BRATISLAVA. Technicko-pracovná skupina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa začiatkom týždňa stretne v Bratislave so zástupcami Slovenska, aby posúdila, či je potrebné monitorovať priebeh júnových volieb do Národnej rady (NR) SR. Pre TASR to potvrdil hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Dodal, že vzhľadom na členstvo Slovenska v Európskej únii a v iných medzinárodných organizáciách sa dá predpokladať, že SR dokáže zabezpečiť ich férový a demokratický priebeh.
Podľa zákona o voľbách do NR SR môžu byť počas hlasovania vo volebnej miestnosti prítomní okrem členov okrskovej volebnej komisie aj členovia vyšších volebných komisií, odborných sumarizačných útvarov, zapisovateľ komisie alebo iné osoby, ktoré prejavili záujem o sledovanie priebehu volieb a sčítavania hlasov. Rovnako aj pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami.
Špeciálny súhlas podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie Lívie Škultétyovej nepotrebujú. "Zákon nehovorí, že by mali mať nejaké povolenie, alebo že by mali niečo niekomu predkladať. Každý má do miestnosti vstup voľný. Povedia predsedovi, čo chcú, a on im to povolí. Voľby nie sú tajné," vysvetlila pre TASR.
Do parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 12. júna, je zaregistrovaných 18 politických subjektov. Do súboja idú s vyžrebovanými číslami - jeden Európska demokratická strana, dva Únia - Strana pre Slovensko, tri Strana rómskej koalície, štyri Paliho Kapurková, veselá politická strana, päť Sloboda a Solidarita (SaS), šesť SDĽ, sedem SMK, osem ĽS-HZDS. Číslo deväť má Komunistická strana Slovenska (KSS), 10 SNS, 11 Nová demokracia, 12 Združenie robotníkov Slovenska, 13 KDH, 14 Ľudová strana - Naše Slovensko, 15 SDKÚ-DS, 16 AZEN - Aliancia za Európu národov, 17 Smer-SD a 18 Most-Híd.