SME

Tínedžerky pijú viac, uprednostňujú liehoviny

Šestnásťročné dievčatá uprednostňujú liehoviny. Uvádza sa to v Správe o plnení úloh Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom, ktorý na pripomienkové konanie predložil minister zdravotníctva Richard Raši.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

BRATISLAVA. Šestnásťročné dievčatá uprednostňujú liehoviny. Uvádza sa to v Správe o plnení úloh Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom za roky 2008 – 2009, ktorý na pripomienkové konanie predložil tento týždeň na Portál právnych predpisov minister zdravotníctva Richard Raši.

"Prieskum pitia u 16-ročných stredoškolákov ESPAD (Európsky školský prieskum o alkohole a ostatných drogách) z roku 2007 realizovaný Úradom verejného zdravotníctva svedčí o náraste intenzity pitia u časti mladých, o náraste pitia najmä dievčatami, ktoré preferujú liehoviny," odvoláva sa v materiáli na prieskum rezort zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa tohto prieskumu sa od roku 1995, kedy bol tento prieskum urobený po prvý raz, zvýšilo medzi mladými aj tzv. nárazové pitie. "Premietlo sa to aj do kontinuálneho nárastu medziročných ošetrení mladých pre intoxikáciu alkoholom v rokoch 2005, 2006, 2007 a 2008," konštatuje sa v správe. Ministerstvo zdravotníctva chce vzostup mládežníckeho nárazového pitia a vyrovnávanie sa dievčat chlapcom v pití riešiť aj zvýšenou zdravotnou osvetou.

Osveta by sa podľa rezortu mala robiť aj medzi tehotnými ženami, pričom by sa poukazovalo na súvislosti medzi pitím alkoholu počas tehotenstva a rizikami poškodenia plodu. "Ministerstvo zdravotníctva SR uvažuje o možnosti zavedenia upozornenia o škodlivosti pitia alkoholu pre tehotné ženy na etikety alkoholických nápojov. Aktuálne sa študujú zahraničné skúsenosti," informuje správa.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort zdravotníctva predpokladá, že vzostup intenzívneho pitia u veľkej časti mladých ľudí na Slovensku a výrazný vzostup zdravotných poškodení ako duševných, tak aj telesných vyžadujúcich si liečbu v zdravotníckych zariadeniach, budú pri konečnom vyhodnotení Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom po roku 2010 s vysokou pravdepodobnosťou nezmenené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 436
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 879
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 587
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 363
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 655
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 951
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 625
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 540
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


76
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


29
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


162
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


93

Sportnet

Lukáš Sedlák na ľade.

Peter Čerešňák asistoval na štvrtý gól.


TASR
Clara Tausonová.

Tenistka má problémy s chrbtom, ktoré ju vyradili zo súťažného diania.


Maximilian Schachmann.

Prví traja sa v cieli zmestili do 76 stotín sekundy.


TASR
Jenson Brooksby.

Do štyroch rokov nevedel poriadne rozprávať, kariéru mu prerušili zranenia aj suspendácia. Teraz sa mu poradil parádny zápis.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu