BRATISLAVA. Vyhostením údajného teroristu Mustafu Labsiho sme porušili rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva. Politici sa ani na tom, či toto rozhodnutie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) bolo správne, nevedia zhodnúť.Aoulmi proti Francúzsku (vyhostenie do Alžírska),O. Cahaus proti Španielsku (vyhostenie do Peru),Shamayev a spol. proti Gruzínsku a Rusku (vyhostenie do Ruska) ,Mamatkulov, Askarov proti Turecku (vyhostenie do Uzbekistanu),
„Bolo to správne rozhodnutie. Aj v tomto prípade platí pravidlo bližšie slovenská košeľa ako štrasburský kabát," myslí si Rafael Rafaj z SNS. Svojho straníckeho kolegu obhajuje poslankyňa Smeru Jana Laššáková, podľa ktorej Kaliňák určite zvážil všetky okolnosti.
„Ministerstvo vnútra má viac informácií o nebezpečnosti tejto osoby na našom území ako ja, môžem len akceptovať jeho rozhodnutie," hovorí Katarína Tóthová z HZDS.
Tóthová, ktorá je rovnako ako Laššáková členkou ústavnoprávneho výboru, v minulosti trvala na tom, že súdne rozhodnutia treba rešpektovať. V prípade Labsiho stále platí predbežné opatrenie, podľa ktorého ho Slovensko vyhostiť nesmelo.
Proti Štrasburgu išli aj iné štáty
rozsudok 17. januára 2006,
odškodnenie 12-tisíc eur.
rozsudok august 2006,
odškodnenie 8-tisíc eur.
rozsudok apríl 2005,
odškodnenie 12-tisíc eur.
rozsudok február 2005,
odškodnenie 22-tisíc eur.
Odškodnenia sú vrátane trov konania
Zdroj: ministerstvo vnútra
SDKÚ A KDH sú proti
„Pokiaľ sme právny štát, musíme dodržiavať rozhodnutia, ktoré sú pre nás záväzné, a to vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva," myslí si Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Zhoduje sa s Danielom Lipšicom z KDH, ktorý s opatrením Štrasburgu nesúhlasí. „Súdne rozhodnutia môžeme kritizovať, ale nerešpektovať ich znamená cestu do slepej uličky," hovorí.
V tomto prípade podľa Lipšica neobstojí ani argument, že prednejšia ako Labsiho práva je bezpečnosť občanov Slovenska. „Vláda ohrozila bezpečnosť občanov, keď Labsiho nevydala v čase, keď to mohla urobiť."
Ministerstvo spravodlivosti podľa neho pred dvomi rokmi zmeškalo lehotu. Bolo to po rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorý vyhostenie pripustil. Ministerstvo sedem týždňov nekonalo, čo Labsiho právnici využili na podanie sťažnosti na Ústavný súd, a ten sa ho zastal.
Keď ministerstvo vnútra Labsiho vyhostilo, počítalo aj s možnosťou, že európsky súd uzná porušenie Alžírčanových práv. Argumentovalo aj tým, že podobne postupovali aj iné krajiny, ktoré potom platili pokutu „len niekoľko tisíc eur". Štrasburg priznal neprávom vyhosteným podľa zverejnených prípadov odškodnenie od osemtisíc do dvadsaťdvatisíc eur.

Beata
Balogová
