BRATISLAVA. Ornitológovia túto jar už zaregistrovali prílet takmer všetkých druhov sťahovavých vtákov. V týchto dňoch budú prilietať na svoje hniezdiská dážďovníky, strakoše, vlhy či mucháre. Posledné kilometre k svojim hniezdam majú pred sebou i sťahovavé druhy dravcov - včeláre lesné, kane popolavé a orly krikľavé. TASR dnes informoval Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Ochrana sťahovavých druhov živočíchov, ku ktorým patria niektoré druhy netopierov, plazov alebo rýb je predmetom i medzinárodných dohovorov, informuje Noga. Napriek tomu sa podľa neho dodnes stávajú obeťou nelegálneho odstrelu v krajinách južnej Európy.
"Ak lovia sťahovavé druhy vtáctva kvôli obžive v chudobnejších krajinách Afriky, je to pochopiteľné. Ale strieľanie pre zábavu, ktoré sa deje v južnej Európe, je absolútne neakceptovateľné. Z našich druhov dravcov sú takto zabíjané napríklad včeláre lesné na Malte," povedal Noga.
"Migrácia vtáctva patrí oddávna medzi najúchvatnejšie prírodné deje. Pozorovania tisícových kŕdľov lastovičiek, žeriavov, husí či havranov patrí medzi krásne zážitky aj pre laickú verejnosť. Navyše tieto predstavenia sa v prírode pravidelne každý rok opakujú," hovorí Noga.
Medzi sťahovavými druhmi podľa neho nájdeme i dravce a sovy. "Najdlhšiu vzdialenosť z našich dravcov prekonávajú orly krikľavé a sokoly kobcovité, ktoré zimujú v centrálnej a južnej Afrike. Ich cesta je dlhá 6000 7500 kilometrov a na jej prekonanie potrebujú približne dva mesiace," povedal Noga.