BRATISLAVA. V programe schôdze totiž dominujú, z celkovo desiatich bodov je takýchto právnych noriem šesť. Všetky pochádzajú z koaličného košiara.
Parlament tak bude musieť od utorka (27.4.) opätovne riešiť zákon o tepelnej energetike, o konkurze a reštrukturalizácii, rozhodcovskom konaní, o vysokých školách, o zriadení Slovenského historického ústavu v Ríme a vlastenecký zákon. Všetky tieto právne normy budú musieť získať aspoň 76 hlasov, ak sa to podarí, prezident ich vstupu do účinnosti už nebude môcť zabrániť.
Najdiskutovanejším bodom bude zrejme opäť zákon na podporu vlastenectva z dielne SNS, ktorý hlava štátu vrátila z dôvodu potreby posunutia jeho účinnosti z 1. apríla na september. Národniari po tomto vete vyjadrili nádej, že opäť uspejú. "Ja som stále realistický optimista a verím, že sa nám zákon podarí opätovne schváliť. Ľudia sa naň tešia. No pokiaľ nie je schválený, riziko tu pre mňa stále je," povedala ešte v marci pre TASR prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
Za túto právnu normu zahlasovalo minulý mesiac 77 koaličných poslancov z celkovo 122 prítomných. To, či sa podobný scenár zopakuje aj na budúci týždeň, je otázne. Zákon nezískal tento týždeň dostatok hlasov na pôde Výboru NR SR pre kultúru a médiá ani na Ústavnoprávnom výbore.
Na schôdzi sa bude v druhom čítaní hovoriť o novele zákona o vinohradníctve a vinárstve, ktorú vláda SR odporúča prerokovať v skrátenom konaní. Na základe tejto právnej normy sa má Tokajská vinohradnícka oblasť premenovať na jednoznačnejší názov Tokaj. "Značka Tokaj sa môže používať, ale musí byť uvedené aj vinohradnícka oblasť. Nebudeme si to tak zbytočne komplikovať názvom Tokajská vinohradnícka oblasť. Uvedené bude Tokaj, vinohradnícka oblasť," vysvetlil pred časom minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan (nominant ĽS-HZDS).
V rovnakej fáze legislatívneho procesu je aj opozičná novela zákona o rodine z dielne nezávislých poslancov Martina Kuruca a Juraja Lišku. Svojou iniciatívou chcú zaviesť do praxe slovenských súdov osvedčený systém striedavej starostlivosti o deti po rozvode rodičov a tlmiť tak rozvodové a porozvodové súboje o potomkov.
Autori novely vyjadrili presvedčenie, že striedavá starostlivosť zabezpečuje dieťaťu primeraný kontakt s obidvoma rodičmi a redukuje jeho porozvodovú traumatizáciu. Doteraz mohli rodičia realizovať určitú formu striedavej starostlivosti o dieťa iba vtedy, ak medzi sebou uzatvorili dohodu a súd ju schválil. Od júla 2010 má byť takéto riešenie uvedené priamo v zákone. Striedavá starostlivosť tak má byť umožnená aj vtedy, ak jeden z rodičov uzatvorenie takejto dohody blokuje.