Jeho strana ovládla internet. Vraj nie plánovane, ale vďaka životnému štýlu jej členov. On je online iba doma, nechce sa stať otrokom webu. Kampaň však postavil hlavne na komunikácii cez internet, nie na cestovaní po Slovensku. Navštívi iba krajské mestá. RICHARD SULÍK.
V SDKÚ mali po rokovaniach s Ivetou Radičovou aj Ivanom Miklošom pocit, že s prípadnou koalíciou súhlasíte, akurát to musí schváliť strana. Po rokovaní republikovej rady ste povedali, že iba jeden člen bol za, ale nie vy.
„Určite som nepovedal, že súhlasím. Ivanovi Miklošovi som navrhol, aby do primárok nekandidoval. Potom by sme rovno povedali, že Iveta Radičová bude naším spoločným kandidátom. Pridal by sa aj Most. Trval na tom, že primárky musia prebehnúť. Už sme na ne nemohli čakať a mali sme aj iné dôvody."
Prečo ste nemohli čakať?
„Šestnásteho marca bol deadline na podanie kandidátky a tieto rozhovory boli začiatkom februára. Keď potrebujete postaviť 150-člennú kandidátku s preverenými ľuďmi, tak sa to nestíha. Naši ľudia tiež chceli vedieť, na čom sú, v koalícii by sme ich stavali výrazne menej."
Je akceptovateľné, aby ste ako potenciálny partner nejakej strane dávali personálne podmienky?
„Ak sa bavíme o tom, že ideme postaviť predvolebnú koalíciu, tak je takáto otázka medzi štyrmi očami dovolená. Mikloša som sa iba opýtal, u Dzurindu to bola podmienka. Nehovorili sme, že chceme, aby nebol predsedom strany."
Iveta Radičová je podľa prieskumov vašim voličom rovnako blízka ako SaS. Doteraz sa voliči pred voľbami priklonili k väčšej strane, hoci pôvodne plánovali voliť tú menšiu. Prečo myslíte, že sa to teraz nezopakuje?
„Existuje veľké množstvo ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, aby išla silná pravicová strana budovať sociálny štát, a sú z týmito pohnútkami prekvapení. Existuje tiež asi 20 percent nestabilných voličov, ktorí v roku 2002 volili pravicu, v roku 2006 boli sklamaní a volili Smer a sú sklamaní opäť. Pre nich sme zaujímavou alternatívou. Sú tiež voliči, ktorých rodinní príslušníci sedeli v baniach v Jáchymove a oceňujú, že našimi členmi nemôžu byť bývalí členovia komunistickej strany. Niektorí naši voliči môžu voliť Ivetu Radičovú, ale sme presvedčení, že cieľ splníme a dostaneme sa do parlamentu. Hoci netvrdím, že nevyhnutne budeme mať deväť percent ako v prieskumoch."
O programe SDKÚ ste povedali, že sú v ňom podobné prvky ako vo vašom, kde hovoríte o odvodovom bonuse, iba to tak nenazývajú. Hlavný rozdiel je teda v používaní pojmu sociálny štát?
„Nie je to len používaním pojmu, majú to podporené aj konkrétnymi bodmi, napríklad zvýšením materskej na celý rok."
Nie je to tak, že SaS pracuje s emóciou nahnevaných ľudí typu nechceme platiť na darmožráčov?
„Sme strana, ktorá má solidaritu v názve, a myslíme si, že štát musí jej základnú mieru zabezpečiť. Je jedno, či človek nemôže pracovať, alebo je lenivý, aj tak by mu spoločnosť mala dať životné minimum. Na tom je postavený odvodový bonus."
Písali ste o prepúšťaní lenivcov, pracovali ste aj s emóciami proti Rómom.
„Berte to často ako môj súkromný názor. Povedzte mi konkrétnu vetu, ktorá je zle napísaná."
Napísali ste text o Rómoch s názvom Určité etnikum o tom, že páchatelia trestnej činnosti by mali byť evidovaní podľa etnickej príslušnosti. Prečo?
„Roky tu hovoríme o rómskej problematike, máme tu takého splnomocnenca vlády, tak asi by bolo dobré, keby najprv vedel, čo má riešiť."
Viete, čo sa píše o tomto etniku vo vašom programe?
„Že viac ako polovica Rómov žije normálne usporiadane a len druhá polovica žije v osadách."
Prečo to evidovať podľa etnika, keď viac ako polovica z nich žije s majoritou?
„No veď dobre, preto v programe požadujeme štatistiky podľa príslušnosti k sociálne odkázanej skupine. Pred rokom a pol nebola moja mienka v tejto oblasti natoľko vyšpecifikovaná, tak som napísal podľa etnika, dnes by som to už netvrdil."
V texte ste tiež napísali: „Pri pohlavnom styku s maloletou, pri zanedbaní rodičovskej povinnosti, pri niekoľkoročnom neplatení účtov za elektrinu, pri kradnutí zemiakov a dreva putuje biely do basy, ale príslušníkom určitého etnika sa nič nestane. Toto nie je rasizmus, toto je holý fakt."
„Bavíme sa o článku z decembra 2008, teda pred existenciou SaS. Teraz neviem, zhovárate sa so mnou ako s predsedom SaS? Keď chcete vyťahovať všetko, čo som v živote napísal, nedostaneme sa k podstate dnešného stretnutia a hlavne neviem, aký to má zmysel. Chcete povedať, že na tejto vete nie je štipka pravdy?"
Ak ten článok už neplatí a vaše názory sa posunuli, pokojne to povedzte.
„Minimálne v tej jednej veci vravím, že sa moje názory posunuli, a v tejto druhej, že to bolo vedome prehnané. Keďže dnes sa robí aféra aj z prdu vo vesmíre, musím jemnieť slová a dnes by som takýto článok nepísal."
Vaša podpora sa formovala takýmto písaním, preto sa pýtame.
„Všetko, čo som robil do vzniku strany, sa zhustilo do nášho predvolebného programu, rozprávajme sa o ňom."
SaS si spočítala dosahy opatrení, ktoré navrhujete v programe. To je chvályhodný počin. Vaše návrhy by pre verejné financie priniesli mierny plus 2,6 milióna eur. Nijako neriešia deficit verejných financií vo výške šesť percent HDP. Nejde program mimo hlavného problému, ktorý treba riešiť?
„Nie. Vravíme, že keď sa na body nášho programu pozrieme izolovane, tak majú vplyv plus 2,6 milióna eur. To neznamená, že nechceme robiť nič iné. Takýto deficit sa znižuje primárne rozpočtovou disciplínou. A ak sa naše body zrealizujú, zvýši sa HDP. Tak ako rovná daň viedla k rastu ekonomiky, tak to bude aj v prípade našich opatrení."
Volebný program by mal riešiť hlavný problém krajiny a tým je prudké zadlžovanie štátu. Váš program to nerieši.
„Keby sme realizovali náš program, tak súbežne s ním sa zrealizuje množstvo ďalších vecí, o ktorých som teraz hovoril. A hlavne, následkom nášho volebného programu bude rast ekonomiky, a nie o desať rokov. So zaujímavým rastom môžeme počítať už v roku 2011 a pokojne to môže znížiť deficit o jedno percento HDP."
Ale vy sľubujete do roku 2014 vyrovnaný rozpočet.
„Je to hneď prvý bod nášho programu. Sme za prijatie ústavného zákona, že štát nesmie robiť dlhy. Keby toto pravidlo existovalo dnes, tak množstvo nezmyslov by sme na Slovensku nemali. Pri dostatočnej disciplíne a konsolidačnom úsilí by sa to mohlo podariť. Ale svet sa nezrúti, aj keby to bolo v roku 2015 alebo 2016."
Konsolidačné úsilie je iné meno pre šetrenie alebo zvyšovanie príjmov. Vo vašom programe o tom nie je ani zmienka.
„Keď sa odstránia bariéry v podnikaní, znížia sa vedľajšie náklady práce, tak to podporí zamestnanosť. Sekundárne efekty sú legitímna vec a pomôžu znížiť deficit."
Ak sa tu aj bude lepšie podnikať a ekonomika bude rásť, stále to nezníži schodok o tri, štyri miliardy eur.
„Súhlasíte, že ak bude ekonomika rásť rýchlejšie, budú aj vyššie príjmy rozpočtu? A že v kombinácii s rozumným nastavením výdavkov sa deficit zníži?"
Áno, ale to deficit nevyrovná ani do roku 2014, ani 2015. V programe nevidíme opatrenia za miliardy eur.
„Ja ich tam vidím, ale porovnajte to s inými programami. Tam ich vidíte?"
Nie, ale súčasťou imidžu SaS je zodpovedné hospodárenia. Ako?
„Pred voľbami a z pozície, v ktorej sme, to nebudeme vedieť povedať. Museli by sme mať ľudí v Inštitúte finančnej politiky ministerstva financií, v Národnej banke. Ak sa dostaneme do vlády, určite budeme hospodáriť disciplinovane."
Smer vraj neoficiálne rokuje so všetkými stranami o povolebnej spolupráci. Aj s vami?
„Nie, ani sa ku mne nič nedostalo. Osobne sa poznám s niekoľkými poslancami Smeru - s Marošom Kondrótom, Jozefom Burianom a, samozrejme, s ministrom Jánom Počiatkom, tak keby bola nejaká snaha, kontaktovali by ma asi cez nich."
Kedy ste boli s Počiatkom naposledy?
„Asi pred pol rokom na narodeninovej oslave nášho spoločného známeho."
Na jachte?
„Nie. Nemyslím, že je podstatné, na koho narodeninovej oslave."
Čo urobíte, ak budete mať 5,1 percenta, budete súčasťou vlády a jediné, čo vám, ekonomickej strane, ponúknu, bude ministerstvo životného prostredia?
„Ak budeme mať 5,1 percenta, tak sa hrozne opijem. Zvyšok budem riešiť po 12. júni. Prioritne by sme chceli, aby bol odvodový bonus v programovom vyhlásení vlády. Tomu som ochotný podriadiť svoje ambície."
Autor: Rado Baťo

Beata
Balogová
