BRATISLAVA. Minister životného prostredia Jozef Medveď bude spolu s deťmi vysádzať park v Banskej Bystrici. Verejnosť by sa zároveň mala prvýkrát zoznámiť s interaktívnou eko-mapou Bratislavského kraja.
V rámci Dňa zeme prebiehajú v ôsmich mestách aktivity organizované dobrovoľníkmi Greenpeace. Tie sa začali 17. apríla v Piešťanoch, kde dobrovoľníci spolu s verejnosťou vyzbierali tridsaťpäť 170-litrových vriec odpadu v rekreačnej oblasti Prúdy. Čistenie, informačné stánky či premietanie filmov bude ďalej pokračovať v ďalších siedmich mestách. Informačné stánky budú v Trnave, Novom Meste nad Váhom, Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Prešove a Trstenej.
Dobrovoľníci sa rozhodli tento rok vyčistiť šesť lokalít, najmä parkov, rekreačných oblastí či okolia riek, od odpadkov. Zároveň si pripravili rôzne prezentácie pre verejnosť, ale aj premietanie filmov s environmentálnou tematikou či zábavné podujatia. "Budeme veľmi radi, keď sa k nám tak, ako to bolo v Piešťanoch, pripoja bežní ľudia a pomôžu nám," priblížila koordinátorka dobrovoľníkov Veronika Páričková.
Zelení požadujú lepšiu ochranu Tatier
Informačné stánky v Košiciach, Prešove, Poprade, Banskej Bystrici, Nitre a Bratislave pripravili aj Priatelia Zeme - SPZ, ktorých snahou je upozorniť na to, prečo si vlastne musíme Deň Zeme pripomínať a nie je ním každý bežný deň. Ľudia si zo stánkov odnesú 22 ekotipov pre zlepšenie životného prostredia. Realizovať sa tiež bude verejná zbierka na podporu aktivít pre menej odpadu a toxických látok, priblížila za organizáciu Júlia Šimková.
Minister životného prostredia Jozef Medveď navštívi dnes Obchodnú akadémiu na Tajovského ulici v Banskej Bystrici. Následne uvedie do života projekt Park Zeme, v rámci ktorého zasadí lipu ako národný symbol Slovenska. Ďalších 30 stromov vysadia študenti.
"Ministerstvo chce zaviesť tradíciu zakladania parkov aj do budúcnosti, aby sa tak stala neoddeliteľnou súčasťou osláv Svetového dňa Zeme," uviedla hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová. Táto aktivita sa nevyhla kritike mimoparlamentnej Strany zelených, ktorá upozornila, že minister by mal viac chrániť už existujúce národné parky ako Tatranský národný park pred plánovanou zonáciou a ťažbou v Tichej a Kôprovej doline.
V Bratislave predstavia eko-mapu
V hlavnom meste dnes zároveň predstavia eko-mapu Bratislavského kraja, ktorá by jeho návštevníkom mala pomôcť pri vyhľadávaní organizácií, predajní a služieb, ktoré sa zaoberajú životným prostredím a jeho ochranou. Záujemcovia si budú môcť tiež na interaktívnej mape vyhľadať, kde sa v ich okolí nachádzajú cyklotrasy, chránené územia, náučné chodníky či chránené stromy. Okrem týchto informácií stránka poskytne aj fakty o stave životného prostredia v hlavnom meste, ako aj rady, ako možno prispieť k čistejšiemu, zelenšiemu a bezpečnejšiemu kraju.
Na bratislavskej Železnej studienke sa bude v sobotu 24. apríla konať podujatie Zažite Deň Zeme na Klepáči. Pre rodičov s deťmi budú v areáli obnoveného ôsmeho mlyna - Mlyna Klepáč a v okolitých karpatských lesoch pripravené rôzne ekovýchovné aktivity ako napríklad výroba vlastného papiera, spoznávanie lesných a vodných druhov rastlín a živočíchov. Pre verejnosť sú pripravené aj dve exkurzie, prvá o 10.00 h a druhá o 14.00 h. Okrem prechádzky sa návštevníci dozvedia zaujímavosti o Karpatoch, spoznajú, čo žije a rastie v potoku Vydrica, v okolitých rybníkoch a lesoch.
Svetový deň Zeme vyhlásil v roku 1970 ešte ako Deň Zeme americký senátor Gaylord Anton Nelson (4. jún 1916 - 3. júl 2005). Povzbudzoval študentov, aby vypracovali projekty zamerané na ochranu životného prostredia a upozorňovali na potrebu jeho ochrany v prostredí, v ktorom sa pohybovali. V súčasnosti patrí deň 22. apríla medzi najuznávanejšie a najpopulárnejšie podujatia na záchranu Zeme. Vo svete ho slávia milióny ľudí vo viac ako 180 krajinách.