BRATISLAVA. Úrad vlády nebude musieť sprístupniť zvukový záznam z prvého rokovania kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Rozhodol o tom dnes Najvyšší súd. O nahrávku žiadal Ondrej Dostál z mimoparlamentnej Občianskej konzervatívnej strany (OKS) v zmysle práva na informácie, podľa Najvyššieho súdu však záznam informáciou nie je.
Dostál si na zázname chcel overiť podozrenie, že vláda po svojom nástupe k moci v roku 2006 odvolala ministerských štátnych tajomníkov v rozpore so zákonom. Najvyšší súd konštatoval, že na splnenie zákona o informáciách vláde stačí, ak o výsledkoch svojho rokovania informuje na svojej stránke.
Zvuk nie je informácia
"Nemožno (...) vyvodiť, že informáciou je aj poskytnutie rôznych dokumentov a ich kópií o právnych dokumentoch či rokovaniach," konštatoval senát Najvyššieho súdu. Pripustil však, že zákon o slobodnom prístupe k informáciám presne nedefinuje, čo je informácia. Odvolal sa aj na slovník spoločenských vied.
Odôvodnenie verdiktu Dostál označil za absurdné. "Zvukový záznam je informáciou," reagoval. "Ak by sa týmto začali riadiť správne orgány, tak by mohli odmietať sprístupňovanie zmlúv (...) alebo celých dokumentov s odôvodnením, že to nie je informácia," poznamenal.
Sám zákon o slobodnom prístupe k informáciám však uvádza, že štát je povinný zverejňovať informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu. Podobne sa v minulosti vyjadril aj Najvyšší súd. Na základe jeho vlaňajšieho rozhodnutia napríklad ministerstvo hospodárstva muselo zverejniť zmluvu o privatizácii Slovenských telekomunikácií. Ten istý súd tiež tento rok prikázal prokuratúre zverejniť uznesenie o zastavení trestného stíhania v prípade fiktívnych darcov strany SDKÚ.
Pôjde na ústavný súd
Dostál chce dnešné rozhodnutie napadnúť na Ústavnom súde. Jeho žalobu totiž už vlani v máji zamietol bratislavský krajský súd a Najvyšší súd dnes jeho verdikt potvrdil. Krajský súd tiež argumentoval, že rokovania vlády sú neverejné. Vychádzal zo súčasného zákona, no večerné rokovanie zo začiatku júla 2006, o ktorého záznam Dostál žiadal, ešte neverejné nebolo.
Až začiatkom roka 2007 parlament zmenil zákony tak, aby boli rokovania vlády neverejné a kabinet nemusel zverejňovať zvukové záznamy zo svojich rokovaní. Krátko na to krajský súd rozhodol, že Dostál mal právo na nahrávku. Úrad vlády mu ju opäť nevydal, tak sa spor vrátil na súd.
Dostál žiadal záznam, pretože z nahrávky alebo prepisu by sa podľa neho dalo zistiť, či štátni tajomníci odchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) boli odvolaní v súlade so zákonom. Zo zákona vyplýva, že tajomníkov odvoláva vláda na návrh príslušného ministra. Dostál však tvrdil, že bod o odvolávaní ministrov bol uvedený na návrh premiéra.
Ako vláda plní sľub sprístupniť všetky informácie z verejnej správy na internete
Čo sľúbili: Vláda garantuje prístup občanov prostredníctvom internetu ku všetkým informáciám, ktorých zdrojom je verejná správa a ktoré sú zo zákona dostupné.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Umožniť ľuďom takýmto spôsobom sa podieľať na kontrole štátu je jedným z najlepších krokov, aké môže vláda v záujme transparentnosti uskutočniť. Naopak, utajovanie informácií vzbudzuje podozrenie, že vláda koná nekalo, resp. niečo nekalé pripravuje.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda presadila bezplatné sprístupnenie informácie z katastra nehnuteľností. Všeobecne však orgány verejnej správy opakovane odmietajú zverejniť vybrané dokumenty. Ministerstvá odmietali zverejniť niekoľko verejnosťou požadovaných dokumentov odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo (išlo napríklad o zmluvu o predaji emisií či zmluvu s víťazom mýtneho tendra). Orgány verejnej správy tiež odmietli zverejniť niekoľko analýz, na ktoré sa premiér či ministri odvolávali vo svojich vystúpeniach (analýza dôchodkového systému, ktorá údajne potvrdzuje nevýhodnosť druhého piliera pre nižšie príjmové skupiny či analýza výhodnosti projektov PPP pri výstavbe diaľnic).
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.