BRATISLAVA. Násilná likvidácia všetkých mužských kláštorov a sústredenie rehoľníkov komunistickým režimom pred 60 rokmi - v noci z 13. na 14. apríla 1950, a tzv.Prešovský sobor je témou Pastierskeho listu biskupov, ktorý dnes čítajú v katolíckych kostoloch po celom Slovensku. Táto udalosť je známa aj ako barbarská noc a počas nej bolo internovaných na Slovensku okolo 1000 rehoľníkov.
"Bola to snaha zlikvidovať celú Cirkev. Bolestne - zvlášť po tzv. Prešovskom sobore - dopadli gréckokatolíci. Katolícku cirkev východného obradu odsúdili na zánik, kňazov uväznili a vysídlili do vyhnanstva," uvádza sa v Pastierskom liste.
Biskupi v liste ďalej konštatujú, že následky likvidácie všetkých kláštorov boli veľké aj v materiálnej oblasti, najhoršie však boli v oblasti svedomia, v oblasti morálky jednotlivcov ale i celej spoločnosti. Mnohí sa ocitli vo väzeniach, v PTP - pracovných táboroch, ďalší boli vyvezení, a to najmä rehoľné sestry, do opusteného českého pohraničia. Z nemocníc museli odísť rehoľníčky, zo škôl rehoľníci, ba neskôr aj všetci učitelia, ktorí vyznávali svoju vieru.
"Likvidácia kláštorov však priniesla aj nečakané - autormi zločinu nechcené ovocie - živú vieru. Mnohí kresťania vtedy našli odvahu verejne vyznať svoju vieru, iní zas odvahu odovzdávať vieru ďalej aj za cenu straty vlastnej slobody. Aj vďaka nim cirkev v podzemí u nás pracovala, veriaci si organizovali a viedli malé spoločenstvá po celom Slovensku," píšu biskupi v Pastierskom liste.
S radosťou konštatujú, že mnohé rehoľné spoločenstvá vyšli z totality síce materiálne oslabené, ale duchovne posilnené. A dnes opäť cítiť aktivity rehoľníkov na každom kroku, v školách, pri výchove mládeže, v nemocniciach, na ľudových misiách a v iných oblastiach.