alebo dvojka.
Ponúkol vám teda jednotku alebo dvojku. To sa dá vnímať aj ako významný ústupok predsedu, nie?
Je to uhol pohľadu. Vy hovoríte ústupok, ja hovorím podplácanie. Čo ostatní, ktorí museli odísť? Bolo by to len o tom, že som chcel získať voliteľné miesto, ale o tom moja politika nie je.
László Miklós o vašom odchode povedal: „Naši voliči nechcú dve strany. O čo budeme súperiť? Obe strany budú ponúkať to isté a predsa budeme súperi. Je to absolútne smutné." Je to smutné?
Smutné je, že sa na predsedníctve nikdy nepričinil, aby sa tak nestalo. Tak ako Bárdos povedal kritiku, ale na obidve strany. A nemá pravdu, že ponúkame to isté. Náš program je iný.
Prečo by mal bývalý doterajší volič SMK voliť Most?
Z viacerých dôvodov. Myslíme si, že napätia bolo dosť a hovoríme o spolupráci. Chceme vytvoriť stranu, kde sa bude každý cítiť ako doma. U nás môže každý rokovať vo svojom jazyku. Kto nerozumie, máme k dispozícii odposluch, ale ešte sme ho nepoužili. Keď sú tam Slováci, hovoríme po slovensky.
Máte troch rómskych kandidátov, aj oni môžu hovoriť po rómsky?
Rómovia musia vedieť po slovensky alebo po maďarsky, takisto aj Rusíni.
Pál Csáky si zaplatil inzerát, v ktorom vám rokovanie po slovensky vyčítal.
Na stretnutí s voličmi, ktoré nám vyčítal, sme hovorili po slovensky aj po maďarsky.
Je pre maďarského voliča dôležité, ako rozprávate?
Nie, okrem tých radikálnejších. Pre Maďara je dôležité len to, aby naňho nikto netlačil preto, že rozpráva maďarsky. Už sme mali aj také stretnutie s voličmi, kde nám sami povedali, aby sme hovorili po slovensky, že rozumejú.
Hovoríte, že dosť bolo napätia, SMK ho vyrába?
Niektoré vyhlásenia, minimálne Miklósa Duraya, o tom svedčia. Vlani na jesennej republikovej rade tiež jeden poslanec SMK z Komárna navrhoval, aby sa dištancovali od Jobbiku, ale nedali o tom ani hlasovať, lebo sa báli, že to neprejde.
Pán Imre Andruskó?
Nepoviem, nechcem mu uškodiť.
SMK sa teraz od Jobbiku dištancovala.
Teraz. To je rozdiel, keďže sa už vie, že Fidesz môže vládnuť bez Jobbiku. Alebo ďalší konkrétny príklad: SMK aj my odmietame jazykový zákon. My sme si ale na rozdiel od nich sadli s ministrom kultúry Marekom Maďaričom a v troch veciach sme dosiahli zmeny vo vykonávacom predpise.
OKS na kandidátke vám mala prilákať slovenských voličov?
Nie, máme dosť Slovákov na kandidátke aj bez nich. Chceli sme OKS, lebo jej ľudia prispeli k demokratizácii Slovenska. Je to gesto. To isté sme chceli ponúknuť Františkovi Mikloškovi, ale nie celej KDS. Oni chceli dobré miesto pre Mikloška a ďalšie miesta pre členov KDS. Chceli tak zachrániť stranu, ale naše programy sú dosť rozdielne a to sme si nemohli dovoliť.
Na bilbordoch Most-Híd ste zatiaľ len vy, napríklad so sloganom: Lebo Béla. Prečo?
Rozhodol tak šéf volebnej kampane na základe prieskumov. Najviac ľudí by nás volilo kvôli mne. Mne sa to síce veľmi nepáči, ale čo už mám robiť. Potrebujeme viac ľudí, ktorí dokážu osloviť voličov. Máme ešte voľné miesto jedného podpredsedu, hľadáme známeho Slováka.

Beata
Balogová
