BRATISLAVA. Firma Columbex má na účte štyri milióny eur od ministerstva pôdohospodárstva, ktoré malo pôvodne zmluvu na dodávku informačných systémov od tejto spoločnosti zrušiť. Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan (HZDS) však pred niekoľkými dňami žalobu na Columbex o zrušení zmluvy na súde stiahol a plní už zmluvu s novým dodatkom.
Firme už na základe toho vyplatilo preddavok. Columbex vyhral súťaž na ministerstve v roku 2008 netransparentnou metódou, čím aj predseda HZDS Vladimír Mečiar zdôvodnil, prečo stiahol ministerku Zdenku Kramplovú z funkcie. Chovan však pred niekoľkými dňami stiahol žalobu podanú ešte ministrom Stanislavom Becíkom a zmluvu začal plniť. Zákazka pôvodne na 30 miliónov eur je teraz na 20 miliónov. Dodatok nevylučuje, že sa môže predražiť.
Mečiar včera pre SME povedal, že s novým dodatkom ide o „takmer novú zmluvu“, z ktorej vypadli sporné body, znížila sa suma pre firmu a tá odvedie pre ministerstvo viac práce. Súd podľa neho mohol trvať aj dva roky a v tom čase by nebolo možné budovať na ministerstve elektronický systém.
Ministerstvo o tom, že ide v zmluve pokračovať, vopred vôbec neinformovalo. Chovan tvrdí, že žalobu stiahol, lebo súd by zrejme prehrali. Odvoláva sa na to, že ju mal podať Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý je vraj na to kompetentnejší. ÚVO odmieta, že by pochybil.
V Columbexe je v Dozornej rade podnikateľ Alexej Beljajev a zastúpený je aj vo firme, ktorá HZDS požičala v roku 2007 desať miliónov korún (330-tisíc eur).
Ministerstvo tvrdí, že vyplatenie preddavku je v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách. „Výška predstavuje približne 20 percent z celkového plnenia a nepovažujeme ju za neobvyklú.“ Podľa dodatku má preddavok slúžiť na „poskytnutie, inštaláciu a parametrizáciu nevyhnutných zariadení, školiacich nástrojov a prostriedkov a inej potrebnej infraštruktúry“.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť úspory vo verejnom obstarávaní, správe nehnuteľností a informačných systémov
Čo sľúbili: Toto sú cesty - verejné obstarávanie, vážna kontrola na úrovni verejného obstarávania, kde sa pohybujú desiatky miliárd korún, tuším je to 80 alebo 90 miliárd. Ak len 10 %, pán poslanec, urobíme takýmto spôsobom, len tam máme 9 miliárd.
Zdroj: Pavol Paška, SMER, po voľbách podpredseda parlamentu, TA3, V politike, 10.1.2006
Obrovské množstvo dodatočných zdrojov je v samotnej rezerve a neefektívnosti vynakladania finančných prostriedkov v rámci verejnej správy. (...) Našou hlavnou ambíciou je hľadať presne túto neefektívnosť. (...) A na to je množstvo príkladov, (...) napríklad centrálne verejné obstarávanie, centrálna správa nehnuteľností, centrálna správa informačných systémov. Toto všetko sa tu zanedbávalo dlhé roky (...).
Zdroj: Ján Počiatek, minister financií (SMER), TA3, V politike, 17.12.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ide o jeden z najlepších sľubov súčasnej vlády. Na verejnom obstarávaní možno ušetriť miliardy chýbajúce v iných rezortoch. Splnenie sľubu si však vyžaduje dlhodobo dosadzovať do riadiacich funkcií ľudí vysoko odolných voči korupcii. Rozhodnutia komisií pri rôznych tendroch by mali byť zverejnené na internete vrátane informácie o tom, ktorý člen komisie ako hlasoval.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila zmeny, ktoré by priniesli úspory. Nezaviedla centrálnu správu nehnuteľností (výnimkou sú rezorty vnútra a kultúry, kde proces začal výberom centrálneho správcu), informačných systémov ani verejného obstarávania. Tiež nepresadila povinnosť uskutočňovať verejné obstarávanie pomocou elektronického systému, ktorý by zvýšil jeho efektívnosť. O mrhaní verejných zdrojov svedčia tiež desiatky medializovaných káuz a podozrení z klientelizmu a korupcie.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
