SME

Tretina študentov by sa na svoju univerzitu nevrátila

Takmer tretina absolventov by sa na svoju domovskú vysokú školu už nevrátila, svoje pôsobisko by známym neodporučilo ani 17 percent vysokoškolských učiteľov.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

BRATISLAVA. Vyplynulo to z vlaňajšieho prieskumu mimovládnej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), ktorý dnes zverejnili jej zástupcovia. Odborníci dlhodobo upozorňujú na nízku kvalitu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.

Prieskum názorov pedagógov a absolventov realizovala agentúra GfK minulý rok na jeseň, na ankete sa zúčastnilo 2454 učiteľov a takmer 4000 absolventov. Výsledky spoluhodnotila ARRA, ktorá už niekoľko rokov posudzuje kvalitu vysokých škôl.

Škole neverí skoro tretina absolventov

"Množstvo ľudí, čo by odporučilo svoju banku známym, je omnoho väčšie, ako množstvo učiteľov, ktorí pracujú na vysokých školách a odporučilo by ju svojim blízkym alebo ich deťom," povedal výkonný riaditeľ ARRA Michal Považan. Dôvodom nízkej dôvery učiteľov i absolventov voči domovskej škole je podľa neho slabá kvalita vysokoškolského vzdelávania. "Asi sa tam neposkytuje dostatočné vzdelanie a ide skôr o diplom, ako o skutočnú hodnotu vzdelania," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenským vysokým školám určite a skôr nedôveruje 30 percent absolventov, ostatných 70 percent by si svoju domovskú školu zvolilo opäť. Výnimkou boli majitelia vysokoškolských diplomov z Česka, ktorí sú svojej univerzite vernejší ako ich kolegovia zo slovenských vysokých škôl.

Na alma mater v Česku by sa podľa prieskumu vrátili zhruba štyri pätiny absolventov českých univerzít. Naopak, svoju domovskú univerzitu by si opätovne nezvolilo 19 percent opýtaných. V Česku študuje vyše 20.000 vysokoškolákov zo Slovenska.

Najvernejší voči svojej škole boli po absolventoch českých univerzít niekdajší poslucháči umeleckých a technických smerov. Najnižšiu lojalitu naopak prejavili absolventi teologických, filozofických a spoločenskovedných vied.

Problém cítia aj učitelia

Nízka dôvera voči kvalitám svojho pôsobiska panuje aj u vysokoškolských učiteľov, hoci lojalita je o čosi vyššia ako v prípade absolventov. Zatiaľ čo 17 percent pedagógov by svojim blízkym neodporučilo študovať na domovskej univerzite, opačný názor malo zvyšných 83 percent učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Najvernejší vo vzťahu k domovskej škole boli vyučujúci zo Žilinskej univerzity v Žiline, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Univerzity Komenského v Bratislave. Najmenej lojálni boli pedagógovia z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Technickej univerzity vo Zvolene.

Polovica absolventov vysokých škôl nerobí to,čo vyštudovala

Približne polovica absolventov vysokých škôl po zisku diplomu nepracuje vo vyštudovanom odbore. Vyplynulo to z vlaňajšieho prieskumu mimovládnej Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), ktorý dnes zverejnili jej zástupcovia. Najčastejšie sa vo svojom odbore uplatňujú absolventi technických smerov, naopak, najhoršie právnici či odborníci v sociálnej oblasti. Technicky vzdelaní zamestnanci majú tiež najvyššie platy spomedzi absolventov.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum názorov absolventov realizovala agentúra GfK minulý rok na jeseň, do ankety sa zapojilo takmer 4000 respondentov.

"Zhruba 50 percent absolventov nikdy nepracovalo v odbore, ktorý vyštudovalo," zhodnotil výsledky výskumu výkonný riaditeľ ARRA Michal Považan. Poznamenal, že vysoké školy by mali viac dbať na potreby praxe. Na slabú prepojenosť štúdia s praxou v minulosti opakovane upozorňovali aj zamestnávatelia.

Najhoršie z účastníkov ankety dopadli absolventi Katolíckej univerzity v Ružomberku, z ktorých viac ako dve tretiny nepracovali po skončení štúdia vo vyštudovanom odbore. Nasledovali absolventi Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a (69 percent nepracovalo vo vyštudovanom odbore) a Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (58 percent).

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom sú podľa Považana nízke platy za prácu vo vyštudovaných oblastiach a zlý výber štúdia. Najväčší záujem medzi absolventmi stredných škôl je podľa ministerských štatistík o umelecké smery, medicínu či právo, kde na jedno voľné miesto pripadá najviac uchádzačov o štúdium.

Takmer tri pätiny oslovených absolventov nemali takmer nijaký problém s nájdením si práce. Pre zvyšné dve pätiny bolo, naopak, hľadanie práce pomerne či veľmi komplikované. Najľahšie si prácu našli absolventi technicky zameraných univerzít. Najväčšie ťažkosti mali bývalí poslucháči humanitných či spoločenských vied. Považan tvrdil, že najťažšie sa v posledných rokoch zamestnávali právnici.

čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu