BRATISLAVA. Rozhodnúť o zložení 150-člennej snemovne plánuje z cudziny aj ďalších niekoľko stovák voličov s trvalým pobytom na Slovensku. Vyplynulo to z ankety ČTK medzi zástupcami úradov, ktoré žiadosti o voľbu poštou evidujú. V posledných voľbách do Národnej rady pred štyrmi rokmi využilo túto možnosť 3427 voličov.
V cudzine žije a pôsobí niekoľko desiatok tisíc Slovákov; v zahraničí podľa štatistík vlani pracovalo asi 130.000 ľudí. O hlasovanie poštou môžu najneskôr do 23. apríla požiadať Slováci s trvalým pobytom v cudzine alebo voliči trvalo žijúci na Slovensku, ktorí budú v čase volieb v zahraničí. Slováci žijúci v zahraničí posielajú žiadosti na miestny úrad v Petržalke, ostatní na domovské obecné úrady.
Voličov v zahraničí však odrádza spôsob podávania žiadosti i samotná voľba poštou. "Nechce sa mi behať hore-dolu na poštu a zháňať žiadosť či fotokópie dokladov," uviedla 31-ročná Jana, ktorá už takmer osem rokov žije v anglickom Manchestri. Podobné dôvody odstrašili od hlasovania aj 27-ročného Tomáša pracujúceho v Londýne. "Najprv som zisťoval, ako to celé funguje, potom ma znechutila samotná procedúra," dodal.
Záujemcovia o voľbu poštou musia poslať na príslušný úrad vyplnenú žiadosť. Slováci s trvalým pobytom v cudzine k nej prikladajú aj fotokópiu pasu alebo osvedčenia o štátnom občianstve a čestné vyhlásenie v slovenčine, že nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Zatiaľ čo voliči trvalo bývajúci v zahraničí sa môžu na petržalský miestny úrad obrátiť aj mailom, ostatní musia poslať žiadosť poštou na obecný úrad v mieste trvalého bydliska.
"O zápis do osobitného zoznamu voličov a možnosť voľby poštou požiadalo zatiaľ 367 Slovákov trvalo bývajúcich v cudzine," povedal ČTK hovorca bratislavskej miestnej časti Petržalka Ľubomír Andrassy. Najviac žiadostí prišlo podľa neho z Česka, Nemecka, Británie, Spojených štátov či Kanady. Záujem o blížiace sa hlasovanie vraj prejavili aj Slováci žijúci v Číne či na austrálskom ostrove Tasmánia.
Viaceré mestá už zaregistrovali desiatky žiadostí o možnosť rozhodnúť o zložení 150-člennej snemovne zaslaním hlasu poštou. Mestský úrad v Trenčíne dostal doteraz 40 žiadostí, v Žiline ich zatiaľ evidujú vyše 60. V posledných parlamentných voľbách v roku 2006 v Žiline volilo poštou 54 ľudí, v Trenčíne o túto možnosť požiadalo 57 voličov. "Z našich archívnych materiálov sa nedá zistiť, koľko voličov odvolilo takouto formou. Jedna obálka bola doručená až po voľbách," uviedla hovorkyňa mestského úradu v Trenčíne Erika Ságová. Záujem voliť poštou zatiaľ prejavilo aj 192 Petržalčanov, ktorí nebudú počas volieb na Slovensku. Najväčší nápor žiadostí úrady očakávajú na budúci týždeň.
Obálku s hlasovacími lístkami by mali žiadatelia dostať najneskôr 35 dní pred voľbami do 8. mája. Ak má byť hlas platný, volič ho musí odoslať späť najneskôr do piatku 11. júna.