BRATISLAVA. Poslanci Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá na dnešnom zasadnutí neschválili pripomienku prezidenta SR Ivana Gašparoviča týkajúcu sa posunutia účinnosti zákona na podporu vlastenectva na 1. september 2010. NR SR bude zároveň na aprílovej schôdzi hlasovať o tejto právnej norme bez platného uznesenia gestorského výboru, ktorý neprijal odporúčanie na jeho schválenie.
Člen výboru Gyula Bárdos (SMK) nehlasoval za pripomienku prezidenta SR, pretože ju považuje za alibistickú. "Tieto otázky by mali byť riešené v zákone o štátnych symboloch. Je to vecný argument, ale pán prezident sa ho bojí povedať a je tak veľkým alibistom. To, čo predviedol, ma hlboko sklamalo," povedal na rokovaní výboru Bárdos.
Naopak, podpredseda gestorského výboru Dušan Jariabek (Smer-SD) sa vyjadril, že pripomienka Ivana Gašparoviča je opodstatnená. "Myslím si, že je logické, aby sa posunula účinnosť tohto zákona, aby sa školy mali čas naň pripraviť," vysvetlil poslanec.
"Zákon o štátnych symboloch je úplne iná norma, popisuje skôr technické normy štátnych symbolov, ale nemusí slúžiť na podporu vlastenectva. Naopak, predkladaný zákon má svoj vlastný cieľ a podstatu," zdôvodnil potrebu prijatia zákonnej normy jej predkladateľ Rafael Rafaj (SNS). Podľa slov Jariabka tento zákon má miesto v súčasnej legislatíve a právom každého štátu je si ho vytvoriť. "Riešime problematiku absencie takejto normy a preto vlastenecký zákon, hoci nespĺňa predstavy všetkých, nahrádza niečo, čo už malo dávno platiť, napríklad aj v zákone o štátnych symboloch," podotkol podpredseda.
Podľa slov Gyulu Bárdosa zákon na podporu vlastenectva nepatrí do 21. storočia. Poslanec Rafaj na to reagoval vyjadrením, že predseda strany Fidesz Viktor Orbán sa vyjadril, že ak jeho strana vyhrá parlamentné voľby, predloží presne takýto text zákona v maďarskom parlamente. "Dúfam, že nebudete taký schizofrenický ako chcete povedať, že je pán prezident a odporučíte svojim priateľom z Maďarska, aby túto normu neprijímali," zdôraznil v reakcii Rafaj. "Mali by sme radšej prijať zákon o zakomplexovanosti niektorých poslancov," uzavrel Bárdos.
Vlastenecký zákon z dielne koaličnej SNS sa dostane na pôdu Národnej rady SR už v apríli a nie až v máji, ako sa predpokladalo. Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) totiž zvolal 50. schôdzu zákonodarného zboru už na 27. apríl a táto právna norma, ktorú vetoval prezident SR Ivan Gašparovič, je jedným z desiatich bodov navrhovaného programu zasadnutia.
Najvyšší predstaviteľ SR široko diskutovanú právnu normu nepodpísal "z pragmatického dôvodu". S jej obsahom síce súhlasí a nemá k nej absolútne výhrady, no nepozdáva sa mu doba účinnosti. Tá bola navrhnutá na 1. apríla, no hlava štátu chce, aby sa posunula na 1. septembra tohto roka. O vrátenie vlasteneckého zákona neformálne požiadal Gašparoviča predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a odôvodnil to nutnosťou posunúť jeho účinnosť z apríla na september, čím by školy získali viac času na prípravu.
Na základe tejto právnej normy má štátna hymna zaznieť nielen pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev, ale aj na verejných zhromaždeniach obcí či začiatku každého školského vyučovacieho týždňa. Štátne školy majú mať povinnosť umiestniť v každej miestnosti, v ktorej prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR.
Výbor zároveň na dnešnom rokovaní odhlasoval uznesenia k Správe o činnosti Rady STV a dozornej komisie STV za druhý polrok 2009, k Správe o činnosti a hospodárení STV za druhý polrok 2009, k Štatútu Rady STV, k správe Rady pre vysielanie a retransmisiu a jednohlasne tiež schválil uznesenie k Výročnej správe o činnosti Tlačovej agentúry Slovenskej republiky za rok 2009.