Agentúrny text sme nahradili autorským článkom SME o 22:38.
BRATISLAVA. Júnové voľby môžu byť najnapínavejšie za posledných 12 rokov. Dva mesiace pred hlasovaním sú totiž podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnila TA 3, stále najmenej tri strany bezprostredne na hranici zvoliteľnosti. Na účasť v parlamente je potrebných päť percent hlasov.
Na hranici zvoliteľnosti je HZDS. Účasť hnutia Vladimíra Mečiara v parlamente môže znamenať pokračovanie vládnutia súčasnej koalície, teda Smeru aj SNS. Koalícia má pritom množstvo škandálov, pri ktorých Slovensko prišlo o peniaze na úkor firiem blízkych koalícií.
V oboch našich maďarských stranách stúpa nervozita, hovorí Peter Morvay.
Ani aktuálny výsledok všetkých opozičných strán nad päť percent by im nezaručoval, že prečíslia blok vedený Robertom Ficom.
Sulík nie je za vodou
SaS Richarda Sulíka sa stala podľa prieskumu treťou najsilnejšou stranou. Ale ani s rekordnými preferenciami na úrovni 11,5 percenta nemusí byť „za vodou". „Miera rozhodnutosti voličov SaS sa nezmenila. Je stále najnižšia spomedzi všetkých strán," povedal analytik Focusu Martin Slosiarik.
„Osobne sa domnievam, že tie percentá sú nadhodnotené a nedokážu ich pravdepodobne obhájiť vo voľbách." Podľa Slosiarika nárast SaS zrejme spôsobujú nielen pribúdajúci priaznivci z radov nevoličov a nerozhodnutých. Zvyšuje sa totiž medzi nimi podiel bývalých voličov Smer oproti podielu niekdajších prívržencov SDKÚ.
Maďari malí, ale pevnejší
Naopak, preferencie SMK a Mostu by mohli byť pomerne isté, hoci v oboch prípadoch môže ísť o interval tesne okolo päť percent. Zo sondáže totiž vyplýva, že obe strany majú najvyšší podiel pevne rozhodnutých voličov - až 87 percent. Rezervy pritom má Most aj SMK. Most aj v prípadnom zvyšovaní počtu voličov slovenskej národnosti.
Pozrite si vývoj preferencií za posledné mesiace
SMK by si zasa mohla polepšiť väčšou mobilizáciou priaznivcov maďarskej národnosti. Po SMK a Moste v pevnosti rozhodnutých nasleduje KDH a Smer.
Smer je stále silný
Ficova strana v prieskumoch Focusu za posledný rok mierne oslabuje.
Kým v januári 2009 ju chcelo voliť až takmer 47 percent ľudí a za istých okolností mohla dokonca sama zostaviť vládu, teraz sa pohybuje pod 37 percentami.
Ohrozené je aj HZDS, ktoré sa za tri mesiace vo Focuse nedostalo nad 5,8 percenta.
Proti Mečiarovej strane hrajú novovzniknutá Nová demokracia Tibora Mikuša, ktorý nedávno uspel v trnavských župných voľbách a v roku 2006 dostal takmer 34-tisíc preferenčných hlasov a prekrúžkoval sa z desiateho na tretie miesto v HZDS.

Beata
Balogová
