BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady SR Milan Urbáni a Zdenka Kramplová chcú od 1. júla zrušiť koncesionárske poplatky. S týmto cieľom predložili do parlamentu návrh na zrušenie zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom z roku 2008.
Ich iniciatíva sa však do programu nadchádzajúcej 50. schôdze zákonodarného zboru so začiatkom 27. apríla nezmestila, preto veria, že predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) zvolá okrem májovej slávnostnej schôdze aj pracovnú. "Pretože podľa mojich informácií je okrem nášho návrhu ešte dosť materiálov, ktoré by bolo treba prerokovať v tomto volebnom období," povedala pre TASR Kramplová.
Avizovala tiež, že v prípade, ak predseda NR SR ďalšiu pracovnú schôdzu nezvolá, zákonodarcovia sa pokúsia iniciovať mimoriadne rokovanie parlamentu. Na to je potrebných 30 podpisov poslancov, s ktorými však o tejto možnosti ešte Kramplová a Urbáni nehovorili. Kramplová totiž nepovažuje za "celkom korektné", aby zákonodarcovia do konca volebného obdobia brali plat a pritom nepracovali, hoci majú o čom rokovať.
Návrh na zrušenie zákona a tým aj na zrušenie koncesionárskych poplatkov predložili bývalí členovia ĽS-HZDS najmä preto, že sú spolu so svojou novou stranou presvedčení, že občania by nemali zo svojich príjmov priamo dotovať fungovanie verejnoprávnych médií. "Súčasná právna úprava, podľa ktorej musia na chod Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu prispievať všetci odberatelia elektrickej energie, je nešťastná a verejnoprávne médiá si dostatočne neplnia svoju úlohu," zdôvodňujú.
Pripomínajú, že zákon z roku 2008 rozšíril okruh platiteľov koncesionárskych poplatkov tak, že na chod verejnoprávnej televízie a rozhlasu musia prispievať aj tí, ktorí ich služby nevyužívajú. "Doterajšia prax ukázala, že dnešný systém nie je spravodlivý, solidárny a svojím spôsobom ani etický," tvrdia predkladatelia s tým, že právna úprava navyše žiadnym spôsobom nezmenila kontrolu vo verejnoprávnych médiách.
"Ich vysielacia skladba je priamo určovaná Radou STV a Rozhlasovou radou, ktoré sú kreované parlamentom. Verejnoprávna televízia ani rozhlas tak nie sú nezávislé inštitúcie s nestranným a vyváženým spravodajstvom, ale sú vždy poplatné politickým subjektom, ktoré sú aktuálne pri moci," upozorňujú.
Urbáni je presvedčený, že predložený návrh nájde podporu v pléne. "Pred koncom parlamentu sa to môže zvrtnúť, pretože už disciplína v kluboch nie je taká ako bola," zdôvodnil pre TASR s tým, že zatiaľ o podpore s nikým nerokoval. "Čakáme na zaradenie návrhu do programu schôdze a potom začneme diskutovať s poslancami o podpore," doplnil.
Podporu návrhu očakáva Urbáni najmä od "rozumných poslancov", ktorí viackrát vystúpili proti koncesionárskym poplatkom. "Napríklad Magda Vášáryová či poslanec Galbavý," konkretizoval. SDKÚ-DS má zrušenie koncesionárskych poplatkov aj vo svojom volebnom programe.