SME

Kaliňák sa zbavil Labsiho

Údajného teroristu sme vyhostili do Alžírska, hoci nám to Štrasburg zakázal.

Mustafu Labsiho slovenské úrady vyhostili do Alžírska.Mustafu Labsiho slovenské úrady vyhostili do Alžírska. (Zdroj: TASR)

Pôvodnú správu tlačových agentúr sme o 19:43 nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Po troch rokoch si Slovensko poradilo s údajným teroristom Mustafom Labsim. Vyhostili sme ho do Alžírska, hoci nám to Európsky súd pre ľudské práva zakázal. Ministerstvo vnútra to urobilo aj s vedomím, že tento zákaz poruší. Tvrdí, že právo občanov na bezpečnosť prevážilo a ak dostaneme od súdu pokutu, tak „len niekoľko tisíc eur“.

Dávny výrok Roberta Fica, že Slovensko nie je právny štát, nehovoril o stave, ktorý treba napraviť, ale o programovom cieli, ku ktorému jeho vláda nasmerovala republiku, tvrdí Marián Leško

SkryťVypnúť reklamu

Európsky súd pritom vopred upozorňoval, že Labsiho vyhostiť nemôžeme, až kým o jeho azyle nerozhodne Ústavný súd. Na ten sa už Labsi obrátiť nestihol. V prípade konania o jeho vydaní na stíhanie už Ústavný súd povedal, že je neprípustné, lebo Alžírsko nezaručuje spravodlivý proces a že nebude mučený. Labsiho tak čaká doma obnovený proces. Pred piatimi rokmi ho v neprítomnosti odsúdili za podporu teroristov na doživotie.

Víťazstvo rozumu

„Je to víťazstvo zdravého rozumu a garancia bezpečnosti našich občanov," hovoril včera minister vnútra Robert Kaliňák po tom, ako oznámil, že Slovensko vyhostilo údajného teroristu Mustafu Labsiho do Alžírska. „Ak príde kritika, nebude oprávnená," tvrdil. Vedel, že porušil rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré vyhostenie zakazovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Alžírčana vyhostili v pondelok, hoci súd pred týždňom zopakoval, že jeho opatrenie stále platí. Ministerstvo o tom vedelo. Labsí podľa francúzskych súdov v minulosti falšoval pre teroristickú organizáciu dokumenty.

Jeho právna zástupkyňa pred európskym súdom Mária Kolíková sa teraz obráti na európsky súd a podá sťažnosť pre porušenie dohovoru o ľudských právach. Pôjde o článok o zákaze mučenia, o práve na účinný opravný prostriedok, i práve na spravodlivý proces.

Slovensko nečakalo

Pre Labsiho sú už budúce verdikty bezvýznamné. V Alžírskom väzení mu podľa viacerých hodnotení organizácií na ochranu ľudských práv hrozí mučenie. Ministerstvo to do úvahy nebralo, spoľahlo sa na diplomatické záruky Alžírska, ktoré pred piatimi rokmi Labsiho v neprítomnosti odsúdilo za podporu teroristov na doživotie. Jeho proces vraj obnovia.

SkryťVypnúť reklamu

„Vyhostenie znamená hrubé porušenie ľudských práv," hovorí Kolíková. „Tento čin slovenskej vlády je nebezpečný pre nás všetkých, ktorí si ctíme dodržiavanie zákonov a ľudských práv." Vláda sa podľa nej nemôže očistiť tým, že bude tvrdiť, že išlo o teroristu. „Takýto prístup by bol zjednodušovanie problému, za ktorým je neschopnosť dodržiavať najvyšší princíp v práve - spravodlivosť."

Aj zástupkyňa Slovenska pred európskym súdom Marica Pirošíková potvrdila, že Alžírčana sme vyhostiť nemali. Rozhodnutie Štrasburgu ho ochraňovalo, kým o jeho sťažnostiach proti zamietnutiu azylu nerozhodne Ústavný súd. Týkalo sa aj sťažnosti proti poslednému rozhodnutiu Najvyššieho súdu z konca marca, že Labsi nemá u nás nárok na azyl. Tú ešte Labsiho právny zástupca na Ústavný súd nestihol podať.

SkryťVypnúť reklamu

Archívne video SME z minulého roku.

Nerešpektovaním európskeho súdu hrozí porušenie Labsiho práva na individuálnu sťažnosť. „Postupovali sme aj s týmto rizikom," povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš. „Prevážila bezpečnosť občanov pred osobou odsúdenou za trestné činy terorizmu."

Ministerstvo sa obhajuje, že Slovensko nie je jediná krajina, ktorá predbežné opatrenie nerešpektovala. „Ak aj došlo k prípadnému konaniu proti týmto krajinám, buď boli žaloby zamietnuté, alebo bola uložená sankcia len niekoľko tisíc eur."

Na azyl nemal šancu

Pri vyhostení nepomohli ani rozhodnutia Ústavného súdu a Najvyššieho súdu spred dvoch rokov, podľa ktorých nemôže byť Labsi vyhostený, lebo mu hrozí mučenie. Súdy však rozhodli len o prípade, že by sme ho vydávali na trestné konanie. Ministerstvo poslalo Alžírčana domov ako nelegálneho migranta, a nevydáva ho ako stíhaného.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadosť o tolerovaný pobyt jeho obhajca Martin Škamla, ktorý ho zastupoval na Slovensku, nestihol podať. Myslí si, že aj keby to urobil skôr, pred vyhostením by ho nezachránil. O tolerovanom pobyte by opäť rozhodovala polícia. Minister vnútra viackrát naznačil, že by bol neúspešný.

Alžírsko? Horšie ako Guantánamo

Alžírske súdy sú svojvoľné, väzni mučení a väznice preplnené.

ALŽÍR, BRATISLAVA. Keď Alžírčana Ahmeda Belbaču v roku 2007 zbavili obvinení a prepustili z Guantánama, prial si len jedno. Vrátiť sa do Británie. Tam žil dva roky po úteku z Alžírska, kde sa mu vyhrážali teroristi. „Hovorí, že jeho cela na Guantáname je ako hrob, ale radšej by zostal tam, ako sa vrátil do Alžírska,“ vyhlásil jeho právnik. Británia ho neprijala a Amerika vydala Alžíru.

SkryťVypnúť reklamu

Tam dostal 20 rokov väzenia za terorizmus. Dvaja iní Alžírčania prepustení z Guantánama mali šťastie. Alžírsky súd ich oslobodil. Podľa amerického novinára Andyho Worthingtona, ktorý mapoval prípady väzňov z Guantánama, alžírska justícia rozhoduje svojvoľne.

Aktivisti aj OSN kritizujú súdy a väznice pravidelne. „Súdnictvo nie je nezávislé a podlieha tlaku vlády,“ napísal v správe za rok 2009 Freedom House. OSN v roku 2007 obvinila krajinu z mučenia väzňov. O rok neskôr, že odopiera zatknutým lekára a kontakt s rodinou. Alžírsko kritiku odmieta. Priznáva len jedno: väznice sú preplnené. V krajine, kde platí od roku 1992 výnimočný stav, majú väzni aspoň jednu útechu. Trest smrti neuplatňuje.

Pavol Szalai

Chronológia prípadu

4. mája 2007 - Slovenská polícia na základe zatykača vydaného Alžírskou republikou zadržala 37-ročného Alžírčana Mustafu L., ktorý mal patriť do severoafrickej odnože al-Káidy. Severoafrická krajina žiadala vydať muža pre závažnú trestnú činnosť. Mustafu L. dali do vyšetrovacej väzby. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

20. júna 2007 - Mustafu L. premiestnili z priebežnej do vydávacej väzby. Lehota vydávacej väzby nebola zákonom obmedzená. Postup vydávacej väzby ustanovoval Zákon č.301/2005 Z. z., Trestný poriadok v ő 506.

8. októbra 2007 - Migračný úrad zamietol žiadosť Alžírčana Mustafu L. o získanie azylu na Slovensku. Proti tomuto rozhodnutiu sa mohol Mustafa L. odvolať.

7. novembra 2007 - Advokát Mustafu L. Milan Menyhart potvrdil, že Alžírčan sa neodvolal voči rozhodnutiu Migračného úradu Ministerstva vnútra SR neposkytnúť mu azyl a tak o jeho ďalšom osude následne rozhodoval Krajský súd v Bratislave.

30. novembra 2007 - Trojčlenný senát Krajského súdu (KS) v Bratislave rozhodol, že údajného teroristu vydá do jeho krajiny.

3. decembra 2007 - Alžírsky občan Mustafa L. sa odvolal voči rozhodnutiu KS v Bratislave vydať ho do Alžírska.

SkryťVypnúť reklamu

22. januára 2008 - Najvyšší súd SR na svojom neverejnom zasadnutí zrušil napadnuté rozhodnutie Krajského súdu, zároveň ale pripustil vydanie Mustafu L.

13. marca 2008 - Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol o odklade vydania Mustafu L. do Alžírska. Právna zástupkyňa Mustafu L. Mária Kolíková uviedla, že rozhodnutie ÚS je kľúčové pre súčasnú ochranu jej klienta.

13. marca 2008 - Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku prijal s uspokojením predbežné opatrenie Ústavného súdu SR o odklade vydania Alžírčana Mustafu L. do jeho vlasti.

26. júna 2008 - Ústavný súd SR vydal nález, podľa ktorého Najvyšší súd SR svojím rozhodnutím z 22. januára, ktorým pripustil vydanie alžírskeho občana Mustafu L., podozrivého z terorizmu a zadržiavaného na Slovensku, na stíhanie do jeho vlasti, porušil jeho ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

18. júla 2008 - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vydal predbežné opatrenie, podľa ktorého Mustafa L. nemôže byť vydaný do Alžírska. Podľa Amnesty International Slovensko toto opatrenie bolo vydané na základe podnetu právnej zástupkyne Mustafu L. Márie Kolíkovej, ktorá vyjadrila obavy, že na Slovensku nebude dodržaný riadny proces.

7. augusta 2008 - Najvyšší súd (NS) rozhodol o tom, že alžírsky občan Mustafa L., podozrivý z terorizmu a zo spolupráce s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida bude prepustený a nebude vydaný na trestné stíhanie do svojej vlasti.

Mustafu L. približne o 14.30 h prepustili na slobodu z bratislavského Ústavu na výkon väzby, následne ho zadržala cudzinecká polícia.

14. októbra 2008 - Alžírsky občan Mustafa L., ktorý je podozrivý zo spolupráce s teroristickou organizáciou al-Káida, požiadal slovenské úrady znovu o azyl.

SkryťVypnúť reklamu

29. januára 2009 - Zadržanie Mustafu L. cudzineckou políciou z augusta minulého roku bolo v súlade so zákonom, keďže tento Alžírčan nemal vízum, ani iné povolenie na pobyt. Rozhodnutie, voči ktorému sa nedá odvolať, vyhlásil Najvyšší súd SR.

4. februára 2009 - Krajský súd v Bratislave uznal žalobu Mustafu L. voči rozhodnutiu migračného úradu do začiatku októbra 2008. Ten rozhodol, že Mustafa L. azyl nedostane. Súd si osvojil názor, že migračný úrad rozhodol bez potrebných dokumentov a tiež neuviedol dôvod zamietnutia žiadosti o azyl.

11. júna 2009 - Migračný úrad Ministerstva vnútra SR znovu zamietol žiadosť o azyl údajného alžírskeho teroristu Mustafu L., ktorý je podozrivý zo spolupráce s al-Káidou.

13. júla 2009 - Alžírčan Mustafa L. sa odvolal voči rozhodnutiu Migračného úradu Ministerstva vnútra SR opätovne neudeliť mu azyl.

SkryťVypnúť reklamu

28. októbra 2009 - Alžírčan Mustafa L. nedostal azyl na Slovensku, sudca Krajského súdu v Bratislave potvrdil rozhodnutie Migračného úradu MV, ktorý opakovane nevyhovel Alžírčanovej žiadosti o azyl. Odvolanie voči verdiktu Mustafa L. ešte zváži.

19. decembra 2009 - Mustafa L. utiekol z pobytového tábora v Rohovciach pri Šamoríne do Rakúskej republiky. Po upozornení slovenskej strany ho tam zadržala rakúska polícia. Pretože na Slovensku stále nie je ukončená azylová procedúra s Alžírčanom, rakúske orgány rozhodli o jeho vydaní späť na Slovensko.

3. februára 2010 - Slovenské orgány súhlasili s vydaním Alžírčana Mustafa L., ktorý je podozrivý zo spolupráce s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida, z Rakúska naspäť na Slovensko. Alžírčan sa nachádzal v policajnom zaistení vo Viedni. Odvolať by sa mohol jeho rakúsky právny zástupca.

SkryťVypnúť reklamu

11. marca 2010 - Mustafu L. rakúske bezpečnostné orgány eskortovali na územie Slovenskej republiky.

30. marca 2010 - Trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR zamietol odvolanie Mustafu L. voči minuloročnému rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave. NS sa stotožnil so závermi KS, ktorý zamietol jeho odvolanie voči rozhodnutiu neudeliť mu azyl.

31. marca 2010 - Právny zástupca Alžírčana Mustafu Labsiho oznámil, že v najbližšom období požiada pre svojho klienta Úrad hraničnej a cudzineckej polície o takzvaný tolerovaný pobyt na 180 dní, s možnosťou predĺženia na ďalších 180 dní.

(tasr)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 100
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 432
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 373
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 122
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 888
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 519
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 363
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hokejisti HC Prešov.

Prešov získal v sérii trojzápasové vedenie.


Tommy Paul.

Posledným členom štvrťfinálovej osmičky v Houstone sa nad ránom stal Alex Michelsen.


Albert Šimek
Mats Hummels.

S národným tímom vyhral MS v roku 2014 v Brazílii.


TASR
Radosť hráčok Slovenska po strelení gólu

Polovicu gólov vsietila Tamara Morávková.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu