Štátny tajomník: Ochranári verejnosťou manipulujú

Minister životného prostredia Jozef Medveď o dianí v rezorte rozprávať odmietol. Zastúpil ho jediný vysoký funkcionár, ktorý na ministerstve prežil celé volebné obdobie. Štátny tajomník za HZDS JAROSLAV JADUŠ.

Jaroslav Jaduš bol v minulom období poslancom HZDS, po voľbách 2006 sa stal štátnym tajomníkom. Do parlamentu kandiduje ako päťka Mečiarovho hnutia.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Minister životného prostredia Jozef Medveď o dianí v rezorte rozprávať odmietol. Zastúpil ho jediný vysoký funkcionár, ktorý na ministerstve prežil celé volebné obdobie. Tvrdí však, že prvé tri roky o ničom dôležitom nerozhodoval a o škandáloch netušil. Riadi tím, ktorý pripravil zonáciu Tatier. Štátny tajomník za HZDS JAROSLAV JADUŠ.

Ako sa cíti štátny tajomník v rezorte, ktorý má najviac škandálov?

Zvonku sa zdá štátny tajomník ako druhý najsilnejší muž v rezorte. Postavenie tajomníkov však závisí predovšetkým od dohody koaličných partnerov, ministra a jeho straníckeho šéfa. Aj toto vládne obdobie dokázalo, že pokiaľ nie sú vzťahy medzi koaličnými partnermi priaznivo nastavené, istá miera nedôvery existuje aj v rezortoch.

Škandály, ignorovanie verejnosti a zlikvidovanie ministerstva. Také boli štyri roky vlády Roberta Fica v rezorte životného prostredia, tvrdí analýza Romana Pataja

Zlyhal mechanizmus krížovej kontroly?

Bolo to vidieť najmä v prvých troch rokoch, kým nenastúpil do vedenia rezortu podpredseda vlády Čaplovič. Organizačná štruktúra bola stavaná tak, aby štátni tajomníci nemohli výrazne ovplyvňovať chod rezortu.

Takže ste boli figurantom, ako vás označil Čaplovič?

Do istej miery áno, ale snažil som sa využiť iné cesty na to, aby sme presadili aj naše názory.

Urobili ste niečo, aby ste neboli iba figurantom?

Nemohol som to ovplyvniť, ministri sa riadili pokynmi svojho straníckeho šéfa a tam ja nedosiahnem. O našich pozíciách vedel premiér aj náš predseda Mečiar, diskutovali o tom aj na koaličných radách.

Slota dal pokyn, aby vám minister nedovolil rozhodovať?

Áno.

A vy ani Smer ste s tým nič neurobili?

Neústupnosť bola evidentná.

Ako by ste charakterizovali najväčší škandál rezortu - predaj emisií?

Bol to neštandardný obchod a podľa mňa nehoráznosť.

Odkedy si to myslíte?

Od začiatku, odkedy celá kauza prepukla.

Z HZDS takéto signály nevychádzali.

Prvý z koaličných partnerov, ktorý upozornil na túto kauzu, bol predseda Mečiar.

Až dávno po médiách.

My sme tie informácie mali možno neskôr ako vy.

Keď sa tie nehorázne veci diali, nemali ste o nich šajnu?

Absolútne nie. My sme vôbec nevstupovali do obchodných záležitostí, a to ani v ďalších kauzách ako Xiland alebo popolček.

Sú emisie iba kauzou SNS? Obchod do poslednej chvíle obhajoval aj premiér.

Mohol sa vyjadrovať len na základe toho, čo dostal. V správe, ktorú som vypracoval pre parlament, sa jasne konštatuje, že vláda bola zavedená. Premiér dostal nekorektné informácie.

Ste jeden z mála funkcionárov v rezorte, ktorý prežil celé štyri roky. Po voľbách začalo nové vedenie s čistkami. Prečo?

Nehovoril by som o čistkách. Každý nový minister príde so svojím tímom ľudí.

Jedna vec je výmena šéfov sekcií na ministerstve, druhá vo vedení národných parkov.

Všade boli dosadení profesijne zdatní ľudia. Problém bol v tom, že ochrana prírody sa stala terčom zákopových vojen rôznych skupín, najmä z tretieho sektora, ktorý si veľmi intenzívne presadzuje svoje potreby vrátane naviazania na rôzne eurofondy. Ak tu bola vojna medzi ochranármi, urbárnikmi, predstaviteľmi obcí či podnikateľmi, tak to bol neakceptovateľný stav, ktorý ktosi kryl a trvalo udržiaval.

jandus2.jpg

Tá vojna je ešte intenzívnejšia aj pre vašu zonáciu Tatier. Dokonca pán Igor Rattaj z J&T tvrdí, že ste prekročili aj ich predstavy. Pre koho ste zonáciu kreslili?

Pán Rattaj už dnes zonáciu nepotrebuje, lebo všetko, čo chcel, už dosiahol výnimkami. Dnes si vďaka výnimkám môžete aj na najchránenejšom štíte postaviť čokoľvek. Zonácia má ochrániť národné parky pred výnimkami. Nemôžem však vyhovieť všetkým. Ochranárom, aby som vytlačil ľudí z národného parku, ani developerom a vytlačiť ochranu prírody...

Ale ochranári nechcú vytlačiť ľudí z národného parku.

A vy ste tu za ochranárov alebo za SME?

Ochranári tu nie sú a viem, že nechcú vytláčať ľudí.

Potom musíme skončiť tento rozhovor, keď ma nechcete vypočuť.

Počúvame vás pozorne.

Je tu množstvo skupín, ktoré majú protichodné záujmy. A zonácia neurobí nič iné, iba usporiada vzťahy medzi nimi a povie, tu je zóna A, sem nemôže žiadny developer. Tu je zóna C a tu môžete robiť aj hospodárske činnosti. Dôležité je, že za zonáciou príde aj usporiadanie vlastníckych vzťahov, aby sme mohli cez náhrady uspokojiť tých, ktorí sú najviac postihnutí, a to sú súkromní vlastníci lesov.

Prečo je nutné znížiť takmer o 9-tisíc hektárov najchránenejšie územia Tatier?

To sú čísla z brucha.

Vaša hovorkyňa vyčíslila výmeru na 8749 hektárov.

Počkáme si na záver zonácie. Bude to určite menej.

Prečo proti zonácii protestujú stovky vedcov?

Kvázi odborná verejnosť, o ktorej hovoríte, a ktorá bojovala aj proti aktivitám v Tichej a Kôprovej doline, pravdepodobne nebude celkom reprezentatívna. Viete, ako sa skončila kauza Tichej a Kôprovej. Brusel tento proces nespochybnil. Problém je, že práve v dôsledku obštrukcií mimovládnych organizácií a kváziodborníkov v národných parkoch máme dnes katastrofálne škody z prenosu podkôrneho hmyzu z chránených území do hospodárskych lesov.

jandus1.jpg

Už dávnejšie ste povedali, že za aktivitami ochranárov sú peniaze. Trváte na tom?

Ja si vážim 99 percent ľudí z mimovládnych organizácií pre ich nasadenie a nezištnú pomoc. Treba však vidieť, že k zdrojom z projektov sa dostáva veľmi úzka skupina mimovládnych organizácií. Stále sa v médiách len rozvíja vojna medzi zopár jednotlivcami, ktorí majú veľký záujem na tom, aby žili z rôznych fondov. Prečo nie je medializovaná aj dobrá práca tisícok dobrovoľníkov z rôznych organizácií, ako sú rybársky, poľovnícky či turistický zväz?

Stále hovoríte o jednotlivcoch, ale protestujú aj stovky vedcov. Sú zmanipulovaní?

Doneste mi zoznam stoviek vedcov a môžeme sa baviť.

Napríklad poslednú výzvu proti ťažbe v Zadnej Poľane podpísalo 164 odborníkov.

Mnohokrát sa k odborným témam vyjadrujú ľudia, ktorí s nimi nemajú žiadne spojenie.

Náhodných päť profesií z výzvy: mykológ, geobotanik, zoológ, lesník, ornitológ.

Teším sa, keď budú títo vedci robiť výskumy v tejto lokalite a budú svoje petičné aktivity realizovať na základe svojich výskumov.

Jednou z prvých vecí, ktorá sa udiala po nástupe vlády, bolo zrušenie účastníctva občianskych združení v rozhodovaní o stavbách, ktoré majú veľký vplyv na životné prostredie. Takmer sme preto prišli o milióny z eurofondov.

Nie všetky občianske aktivity sú aj účelné a môžu byť zneužité. Dnes sme Bruselom nútení, aby sme za účastníka považovali každého, kto vyhlási, že je stavbou dotknutý. Budem to v plnej miere akceptovať, ale potom musím mať aj garanciu, že občianske združenia nebudú zneužité treťou stranou. Som presvedčený, že na Slovensku je veľa environmentálnych problémov, kde vystupujú mimovládne organizácie, ktoré sú zneužívané treťou stranou a ide skôr o obchodný spor.

Napríklad?

Napríklad otázka istej nemenovanej skládky.

Myslíte Pezinok. Kto ich manipuluje?

„Existujú spoločnosti, ktoré majú záujem prevádzkovať služby, ktoré ponúka pezinská skládka. Je problém, že tá skládka je blízko obydlí Pezinčanov. Ale potom je problémom aj to, že Pezinok si nevie poradiť s vlastným odpadom, keď vlani dostal pokutu za nelegálnu skládku."

Takže tisíce Pezinčanov obhajujú záujmy prevádzkovateľa inej skládky?

Som presvedčený, že v rámci svojich aktivít nahrávajú aktivitám niektorej spoločnosti.

Je v poriadku, že vaši úradníci povolili skládku, napriek protestom tisícov ľudí a zákazu v územnom pláne mesta?

Vyjadrím sa, keď rozhodne Ústavný súd.

Veríte, že ľudia môžu mať vlastný názor a bojovať zaň aj bez toho, aby im zaplatili?

Celkom isto áno.

Ale opakovane naznačujete, že tomu neveríte.

Sú kauzy, o ktorých sa nepíše, kde ľudia spontánne presadia svoje názory. Ale sú aj špičky ľadovca, tieto veľké kauzy, kde ide o peniaze. A kde ide o peniaze, je podozrenie aj z korupcie a manipulácie. Bežný Pezinčan ani netuší, čo je v pozadí tejto kauzy.

Čo teda?

Ktosi, kto bojuje proti skládke, to postavil na tom, že chcel zarobiť predovšetkým on.

Povedzte kto.

Ešte raz, pre mňa je pezinská skládka boj veľkých spoločností o lukratívne zákazky na ukladanie odpadu. Skončil som.

Začali sme škandálmi. Neviedli práve ony k plánovanému zániku ministerstva?

Mňa najviac trápi, že sa odsunula pravá podstata činnosti ministerstva do úzadia. Písalo sa len o obchodných škandáloch a už nie o skutočných problémoch enviromentu.

Aké témy ministerstvo generovalo, o takých sa písalo.

Jasné, ale keď urobím tlačovku o odbornom probléme a príde otázka o Interblue, do médií sa dostane len tá. Práve preto sa možno zdalo, že problémy v rezorte sú neriešiteľné a treba ten domček vystavať odznovu.

Vy s tým súhlasíte?

Je to neštandardné, ale neznamená to, že zanikne výkon politiky životného prostredia. Nádejam sa, že budúce ministerstvo bude viesť človek, ktorý dokáže tieto problémy riešiť.

Viete si tam predstaviť seba?

Chcem sa uchádzať o post štátneho tajomníka pre environmentálne záležitosti.

Cítite sa ako odborník?

Kto sa môže cítiť ako odborník v rezorte, kde vedľa seba pôsobia sekcie, ktorých šéfovia si takmer nemajú čo povedať, pretože sú takí odlišní? Tento rezort vyžaduje manažéra a človeka, ktorý má základný prehľad o všetkých zložkách rezortu.

Aké máte vzdelanie?

Strojný inžinier.

Ako ste sa dostali k životnému prostrediu?

Zaoberal som sa environmentálnymi technológiami. Na tento rezort som prišiel s jedným základným cieľom. Nastaviť dobrú politiku v oblasti odpadového hospodárstva.

Podarilo sa vám ho naplniť?

Musím povedať, že nie. Bohužiaľ. Je to veľká výzva.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 107
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 832
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 848
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 726
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 257
 6. Kam do tepla v januári? 2 535
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 285
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 147
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 1 568
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 352

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.

DOMOV

Dobré ráno: Prečo na olympiádu nezobrali nikoho zo Slovanu

Kto sú najväčšie slovenské nádeje?

Neprehliadnite tiež

Dopravu na severe Slovenska komplikuje sneženie a vietor

Šútovce, Čertovicu a Vernár uzavreli pre nákladnú dopravu nad 10 metrov.

Petícia za Harabina má jeho osobné údaje. Môže ich mať každý, hovorí

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Budú slovenskí športovci v bezpečí na olympiáde v Kórei

Ako sa vyvíja vzťah Južnej a Severnej Kórey pred olympijskými hrami? Kto sú najväčšie slovenské medailové nádeje?

Legálne bývanie na Luniku IX: Rómovia ho postavia sami

Mesto im má poskytnúť pozemky. Platiť budú sami.