BRATISLAVA. Už od novembra na Najvyššom súde hľadá pána tridsať spisov a nikto ich nerieši. Najnovšie rozhodnutie Sudcovskej rady hovorí jasnou rečou: spôsob, akým rozhodol o ich pridelení jednej sudkyni predseda Štefan Harabin zastúpený podpredsedníčkou Danielou Švecovou, nebol v poriadku.
Elena Berthotyová dostala spisy koncom novembra s účinnosťou od začiatku mesiaca. Ohradila sa proti retroaktivite a namietla obídenie elektronickej podateľne. Švecová na opatrení trvala a tak sa sudkyňa obrátila na Sudcovskú radu, ktorá v januári jej námietkam vyhovela.
Berthotyová očakávala, že tridsať spisov jej zoberú. Názorová oponentka predsedu súdu, ktorá podporuje aj iniciatívu Za otvorenú justíciu, však dostala príkaz vedenia v nich konať.
Harabin číha všade
Opäť sa obrátila na Sudcovskú radu, aby rozhodla, či je predchádzajúce rozhodnutie tohto orgánu pre predsedu Najvyššieho súdu záväzné. Rada sa odpovedi vyhla a obrátila sa na Súdnu radu, ktorej predsedá Harabin. Tá začiatkom apríla povedala, že takéto rozhodovanie nepatrí do jej kompetencií. Berthotyovej žiadosť sa znova dostala Sudcovskej rade, ktorá minulý týždeň povedala, že jej rozhodnutia sú záväzné.
Či Harabin toto rozhodnutie rešpektuje, neodpovedal počas troch pracovných dní. Berthotyová zatiaľ nedostala rozhodnutie, že už jej spisy nepatria.
Harabin mlčí aj pri otázkach, či nedošlo v prípade tridsiatky spisov k zbytočným prieťahom a kto za to ponesie zodpovednosť. „Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin neriadi súd cez denník SME. Všetky opatrenia boli v súlade so zákonom. Sudcovia majú vo veciach konať a nie viesť debatné krúžky," tlmočila jeho stručné stanovisko Sylvia Machalová. Neskôr dodala, že rozhodnutie urobila podpredsedníčka súdu, a preto treba otázky poslať jej. Švecová na ne nereagovala.
Sudca má plniť pokyny
Švecová v januári pred Sudcovskou radou Berthotyovej podanie označila „za opovážlivosť a drzosť bez znakov pokory". Mladý sudca má plniť udelené pokyny a nie vystupovať arogantným spôsobom, tvrdila. Nebránim sa prideľovaniu vecí zákonným spôsobom a prácu na Najvyššom súde si vážim, reagovala Berthotyová.
Spisy „zdedila" po sudkyni Eve Babiakovej. Rozhodnutie vedenia súdu prišlo v období, keď sa na Babiakovej agendu pýtal jeden z účastníkov sporu o výstavbu žilinského Auparku. Nepozdávalo sa mu, ako rýchlo v tomto spore rozhodla, keďže rozsudok vyniesla ani nie tri mesiace potom, čo spis na Najvyšší súd prišiel. Účastník sa preto pýtal, či nemá Babiaková staršie spisy.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
