AKTUALIZOVANÉ 20:21

Fico sa pomýlil, kde má sídlo

Premiér zvolal tlačovku k hrozbám vlády pravice, k novému škandálu vo vlastnej vláde sa odmietol vyjadriť.

Smer dnes zvolal tlačovku na Úrade vlády. Cítia sa tam už ako doma a strašia ľudí, čo sa stane, ak tam nebudú.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Predseda Smeru si po ihriskách za štátne peniaze robí propagandu z premiérskej stoličky.

Agentúrnu správu sme aktualizovali o autorské texty denníka SME

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico bol dnes ochotný zvolať tlačovú besedu na Úrade vlády k tomu, aké by to bolo na Slovensku zlé, keby po voľbách vládli pravicové strany. Vo vláde má pritom ďalší škandál s nepriehľadným tendrom na ministerstve pôdohospodárstva, ktoré patrí HZDS.

Predseda vlády zabudol, že Úrad vlády nie je centrálou Smeru. Hoci sám odmieta odpovedať na hypotetické otázky, nerobí mu problém hovoriť o tom, čo by bolo keby.

Premiér zneužil svoju funkciu, píše Peter Schutz

Keby pravica zostavila vládu, vraj by sa dialo toto: privatizácia strategických podnikov, zastavenie výstavby diaľnic, deregulácia cien energií a podobne.

Fico strašil aj ďalšími vecami, ktoré vraj chystá „pravicový zlepenec“ SDKÚ, KDH, SMK, Most a SaS. Premiérovi na tlačovke asistovali traja podpredsedovia Smeru – vicepremiér Dušan Čaplovič a ministri vnútra a kultúry Robert Kaliňák a Marek Maďarič.

„Spojenie piatich strán znamená predovšetkým politickú nestabilitu. Sú to politické strany, ktoré všetky prešli rozpadmi klubov, odchodom poslancov, nehovoriac o tom, že sú to politické strany, ktoré majú diametrálne odlišné postoje,“ povedal Fico.

HZDS aj SNS, s ktorými vládne sa v minulosti tiež rozdelili na viacero strán. Fico odišiel z SDĽ. Vláda so Smerom by bola podľa neho inštitúciou so „silným mandátom“, ktorý treba na vyvedenie Slovenska z krízy.

Ficova agitácia na zajtrajší deň
 • 15.00 ­ otvára ako premiér za štátne peniaze ihrisko v Boľkovciach (okres Lučenec),
 • 17.30 ­ bude ako predseda Smeru na mítingu v Lučenci,
 • 19.30 ­ ako predseda vlády otvára za štátne peniaze ihrisko v Hnúšti (okres Rimavská Sobota).

Fico: Bolo to o vláde

„Toto nie je stranícka tlačovka. My hovoríme o jasných alternatívach zostavenie vlády,“ vysvetľoval premiér, prečo tému otvoril na Úrade vlády. „My len pomenúvame politologicky, čo tieto strany robili,“ tvrdil.

Čo sa stalo od minulého týždňa, že musel premiér Fico zvolávať na Úrade vlády tlačovú besedu k straníckym témam, má Smer nejaké nezverejnené prieskumy preferencií?, pýta sa predseda KDH Ján Figeľ.

„Smeru sa môže stať, že bude de jure víťazom volieb, ale nie de facto,“ povedal Figeľ. Slovensko bolo už dvakrát svedkom, že ten, kto bol prvý, nebol skutočným víťazom volieb.

Menej hanby v Bruseli

Figeľ vyhlásil, že "premiér svojím poučovaním a argumentáciou uráža občanov, ktorí sú slobodní, samostatní a vnímaví" a ktorí sami vo voľbách 12. júna rozhodnú o tom, čo bude ďalej. Do istej miery síce súhlasí s Ficovým tvrdením, že v niektorých otázkach sa opozičné pravicové strany nezhodnú, ale je presvedčený, že sa dokážu v mnohých témach dohodnúť a sú schopné pripraviť stabilnú alternatívu k súčasnej vláde na základe dohôd.

Predseda KDH zároveň tvrdí, že premiér Fico by namiesto týchto otázok mal viac komunikovať a eliminovať dôsledky, ako je napríklad súčasný stav verejného obstarávania či korupcie. "Aby Slovensko malo menej hanby v Bruseli, aby nezamestnanosť nebola rekordne vysoká, ale naopak, zmenila sa," zdôraznil.

Podľa sociológa Pavla Haulíka predseda Smeru sa takýmto spôsobom nesnaží naháňať nových voličov, ale motivovať vlastných prívržencov, aby prišli voliť.

„Musí to robiť na Úrade vlády, pretože tým nahnevá novinárov a tí to potom veľmi podrobne opíšu.“ Fico často spája svoju premiérsku rolu s rolou predsedu strany.
Príkladom je otváranie multifunkčných ihrísk zo štátnych peňazí počas dní, keď má premiér zároveň stranícke mítingy.

Ficove útoky ma nezaujímajú, tvrdí Radičová

"Počas krátkeho obdobia kampane dostávam neustále tú istú otázku. Naozaj viete pomôcť s pracovnými miestami? Naozaj dokážete do priemyselných parkov priniesť investorov? Toto sú otázky, na ktoré odpovedám. Útoky pána Fica ma nezaujímajú," povedala Radičová.

V reakcii poukázala na to, že súčasná koalícia predviedla, ako vie vládnuť a preto je na občanovi, či jej ešte dá šancu a či ju považuje za základ stability tohto štátu. "Zodpovedná vláda rieši problémy tejto krajiny. Nezodpovedná vláda sa zaoberá politickými stranami. Odporúčam zaoberať sa problémami tejto krajiny," podčiarkla Radičová.

Dodala, že strana Smer nepriniesla žiadne riešenia pre súčasných dôchodcov. "Naopak, kým my sme valorizovali v priemere od šesť do osem percent, ostatná valorizácia bola trojpercentná," doplnila volebná líderka SDKÚ.

Iní si dávajú pozor

Na miešanie rolí šéfa vlády a strany si politici v Európe dávajú pozor. Aj v Česku sa snažili bývalí premiéri Jiří Paroubek a Mirek Topolánek riešiť predvolebné témy len na straníckych tlačovkách. Fico mal na túto tému tlačovku aj minulý týždeň a pre údajnú snahu opozície „zastaviť stavbu diaľnic“ dokonca zvolal mimoriadne zasadnutie vlády.

Fico o kauze ministra Chovana mlčí

Opozícia vyzýva premiéra, aby v kauze Columbex konal. Jeho minister stiahol žalobu, hoci firma vyhrala tender protizákonne a podpísal s ňou nový dodatok za 20 miliónov eur.

BRATISLAVA. Kauzu Columbex, pre ktorú premiér Robert Fico na návrh predsedu HZDS Vladimíra Mečiara odvolal z funkcie ministerku Zdenku Kramplovú, už predseda vlády nekomentuje, hoci má rovnaké pokračovanie.

Fico neodpovedal na otázky SME, či bude riešiť kauzu ministra Vladimíra Chovana z HZDS, ktorý stiahol žalobu na firmu a naopak, napriek protizákonnému obstarávaniu s ňou podpísal nový dodatok zmluvy.
Opozícia Fica kritizuje a časť z nej ho vyzýva, aby konal.

SMK žiada odvolanie

„SMK túto novú kauzu vládnej koalície považuje za absolútne neprijateľnú,“ povedala hovorkyňa strany Eva Dunajská. Fico by mal podľa nej Chovana odvolať bez ohľadu na to, ako dopadne ďalšia kontrola Úradu pre verejné obstarávanie.

Odvolávanie už nemá zmysel podľa Eugena Jurzycu z SDKÚ. „Dvanásteho júna sú voľby a tam voliči rozhodnú, či Ficova stratégia boja proti korupcii je lepšia ako stratégia SDKÚ.“
Jurzyca hovorí, že Ficova stratégia je založená na hľadaní poctivého ministra v koaličných radoch a „evidentne zlyháva“. Fico vo vláde vymenil už 12 ministrov.

Figeľ: Rôzne kritériá

Predseda KDH Ján Figeľ hovorí, že keby mal predseda vlády dnes tlačovú besedu pre Columbex, bolo by to adekvátne. Premiér podľa neho odvoláva buď pod tlakom, alebo na základe iných kritérií, ako by „logika verejnosti predpokladala“.

Pripomenul, že pri ministrovi výstavby Igorovi Štefanovovi (SNS) zodpovednom za nástenkový tender s odvolaním otáľal, ako dlho to len šlo. Columbex vyhral na ministerstve pôdohospodárstva tender za 30 miliónov eur netransparentnou a protizákonnou metódou.

Minister Stanislav Becík (HZDS) najprv podal na súd žalobu o zrušenie zmluvy, minister Vladimír Chovan ju pred niekoľkými dňami stiahol. Tvrdí, že súd by zrejme prehrali, pretože žalobu mal podať ÚVO. Ten to odmieta a rozhoduje o tom, že ministerstvu uloží pokutu. Chovan sa odvoláva aj na stanovisko prokuratúry. Prokurátor sa podľa hovorkyne vyjadrí, keď bude mať čas.

Monika Tódová, (sp)
Mesežnikov: Fico pripomína Mečiara

Predseda vlády a predseda strany Smer-SD Robert Fico pripomína svojou rétorikou a postojmi predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara vo volebnom roku 1998, tvrdí politológ Grigorij Mesežnikov, ktorý komentoval pre agentúru SITA dnešnú premiérovu tlačovú besedu na úrade vlády. Fico tam v spoločnosti "smeráckych" podpredsedov vlády varoval pred možnosťou, že budúcu vládu by mohol po júnových parlamentných voľbách zostavovať "zlepenec" slovenských pravicových strán.

"To isté robil Vladimír Mečiar v roku 1998, keď upozorňoval na to, že tu vznikne zlepenec po tých voľbách," povedal Mesežnikov. Dodal, že z Ficovej strany by mohlo ísť aj o sebanaplňujúce proroctvo. "Presne to isté sa stalo v roku 1998. Presne vtedy HZDS a Mečiar hovorili o tom, čo všetko sa môže na Slovensku udiať v prípade, ak sa k moci dostanú opozičné strany," vysvetlil politológ.

Poukázal na to, že Fico má rovnakú rétoriku ako Mečiar, lebo ten tiež hovoril o zlepenci. "Potom ten zlepenec ale fungoval osem rokov (...) A ten zlepenec odstránil demokratické deformácie, vrátil Slovensku šance na vstup do EÚ a NATO a uskutočnil reformy. A bolo to obdobie najstabilnejšieho vývoja," zhodnotil Mesežnikov.

Podľa Mesežnikova Fico pri svojich predpovediach preberá vzor z Českej republiky. "Tam sociálna demokracia takýmto spôsobom straší svojich priaznivcov možnosťou prebratia moci pravicovými stranami a už za nich akoby prezentuje, čo by ony robili. To je presne ten istý princíp, prístup, ktorý sa uplatňuje teraz v Českej republike. To vôbec neprekvapuje, to iba Robert Fico imituje svojho straníckeho partnera v Českej republike," skonštatoval politológ.

Mesežnikov si myslí, že Fico si uvedomuje možnosť, že stredopravé strany môžu uspieť vo voľbách. "Robert Fico teraz pracuje s jednou z možností povolebného vývoja. Samozrejme šance na takýto vývoj sa zvýšia v prípade, ak sa do parlamentu nedostane aspoň jedna zo súčasných vládnych strán, alebo sa tam dostane všetkých päť stredopravých strán," povedal politológ. Podľa neho však Fico potrebuje mobilizovať svojich voličov prostredníctvom programového posolstva jeho strany a interpretovaním postojov a zámerov opozície tak, aby im porozumel volič Smeru.

Fico sa tak snaží podľa politológa vopred neutralizovať opozíciu v prípade nejakej oponentúry. Organizovanie straníckych tlačových besied na pôde úradu vlády, tak ako to dnes urobil Fico, je podľa politológa zneužívanie verejných administratívnych zdrojov na prezentáciu straníckych pozícii. "To je podľa mňa absolútne neprípustné," skonštatoval Mesežnikov.

sita
Sľúbil zachovanie dôchodkového veku

Hospodárska kríza znamená nižší výber daní. Nie je to však len problém štátu, ale napríklad aj miest a obcí, upozornil dnes premiér Robert Fico (Smer-SD). Ak budú v rozpočte chýbať peniaze, je vláda pripravená šetriť na svojej spotrebe.

"Hospodárska kríza naozaj znamená nižší výber daní, to nie je žiadne tajomstvo. Keď nie je výkonnosť ekonomiky, tak sú aj nižšie dane. Ak budú chýbať peniaze, budeme šetriť na úkor štátu. Nikdy nepôjdeme proti ľuďom," zdôraznil Fico s tým, že ak jeho strana po júnových parlamentných voľbách zostaví vládu, nebude napríklad zvyšovať vek odchodu do dôchodku.

V tejto súvislosti pripomenul, že výber daní je problémom pre všetkých, nie iba pre štát. "Výber daní je aj problém pre mestá a obce, to dobre vieme. Mestá a obce neustále žiadajú od štátu ďalšiu pomoc," upozornil. Po tom, ako získali od štátu koncom minulého roka 100 miliónov eur, pýtajú teraz podľa premiéra ďalšie zdroje, aj keď na to nemajú žiadny právny nárok.

Napriek týmto negatívam je však slovenská ekonomika podľa predsedu vlády na veľmi dobrej ceste. Štatistický úrad má zverejniť údaje o vývoji hospodárstva za prvý štvrťrok 2010 začiatkom mája. "Čakáme veľmi pozitívne správy, pokiaľ ide o hospodársky rast," avizoval dnes Fico.

Deficit štátneho rozpočtu sa v marci prehĺbil na 983 miliónov eur z februárových 780 miliónov eur. V rovnakom období vlani bol pritom rozpočet v mínuse len 205 miliónov eur. Na celý rok 2010 je naplánovaný schodok na rekordnej úrovni 3,746 miliardy eur.

Vlani hospodárenie štátu výrazne ovplyvnila globálna hospodárska kríza, ktorá sa podpísala pod medziročný prepad slovenskej ekonomiky o 4,7 % a z toho vyplývajúce výpadky v príjmoch štátu. Deficit verejných financií v dôsledku tohto vývoja dosiahol podľa očakávaní MF namiesto pôvodne plánovaných 2,1 % až 6,3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Od roku 2010 sa vláda zaviazala k odštartovaniu výraznej konsolidácie verejných financií. Podľa rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, ktorý v novembri 2009 schválil parlament, by mal verejný deficit klesnúť v tomto roku na 5,5 % a budúci rok na 4,2 % HDP. V roku 2012 by sa mal už vtesnať do 3-% limitu požadovaného európskymi rozpočtovými pravidlami.

tasr

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 253
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 856
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 851
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 536
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 913
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 901
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 764
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 569
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 564
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 508

Téma: Voľby v Nemecku


Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Prišla učiť angličtinu, pre políciu takmer nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci. Ak sa nedostanú na rad, tak musia krajinu opustiť.

Domov

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru. Krajský predseda Tibor Glenda zas hovorí o nátlaku na členov klubu.

Domov

V niektorých okresoch platí výstraha pred vetrom a dažďom

Meteorológovia varujú aj pred silným vetrom v Tatrách.

Domov

Do vedy o 32 miliónov eur menej? Nie je to iba Plavčanovo maslo, vyviňujú sa v SNS

Slovensko môže prísť o približne 32 miliónov eur z eurofondov na vedu. Výzvy sú po kauze exministra školstva Petra Plavčana zablokované.