BRATISLAVA. Slovensko dnes od rána smútilo za obeťami poľského leteckého nešťastia, pri ktorom minulý víkend zomreli desiatky predstaviteľov Poľska spolu s prezidentom Lechom Kaczyńským. Deväťhodinový štátny smútok sa skončil o 17:00, počas neho boli štátne vlajky zvesené na pol žrde, zakázané boli hazardné hry. Slovenské národné divadlo upravilo svoj program, a pred vchod Poľského inštitútu v centre Bratislavy ľudia nosili kvety a zapálili tam desiatky sviečok.
"Keď som sa o tej tragédii dozvedela, veľmi sa ma to dotklo, zrazu človek cítil veľké prázdno, ako by mu všetci odišli," povedala ČTK 55-ročná Eva z Bratislavy, ktorá nemá medzi Poliakmi žiadnych známych. Spolu so svojou mamou prišla zapáliť sviečku pred Poľský inštitút, okrem nich sa práve pred fotkou Kaczyńského a jeho manželky Marie modlili ešte dve ženy.
"Samozrejme, že viem, že je štátny smútok, ale ja s rodinou na to nešťastie myslíme celý týždeň; je to tragédia ako každá iná," povedal 80-ročný Bratislavčan Eduard. Dodal, že sa bol pomodliť za obete v kostole, kňaz však počas dnešnej omše poľské obete nespomenul. "Čítal sa pastiersky list na inú tému," dodal Eduard.
Pohreb prezidenta spolu s manželkou, ktorý sa dnes uskutočnil v Krakove, prenášala naživo Slovenská televízia aj spravodajská TA3, na smútočnom obrade sa zo slovenských predstaviteľov zúčastnil prezident Ivan Gašparovič a predseda vlády Robert Fico. Pre ochromenie leteckej dopravy nad Európou, ktoré spôsobil sopečný popol z islandského vulkánu, však na pohrebe chýbali viacerí svetoví lídri.
Kaczyński a ďalších 95 ľudí zomrelo pri ceste na spomienkovú akciu pri ruskom Smolensku, ktorá sa mala konať pri príležitosti katyňského masakru, pri ktorom sovietska tajná polícia NKVD zavraždila tisíce poľských dôstojníkov.
Štátny smútok vyhlásilo viacero krajín vo svete, v Česku napríklad prebiehal počas oboch víkendových dní. Naposledy Slováci smútili vlani v lete za 20-timi obeťami výbuchu v bani v Handlovej, predtým vo februári bol štátny smútok vyhlásený po tragickej autobusovej havárii v Polomke, ktorú neprežilo 12 ľudí.