BRATISLAVA. Protimonopolný úrad zrušil svoje minuloročné rozhodnutie o uložení pokuty vo výške 3 319 € Slovenskej advokátskej komore (SAK) v prípade porušenia súťažných pravidiel a vec vrátil na nové prejednanie a rozhodnutie. "Rada úradu neakceptovala námietky účastníka uvedené v rozklade, týkajúce sa vecného posúdenia jeho konania. Avšak rada úradu konštatovala, že rozhodnutie prvostupňového orgánu je v časti o pokute nepreskúmateľné," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový tajomník Protimonopolného úradu Vladimír Ferko. Z uvedených dôvodov rada úradu konštatovala, že dané rozhodnutie úradu je potrebné zrušiť a vec vrátiť prvostupňovému orgánu na ďalšie konanie.
Úrad začal konanie na základe vyšetrovania v oblasti komôr a profesijných združení z roku 2004. Rada úradu v roku 2006 potvrdila rozhodnutie prvostupňového orgánu a uložila sankciu Slovenskej advokátskej komore za porušenie súťažných pravidiel. Následne Krajský súd v Bratislave, ako aj Najvyšší súd SR zrušili obe rozhodnutia úradu a prípad sa vrátil na opätovné preskúmanie odboru dohôd obmedzujúcich súťaž Protimonopolného úradu.
Tento odbor opätovne dospel k názoru, že SAK prostredníctvom viacerých ustanovení svojho Advokátskeho poriadku obmedzila možnosť advokátov propagovať svoje služby. Obmedzením voľnosti propagovať svoje služby podľa úradu znemožňuje spotrebiteľom získať taký rozsah informácií, ktoré im môžu napomôcť pri rozhodovaní o výbere poskytovateľa advokátskych služieb. Uvedené ustanovenie Advokátskeho poriadku neumožňuje jednotlivým poskytovateľom advokátskych služieb informovať klientov napríklad o cenách za poskytované služby, čo má podľa odboru negatívny vplyv na súťaž v oblasti poskytovania advokátskych služieb.
Zároveň SAK podľa úradu porušila článok 81, nakoľko ustanoveniami vo svojom Advokátskom poriadku, upravujúcimi obchodné meno, resp. označenie advokátskej kancelárie, vytvára podmienky pre diskrimináciu zahraničných advokátov. Úprava zakazuje používať mená zahraničných advokátskych spoločností, aj keď na to majú plný súhlas vlastníka alebo vlastníkov týchto mien, s ktorými spolupracujú, alebo majú iný trvalý obchodný vzťah. Táto úprava takto vylučuje zo slovenského trhu advokátov pôsobiacich na trhu Európskeho spoločenstva, ovplyvňuje štruktúru súťaže v rámci tohto spoločenstva, a tým aj ekonomickú činnosť dotknutých podnikateľov.