BRATISLAVA. Volebné programy väčšiny strán obsahujú len pár riadkov o chudobe. Všetko ostatné je zaobalené jazykom politickej korektnosti. Keď príde reč na Rómov, politici sa dokážu odviazať.
Pätica poslancov z parlamentných strán – okrem zástupcu SNS - čelila otázkam ľudí, ktorí prišli do parlamentu na „verejné vypočutie o chudobe“. Organizovala ho Sociálna sieť proti chudobe a boli tu zástupcovia mimovládnych organizácií, mnohodetných rodín, Rómovia, nezamestnaní, bezdomovci.
Vzácna zhoda
„Nezamestnaný v rómskej osade často dostáva toľko peňazí, že pri nízkej kvalifikácii by nikdy toľko nezarobil. Nemal by byť vyplatený ani cent bez práce,“ vyhlásil Štefan Kužma z SDKÚ. Katarína Tóthová z HZDS, ktorá prišla len ako diváčka, hovorila o alkoholizme a drogách, ale myslí si to isté. Podmieniť sociálne dávky prácou chce aj KDH.
„Rómovia berú dávky, lebo sú nezamestnaní,“ ozvala sa žena v publiku. Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku hovorí, že s veľkým znepokojením sleduje príklon strán k radikalizmu a pýta sa, o čom im ide, keď ústava hovorí, že každý v núdzi má právo na zabezpečenie základných životných potrieb.
Ministerka práce Viera Tomanová zo Smeru volila opatrnejšie slová. Hovorila o opatreniach, ktorými vládna koalícia docielila zníženie miery chudoby, zatiaľ čo na obrazovke za ňou sa menili tabuľky so sumami dávok. „Bolo to len o číslach a nie o tom, čo sa urobí,“ hovorí Joshua, ambasádor boja proti chudobe, ktorého živí predaj Nota bene. Je nezamestnaný a vysvetľuje si to tým, že má tmavú pleť.
Chudobných pribúda
V apríli 2008 bolo ohrozených rizikom chudoby 11 percent obyvateľstva Slovenska, čo je takmer 595-tisíc osôb. Údaje z minulého roka ešte nezverejnili. Medzitým však vyšlo najavo, že ľudí na dávke v hmotnej núdzi nepretržite pribúda už 13 mesiacov a je ich najviac od júla 2007. V marci ju poberalo 189 628 osôb - spolu s ich deťmi je od tejto formy pomoci závislých až 372 209 ľudí.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
