BRATISLAVA.
Myslí si, že prvotne by sa mala podporiť dostavba rozostavanej infraštruktúry. Poznamenal, že niektoré stavby majú aj 15 rokov. Vidí tiež potrebu komunikácie s vodárenskými spoločnosťami o dohode na štruktúre financovania, aby sa aj v mestách pod 200 obyvateľov mohla čo najrýchlejšie vybudovať kanalizácia.
Rozvoj verejných kanalizácií zaostáva za rozvojom verejných vodovodov. Na kanalizáciu je napojených vyše 3,1 milióna obyvateľov, čo predstavuje asi 59 percenta z celkového počtu. Na Slovensku je pritom na vodu napojených asi 87 percent územia. Rozdiel je spôsobený chýbajúcimi financiami pri výstavbe vodovodov, keď chýbali peniaze na dobudovanie kanalizácie. Za celoslovenským priemerom zaostávajú najmä Trnavský, Nitriansky a Žilinský kraj.
Slovensko je v rámci záväzkov voči Európskej únii povinné zabezpečiť odkanalizovanie a zodpovedajúce čistenie komunálnych odpadových vôd pre aglomerácie s počtom obyvateľov nad 10.000 do roku 2010 a pre aglomerácie s počtom obyvateľov od 2000 do 10.000 do roku 2015. Obce nad 2000 obyvateľov, ako aj niektoré menšie môžu na tento účel využiť prostriedky z eurofondov. Jaduš však upozornil, že väčšina malých obcí nemá prístup k finančnej pomoci.