TRENČÍN.Trenčiansky región by mal mať podľa marcových prieskumov zastúpenie v troch politických stranách. Šancu dostať sa do parlamentu majú traja súčasní poslanci národnej rady - Milan Hort (SDKÚ), Martin Fedor (SDKÚ) a Magda Košútová (Smer), starosta Častkoviec a krajský poslanec Dušan Bublavý (Smer) a pedagóg, krajský a mestský poslanec Marián Kvasnička (KDH).
Najvyššie číslo na kandidátke, štvorku, má spomedzi nich 57 ročný Novodubničan Hort. Podpredseda národnej rady i poslaneckého klubu SDKÚ zverejnil na webe svojej domovskej strany nie len životopis, ale aj majetkové priznania za roky 2007 až 2009. Podobne urobil aj jeho stranícky kolega a sedmička na kandidátke Martin Fedor. Ten pridal aj odkazy na svoj blog, facebook a osobnú stránku. Pomocou nich sa snažil Trenčanov presvedčiť aj v minuloročných voľbách predsedu samosprávneho kraja. Za víťazom Pavlom Sedláčkom nakoniec zaostal o 14-tisíc hlasov.
Krajskí poslanci chcú do parlamentu
V prípade úspechu v nadchádzajúcich parlamentných i mestských voľbách by Marián Kvasnička sedel rovno na troch stoličkách. Súčasný poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) a predseda komisie kultúry v trenčianskom mestskom zastupiteľstve má na kandidátke KDH číslo šestnásť.
S číslom 48 do parlamentu mieri starosta Častkoviec Dušan Bublavý. Ten je aj krajským poslancom za okres Nové Mesto nad Váhom. Od októbra 2006 figuruje Bublavý aj ako člen dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti.
Poslankyňa národnej rady Magda Košútová a bývalá poslankyňa krajského zastupiteľstva kandiduje za stranu Smer pod číslom 22.
Najviac kandidátov za Novú Demokraciu
Strana predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša do volieb nominovala až 15 kandidátov z trenčianskeho regiónu. Hneď na druhom mieste je na kandidátke Novej demokracie Milan Cagala, 61-ročný manažér z Nového Mesta nad Váhom a bývalý poslanec za HZDS. Okrem neho strana nominovala ďalších štrnásť ľudí z regiónu, prevažne súkromných podnikateľov.
Do parlamentných volieb určila Sloboda a Solidarita dvanásť ľudí z Trenčína, Myjavy a Bánoviec. Medzi nimi majú najvyššie čísla dve neúspešné kandidátky do zastupiteľstva TSK, Zuzana Aštaryová (č. 21) a Renáta Kaščáková (č. 33). Kým do krajských volieb kandidovala Aštaryová ako daňová poradkyňa, miesto v parlamente by chcela získať ako ekonómka. Podobne Kaščáková sa pôvodne prezentovala ako manažérka, dnes ako riaditeľka neziskovej organizácie.
Z Trenčína pochádza aj líder kandidátky Komunistickej strany Slovenska, 32-ročný Jozef Hrdlička. Bývalý poslanec národnej rady a predseda KSS je zároveň jediným Trenčanom, ktorý stojí na čele kandidátnej listiny.
Sedieť v parlamente sa oplatí
Byť poslancom národnej rady je na Slovensku pomerne výnosný džob. Zástupca občanov pochádzajúci mimo Bratislavy, ktorý nezastáva žiadne parlamentné funkcie, mesačne spolu s náhradami zarobí 3 616 eur.
Ako povedala Anna Lenická z Kancelárie NR SR, ak zastávajú funkcie predsedov a podpredsedov parlamentu, či parlamentných výborov, dostávajú ďalšie odmeny. Všetkým zároveň štát prepláca odmenu pre asistenta vo výške 80 percent ich platu a tiež náklady na kanceláriu v sume 10 754, 88 eur ročne.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že politici už dávno nechcú byť poslancami kvôli presvedčeniu. „Je to vysoko atraktívny džob, poskytujúci veľa peňazí za málo námahy. Presvedčenie už dávno ustúpilo do pozadia, ide skôr o výnimky. Kto chce uspieť, musí slúžiť vedeniu svojej strany, držať hubu a krok," povedal Kusý.
Autor: mif

Beata
Balogová
