BRATISLAVA. Keď sa opýtate starších ľudí, či sú spokojní so sociálnymi službami, väčšina odpovie záporne. Vyplýva to aj z prieskumu, ktorý urobilo občianske združenie Fórum pre pomoc starším. Na piatok ohlásená tlačová konferencia o výsledkoch prieskumu však nebude. Ministerka sociálnych vecí Viera Tomanová zo Smeru vo štvrtok požiadala prezidentku fóra Ľubicu Gálisovú o jej zrušenie.
Ministerke Gálisová nemusela vyhovieť. Keď ju však o to isté požiadala aj riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Anna Zachová, musela ustúpiť. Tlačovka sa mala konať práve na jeho pôde.
Dôvod? Prieskum ukázal nespokojnosť
37 percent opýtaných považuje sociálne služby v obci za nedostatočné, ďalších 33 percent odpovedalo, že neexistujú; vyše 45 percent považuje zákon o sociálnych službách za zlý, 42 percent za veľmi zlý; dve tretiny si myslia, že postup pri vybavovaní domova dôchodcov, ktorý platí od 1. januára 2009, nie je správny,
Pozn: prieskum sa konal v prvom polroku 2009, poslúžilo naň 528 dotazníkov; financovali ho Európska platforma seniorov v Bruseli a Úrad vlády.
„Ministerka ani ministerstvo nemajú taký nástroj ani kompetenciu, aby rozhodovali o konaní tlačovky nezávislej organizácie, akou je napríklad Fórum pre starších,“ reagoval Tomanovej hovorca Michal Stuška. Zachová zasa povedala, že „správa z výskumu mala byť prerokovaná na ministerstve a Úrade vlády“. Stredisko preto nepovažuje za vhodné prezentovať ju pod svojím menom.
„Je to ich výskum. Ak si tlačovku urobí vo vlastnej réžii, je to jej vec,“ odkázala Gálisovej. Gálisová hovorí, že ide o nezávislý prieskum a jeho výsledky si nevyžadujú súhlas ministerstva ani Úradu vlády, ktorý ho financoval. „Pripravíme náhradný termín tejto tlačovky, ktorú zrealizujeme na nezávislej pôde,“ povedala Gálisová.
Nelichotivé výsledky Od ministerky si Gálisová vypočula aj to, že zvolili zlú metodiku. Metodika však podľa nej nie je ten pravý dôvod, prečo ju odstavili. Väčšina respondentov považuje sociálne služby vo svojej obci za nedostatočné a situáciu za horšiu ako v minulosti.
Aj preto nasledovala otázka, ako ľudia hodnotia zákon o sociálnych službách, ktorý platí od 1. januára 2009. Bez toho, aby vedeli, že ho navrhla Tomanová, za zlý alebo veľmi zlý ho označilo takmer 90 percent opýtaných.
Zákon treba zmeniť „Nie sú spokojní, nie je dostatok služieb, nie je dobrý prístup k nim. Jednoznačne sa ukazuje, že ten zákon treba novelizovať,“ hovorí Peter Guráň z SNSĽP, ktorý sa podieľal na formulácii otázok i spracovaní výsledkov prieskumu. Myslí si, že ľudia nekritizovali vládu, ale skôr komunálnych politikov.
Problémové miesta zákona už pritom mohli byť vyriešené. Parlament mal na stole návrh novely, ale ministerka ho tesne pred hlasovaním stiahla. Dôvodom bol návrh Jozefa Haleckého z HZDS, aby si človek mohol vybrať zariadenie sociálnych služieb bez ohľadu na to, čo chce obec alebo župa. Pre samosprávu by to znamenalo dávať viac peňazí na iné zariadenia ako svoje.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
