BRATISLAVA. Osobitosťou júnových parlamentných volieb bude súboj SMK Pála Csákyho a Mostu-Híd Bélu Bugára o voličov maďarskej národnosti. Aj keď šance na vstup do Národnej rady majú podľa prieskumov obe strany, potrebnú päťpercentnú hranicu zrejme prekročí len jedna z nich. Vyplynulo to z ankety ČTK medzi analytikmi.
Výhodou SMK je vraj stabilná voličská základňa a početné regionálne zväzy, tromfom Mostu-Híd je zas niekdajší šéf SMK Bugár či podpora podnikateľov.
Čítajte rozhovor s Bélom Bugárom: Smer úplne nevylučujem
Záujmy Maďarov žijúcich na Slovensku do minulého roka zastupovala SMK. Pre nezhody vo vedení z nej vlani v júni odišlo viacero jej členov na čele s Bugárom, aby neskôr založili novú stranu. Prieskumy verejnej mienky striedavo favorizujú SMK či Most-Híd, ich popularita sa pohybuje na úrovni piatich až šiestich percent. Na Slovensku žije asi polmiliónová maďarská komunita.
ŠAnce sú vyrovnané
Šance Csákyho SMK i Bugárovho Mostu-Híd sú podľa oslovených expertov zatiaľ vyrovnané. "Konečný výsledok ovplyvnia aj predvolebné preferencie strán, ktoré môžu povzbudiť alebo odradiť voličov," povedal riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík.
Politológ László Öllös z mimovládnej organizácie Fórum inštitút pre výskum menšín upozornil, že prípadný pokles popularity jednej zo strán môže vážne ohroziť jej šance na dobrý výsledok. Úspech oboch by bol podľa neho prekvapením. "Maďarská menšina by sa musela zmobilizovať oveľa viac ako celoštátny priemer," dodal.
Oslovení analytici zhodne predpokladajú, že v snemovni bude mať svojich zástupcov len jedna zo strán. "Najpravdepodobnejšie je, že to bude jedna strana, skôr SMK," myslí si prezident mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Vylúčil, že by obe strany skončili pred bránami parlamentu. "Muselo by sa stať niečo, čo by demobilizovalo voličov," dodal. V minulosti rozdelenie národne orientovanej SNS na SNS a Pravú SNS znamenalo, že sa vo voľbách v roku 2002 ani jedna zo strán nedostala do parlamentu.
Mostu musia pomôcť aj Slováci
Svoje rezervy i výhody majú podľa expertov obe strany. "Voliči SMK sú oveľa stabilnejší ako voliči Mostu-Híd, čo je výrazný tromf v rukách SMK," poznamenal sociológ Haulík.
Potvrdil to aj Mesežnikov, podľa ktorého je maďarský volič konzervatívny a spolieha sa na zabehnutú značku. "Väčšina voličov maďarskej národnosti zrejme podporí SMK, Most-Híd tak bude musieť osloviť aj voličov slovenskej národnosti," upozornil.
Prednosťou Mostu-Híd je podľa Öllösa jeho líder Bugár, ktorý sa dlhodobo teší popularite. "Všetky prieskumy doteraz potvrdili, že nemalá časť voličov Mostu volí túto stranu kvôli Bugárovi," tvrdil. Most-Híd má podľa neho tiež lepšiu finančnú podporu zo strany podnikateľov. "SMK je zas veľká strana s veľkým počtom členov," pripomenul. Zatiaľ čo SMK má vraj oficiálne asi 11.000 členov, Most nemá údajne ani tisícku.