BRATISLAVA. Zatiaľ čo budúci maďarský premiér Viktor Orbán (Fidesz) podľa informácií SNS zverejnil zámer vypracovať maďarskú verziu zákona na podporu vlastenectva, poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek uvažuje, či by Slovenská republika v budúcom volebnom období nemala prijať zákon na ochranu republiky. "Obávam sa radikalizácie na druhej strane Dunaja," zdôvodnil pre TASR Jarjabek svoj zámer.
"Obávam sa naozaj toho, aby budúci parlament napokon nemusel prijímať ešte aj zákon na ochranu republiky," podčiarkol poslanec, podľa ktorého sa o tomto zákone sa hovorí už od roku 1993 a je úplne legitímnou témou.
Za predpokladu, že sa parlament stotožní s pripomienkou prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby sa vstup zákona o podpore vlastenectva do účinnosti presunul na 1. september tohto roku, ho Jarjabek podporí, aj keď ho nepokladá za dokonalé riešenie. "Každý má nárok na svoj názor a každý na tento zákon reaguje po svojom, inak študenti z južného Slovenska a inak študenti z Kysúc a Čadce," povedal. Otázky, ktoré rieši zákon na podporu vlastenectva by podľa neho systémovo mali byť riešené skôr v zákone o štátnych symboloch. "My v tejto chvíli volíme alternatívu vzhľadom na situáciu, ktorá existuje, ako určité prechodné obdobie," uzavrel Jarjabek.
Podľa predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja má zákon na podporu vlastenectva inú úlohu ako zákon o štátnych symboloch a líši sa aj od cieľa, ktorý by mal sledovať zákon na ochranu republiky. "Zákon na ochranu republiky rieši už reálne hrozby rozvrátenia vnútorného poriadku. My sme takúto normu do parlamentu predložili. Na škodu veci ju koalícia, aj opozícia odmietla," povedal. Zákon na podporu vlastenectva je podľa neho skôr preventívny, má dlhodobo podporovať pocit spolupatričnosti občanov SR. To sa podľa neho môže potom pozitívne prejaviť v schopnosti spoločne čeliť kríze.
Rafaj dnes prekvapil mediálny výbor parlamentu informáciou, že predstavitelia maďarskej strany Fidesz krátko potom, ako SNS predložila návrh zákona na podporu vlastenectva do parlamentu, avizovali prípravu podobnej normy aj v Maďarskej republike. "Mienia ju údajne predložiť (po voľbách, pozn. TASR) medzi prvými prioritnými zákonmi v maďarskom Národnom zhromaždení," konštatoval Rafaj. "Informáciu mám z mediálneho monitoringu, sekcie maďarských médií," povedal pre TASR. Aj tento príklad podľa neho dokazuje, že to, čo je v poriadku v iných krajinách, vrátane Maďarska, u nás SMK neakceptuje "pravdepodobne z dôvodu odmietania slovenskej štátnosti".
Podľa podpredsedu SMK Gyulu Bárdosa by Slovensko namiesto zákona na podporu vlastenectva potrebovalo skôr zákon proti zakomplexovanosti poslancov. "Treba sa opýtať pána Rafaja, odkiaľ má takéto informácie," nechcel Bárdos komentovať argument, podľa ktorého pripravujú zákon o podpore vlastenectva aj Maďari. "Sme v Národnej rade Slovenskej republiky a na programe je prezidentom vrátený zákon na podporu vlastenectva. A som veľmi sklamaný tým, že aj keď pán prezident má na tento zákon názor, nesúhlasí s vlastným názorom," komentoval vyhlásenie prezidenta, že problematika vlasteneckého zákona by sa skôr mala riešiť v zákone o štátnych symboloch.
Prezident totiž napriek tomuto svojmu vyhláseniu zákon nezamietol ako celok, žiada len zmeniť dátum vstupu do účinnosti. "Predviedol alibizmus a to sa nepatrí na hlavu štátu. Takýto zákon je kontraproduktívny a nepatrí do 21. storočia. Som sklamaný z toho, že niektorí poslanci NR SR naleteli SNS," povedal Bárdos, ktorý dúfa, že parlament tentoraz zákon zamietne. "Náš názor sa nemení, nemáme žiadny dôvod meniť stanovisko," zdôraznil.