BRATISLAVA. Plagáty, mítingy či osobné stretnutia s voličmi nemajú pred parlamentnými voľbami naplánované len politické strany. Svoju vlastnú kampaň chystajú aj viacerí kandidáti na poslancov. Chcú zabojovať o preferenčné hlasy, ktoré by ich mohli posunúť z nižších miest na kandidátkach do parlamentu. Vyplynulo to z ankety ČTK. Niektorí z adeptov na poslancov zasa chcú využiť svoje umiestnenie na zozname strany aspoň na zviditeľnenie sa pred komunálnymi voľbami.
Najmä na osobné stretnutia chce staviť Peter Miššík, ktorý na kandidátke SDKÚ-DS figuruje na 41. mieste. "Na mítingoch ľudia nevnímajú poradie kandidáta, pretože väčšinou tam chodia veľké hviezdy," dodal. Miššík sa dostal do parlamentu aj pred štyrmi rokmi, vtedy kandidoval na 20. mieste.
O prednostné hlasy zabojuje aj dlhoročná poslankyňa za ĽS-HZDS Katarína Tóthová, ktorá podobne ako Miššík chce staviť na priame stretnutia s voličmi. Tóthovej patrí na straníckej kandidátke 13. miesto. Pred štyrmi rokmi sa vďaka preferenčným hlasom "prekrúžkovala" z tridsiateho na piate miesto, vďaka čomu sa dostala do parlamentu. ĽS-HZDS získala vo voľbách pred štyrmi rokmi 15 mandátov.
Šanca aspoň v komunálnych voľbách
Svoju šancu si nechce nechať ujsť ani Kristína Hájková, ktorá sa bude uchádzať o hlasy voličov za stranu Sloboda a Solidarita s číslom 28. "Mám k dispozícii letáky s mojím číslom na kandidátke, a tak ako budem lobovať aj za stranu, aby dostala čo najviac hlasov, tak tak isto budem lobovať aj za to, aby som získala aj ako kandidátka nejaké preferenčné krúžky," uviedla Hájková.
Nič na náhodu neplánuje nechať poslankyňa parlamentu Jana Vaľová, ktorej patrí na straníckej kandidátke Smeru-SD 57. miesto. "Budem mať plagáty, osobné stretnutia, účasť na straníckych mítingoch a stretnutia so starostami obcí," poznamenala Vaľová.
Juraj Putirka, ktorý kandiduje za KDH, veľkú kampaň nechystá. Šancu dostať sa do parlamentu zo 106. miesta totiž nevidí. Napriek tomu chce predvolebné zápolenie využiť aspoň na zviditeľnenie sa pred komunálnymi voľbami. Tie by sa mali uskutočniť v závere roka.
Špeciálne bilbordy ani mítingy nechystá ani bývalý futbalista Jozef Čapkovič, ktorý kandiduje za SNS z 27. priečky. "Spolieham sa možno aj na meno a na kruh mojich priateľov," dodal.
V minulých voľbách sa to podarilo siedmim
Viacerí z oslovených kandidátov aj napriek predvolebnému úsiliu neveria, že sa im podarí získať dostatok preferenčných hlasov. "U nás, ako u veľkej strany je náročnejšie sa prekrúžkovať," tvrdila Vaľová, podľa ktorej by na presadenie sa potrebovala 15.000 až 20.000 prednostných hlasov. Podobne svoje nádeje vidí aj Miššík, ktorý však dúfa, že jeho strana zostaví vládu. To by mu potom mohlo pomôcť dostať sa do parlamentu ako náhradník, keďže viacerí politici z prvých priečok by zrejme obsadili vládne funkcie.
Po posledných parlamentných voľbách pred štyrmi rokmi si vďaka preferenčným hlasom zasadli do parlamentných lavíc siedmi kandidáti. Najväčší skok sa podaril kandidátovi KDH Petrovi Gaburovi, ktorý vďaka prednostným hlasom poskočil zo 77. na deviate miesto.
Kvórum na započítanie preferenčných hlasov kandidátov sú tri percentá z celkového počtu hlasov pre stranu. V minulosti to bolo desať percent.