BRATISLAVA. Máme ďalšiu „ženskú“ stranu. Prieskum Focusu ukazuje, že okrem KDH je ňou aj Most. Až 79 percent z respondentov, ktorí agentúre povedali, že chcú voliť Most, boli ženy. V prípade KDH je to 74,5 percenta. Ostatné strany s výnimkou SNS majú počet mužských a ženských priaznivcov vyrovnaný.
Slotova strana je naopak prevažne mužskou záležitosťou, volilo by ju 63 percent mužov.
Pozrite si preferencie strán za posledné mesiace a rozdelenie kresiel v parlamente
Slotova bašta v Petržalke
SNS patrí ku stranám s pomerne nestabilnými voličmi. Prieskum naznačuje, že mnohí z nich raz stranu volia a inokedy si vyberú iných favoritov či nehlasujú vôbec. V prípade SNS len 56 percent súčasných sympatizantov jej dalo hlas aj v roku 2006. Vtedy Slotova strana získala oveľa viac - 12 percent.
Ešte prekvapivejšia je podpora SNS v Bratislavskom kraji, kde žije zhruba 11 percent slovenských voličov. Až 22 percent zo sympatizantov SNS pochádza práve z tohto kraja. Je to teda rovnako ako v prípade SDKÚ, ktorá má tradične najsilnejšie zázemie v hlavnom meste. Vysoké volebné výsledky už SNS v Bratislave dosahovala. Na začiatku 90. rokov bola veľmi silná v Petržalke, kde žije od 70. rokov vyššie percento „prisťahovalcov“ z iných častí krajiny.
Sondáž tiež ukazuje, že HZDS má napriek snahe Vladimíra Mečiara o omladenie vedenia naďalej najsilnejšie zázemie na vidieku a medzi dôchodcami. Naopak najmladších sympatizantov má SaS a najmestskejšou je SDKÚ.
Únia je prepadák
Sila spojenia. To je slogan Únie - Strany pre Slovensko, ktorá vznikla pár mesiacov pred voľbami spojením Slobodného fóra (SF), Občianskych kandidátov a Ligy. Podľa prieskumu agentúry Focus sa spojenie neukazuje ako sila, ale ako jeden z kandidátov na titul volebný prepadák roku 2010.
Kým v decembrovom prieskume Focusu malo len samotné SF 2,3 percenta, v aprílovej sondáži mala Únia 0,4 percenta a o 0,2 percenta ju predbehla dokonca aj recestistická Paliho Kapurková. Agentúra zbierala údaje v období od 7. do 13. apríla - v čase, keď už mala Únia po Slovensku rozmiestnených niekoľko stoviek bilbordov. Na plagátoch je spolu s volebným lídrom Branislavom Záhradníkom podnikateľ Boris Kollár, ale aj šéfka SF Zuzana Martináková.
Je pravdepodobné, že ľudia z bilbordov Únie berú súčasnú kampaň ako prípravu na jesenné komunálne voľby a snažia sa zostať v povedomí voličov, najmä v Bratislave. „Zdá sa, že sa napriek bilbordom tento projekt neujal,“ myslí si analytik Focusu Martin Slosiarik. A podľa sociológa ide zrejme o nezvratný jav. „Je to začiatok. Nie sme z toho sklamaní. Únia je nová značka,“ naopak hovorí Záhradník.

Beata
Balogová
