BRATISLAVA. Stretnutia politikov s občanmi spojené s vystúpením umelcov a rozdávaním tričiek či pier váhajúcich voličov nepresvedčia. Na mítingy v kultúrnych domoch či na námestiach totiž prichádzajú najmä sympatizanti kandidujúcich strán, ktorí majú v otázke voľby jasno. Osvedčená kombinácia agitácie s gulášom a pivom zdarma za početnej účasti ľudí je tak zväčša najmä ukážkou sily strany. Zhodli sa na tom analytici, ktorých ČTK oslovila.
"Na mítingy chodia väčšinou priaznivci strán, ktoré akcie organizujú," povedal ČTK prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Upozornil, že iba malá časť ľudí prichádza preto, aby sa niečo dozvedela o programe.
Potvrdil to aj politológ Miroslav Kusý, podľa ktorého sú však stretnutia s občanmi nevyhnutnou súčasťou predvolebnej kampane. "Platí to aj napriek tomu, že akcie pritiahnu okrem presvedčených voličov aj nezamestnaných či bezdomovcov, čo nie je voličská základňa, na ktorú sa možno spoľahnúť," dodal.
Kontakt je dôležitý, úroveň ale padá
Politológ Michal Horský však upozornil, že kandidujúce strany a hnutia nemôžu rezignovať na osobný kontakt s voličom. Kampaň podľa neho veľa prezrádza o budúcich vládnych kvalitách politického subjektu. "Aj po dvoch desaťročiach však majú niektoré strany ešte stále problém s prezentáciou kampane na primeranej úrovni," dodal.
Oslovení analytici sa zhodli, že stretnutia s občanmi za účasti umelcov majú posilniť imidž kandidujúcich subjektov. "Ak sú volebné akcie dobre a početne navštevované, vysiela to signál o sile strany," tvrdil Mesežnikov. V prípade, že by politické subjekty mítingy nerobili, mohli by vraj stratiť. "Boli by v podstate vygumované z politickej scény," doplnil Mesežnikov.
Novinku vyskúšal Lipšic
Parlamentné voľby sa uskutočnia 12. júna, o hlasy voličov sa bude uchádzať 18 politických strán a hnutí. Viaceré z nich plánujú výjazdy po Slovensku, kde okrem straníckych špičiek vystúpia aj viac či menej známi umelci. Najsilnejšia vládna strana Smer-SD, ktorá vedie s výrazným náskokom pred ostatnými stranami, odštartovala kampaň na mítingu v mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne.
Osobné stretnutia s voličmi ohlásili aj vládna SNS a ĽS-HZDS či opozičné SDKÚ-DS, SMK, Most-Híd a KDH. Novinkou kampane kresťanských demokratov sú návštevy podpredsedu KDH Daniela Lipšica priamo v domácnostiach, SDKÚ-DS vyrazila za voličmi na modrom autobuse. Liberálna SaS chce Slovensko precestovať v zelenom kamióne.