BRATISLAVA. V centre Bratislavy sa dnes skončil dvojdňový protest niekoľkých stovák ľudí proti navrhovanej zonácii Tatranského národného parku (TANAP). Odporcovia nového územného plánu TANAP-u podvečer zbalili stany a protest symbolicky ukončili na premiére filmu Strážca divočiny v rámci festivalu Hory a mesto. Ministerstvu životného prostredia ochranári odkázali, že pokiaľ bude ich požiadavky ignorovať, v podobných aktivitách budú pokračovať. Ohlásené stretnutie ministra s vedcami im vraj nestačí, žiadajú celospoločenskú diskusiu a rokovanie o ich vlastných požiadavkách.
Návrh zonácie Tatier vypracovalo ministerstvo životného prostredia, schváliť ho musí vláda. Materiál kritizovali ochranári i vedci zo Slovenskej akadémie vied. Vyčítali mu, že nezohľadňuje poznatky o tatranskej prírode a zmenšuje rozlohu územia v najprísnejšom režime ochrany. Prípadné uvoľnenie pravidiel by vraj umožnilo ťažbu dreva a výstavbu hotelov či zjazdoviek v doposiaľ nedotknutých lokalitách.
Nesúhlas s predloženou zonáciou TANAP-u prišli do Bratislavy podporiť milovníci prírody z celého Slovenska. Spočiatku neveľká skupinka piatich stanov sa z piatka na dnes rozrástla na mestečko s asi dvoma stovkami obyvateľov. Niektorí ľudia si so sebou priniesli aj svojich štvornohých miláčikov. Desiatky stanov vyrástli na betónovej dlažbe v susedstve Pamätníka SNP i na okolitých chodníkoch.
Účastníci protestného tábora si krátili čas premietaním filmu Znovuzrodenia lesa, maľovaním na kartóny či diskusiami trvajúcimi dlho do noci. V piatok si museli vystačiť s vlastnými zásobami, dnes sa podával guláš a vegetariánska kapustnica. Na toalety chodili do neďalekého podniku, kde si umývali aj zuby. Súčasťou akcie boli koncerty; časť ľudí navštívila aj festival Hory a mesto, kde bol pre Tatry vyčlenený jeden blok.
Akcia zaujala aj obyvateľov hlavného mesta. Medzinárodnú petíciu proti deštrukcii TANAP-u podpísala počas dvoch dní asi tisícka ľudí, na internete sa k nim doteraz pridalo ďalších viac ako 18.000 sympatizantov. Tatranský národný park vznikol v roku 1949, rozprestiera na ploche takmer 74.000 hektárov.