SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Ako vládli: Harabinove roky

Koalícia spravila zo Štefana Harabina ústrednú postavu slovenskej justície. Zvaliť však všetky prešľapy len na neho by nebolo presné.

Karikatúra: ShootyKarikatúra: Shooty

Súdnictvo nie je jediná oblasť, kde Ficova koalícia narobila paseku. No škoda, ktorú spôsobila v justícii, je výnimočná - zasiahla úplne všetky zložky systému, ktorý by inak mal byť od politiky nezávislý, a prežije túto vládu o mnoho rokov. Ukázať sa to dá na jednej inštitúcii za druhou:

Ústavný súd

Deväť z trinástich sudcov Ústavného súdu bolo vymenovaných začiatkom roka 2007, pričom väčšina mala blízko k vládnym stranám. A ústretovosť ku koalícii bola cítiť na každom zásadnom rozhodnutí Ústavného súdu:

1. zrušenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Pred letnými prázdninami 2008 odložil súd vyhlásenie rozhodnutia na jeseň so zdôvodnením, že o to požiadal predseda parlamentu Pavol Paška (Smer). Samotný nález je síce správny a naoko proti vôli politikov. Ale v skutočnosti zákon nechcú ani oni.

2. zrušenie Špeciálneho súdu. Nestáva sa často, aby samotní sudcovia v odlišnom stanovisku vyhlásili, že na rozhodnutie „neexistovali ústavne akceptovateľné dôvody" a ide o „prejav neprimeraného súdneho aktivizmu". Aktivizmu, ktorý bol plne v línii toho, čo hlásali Harabin a HZDS.

Prečítajte si rozhovor s poslancom Smeru a predsedom ústavno-právneho výboru parlamentu Mojmírom Mamojkom:Voľba šéfa súdov? Politická dohoda

3. nečinnosť v prípade zákona, ktorý umožňuje stavať diaľnice na súkromných pozemkoch. Súdu trvalo dva roky, aby rozhodol, či sa zákonom bude vôbec zaoberať. Keď ho prijal, nepozastavil jeho účinnosť, čiže vláda môže stavať ďalej. A ako povedala šéfka súdu Ivetta Macejková, sudcovi spravodajcovi sa zdá najlepšie rozhodnúť až „tesne po voľbách".

4. nečinnosť v prípade zvolenia Harabina za šéfa Najvyššieho súdu. O tom, či môže byť politik s pozastaveným výkonom sudcovskej funkcie zvolený za šéfa justície, by sa malo rozhodnúť v priebehu niekoľkých dní. U nás sa už mesiace nič nedeje.

Záujmy dnešnej koalície sú pre mnohých ústavných sudcov viac než právo. A užijeme si ich ešte dlho. Funkčné obdobie deviatich nových sudcov sa končí v roku 2019.

Ministerstvo spravodlivosti

Štefan Harabin mal ako minister spravodlivosti jasný cieľ - totálne ovládnutie justície. Splnil ho spolovice. Dnes stojí na čele Najvyššieho súdu, na ministerstve má Vieru Petríkovú (za HZDS) a po ruke mu ide aj Súdna rada.

Nepresadil však posilnenie kompetencií šéfa Najvyššieho súdu a ďalšie „osamostatnenie" súdnictva, vďaka ktorým by dnes bol justičným cárom.

Plnenie programového vyhlásenia

Predsavzatie: Vláda
zachová sociálne istoty sudcov s cieľom maximálne stabilizovať ich spoločenské postavenie.

Realita: Okrem existujúcich sociálnych istôt dosiahol minister Harabin v roku 2007 aj vyplatenie 14. platov, ktoré sudcom patria na základe zákona.

Predsavzatie: Budú sa zvyšovať nároky na občiansku bezúhonnosť a etické správanie sa sudcov aj mimo pracoviska.

Realita: Stovky sudcov žiadajú od štátu milióny eur, pretože mali byť diskriminovaní vysokými platmi sudcov špeciálneho súdu. Žalobu si podala aj ministerka Petríková.

Predsavzatie: Vláda sa dôrazne zasadí za potláčanie korupcie, pričom boj proti nej pokladá aj za súčasť posilnenia nezávislosti justície.

Realita: Nezaviedli sa nijaké systémové opatrenia, ktoré by znižovali možnosť korupcie v justícii. Jeden sudca bol za ňu odsúdený.

Predsavzatie: Vláda preskúma možnosti vytvorenia samostatného Najvyššieho správneho súdu.

Realita: Ani jeden návrh na vytvorenie Najvyššieho správneho súdu neprišiel.

Predsavzatie: Vláda vytvorí podmienky na zvyšovanie informovanosti o súdnych konaniach zverejňovaním rozsudkov na internete.

Realita: Rozsudky súdov nie sú na webe zverejňované.
Koalícia nepodporila opozičný návrh, ktorý by to zabezpečil.

Predsavzatie: Vláda vyhodnotí činnosť špeciálnych právnych nástrojov a inštitúcií v boji proti najzávažnejšej ekonomickej kriminalite a korupcii.

Realita: Po tlaku koaličných poslancov sa zrušil Špeciálny súd. Zriadený bol Špecializovaný trestný súd.

Predsavzatie: Vláda navrhne opatrenia, ktoré v budúcnosti vylúčia politické zasahovanie do práce orgánov ochrany práva.

Realita: Štefan Harabin bol zvolený za šéfa Najvyššieho súdu, hoci mal prerušený výkon sudcovskej funkcie a pôsobil v politickej funkcii. Ministerka Petríková ohlásila, že sa tiež plánuje vrátiť na súdy.

Predsavzatie: Vláda prispôsobí legislatívny program prioritám vládneho programu s cieľom znížiť počet legislatívnych návrhov a zvýšiť ich kvalitu a vylúči unáhlený prístup
k príprave zákonov.

Realita: Kľúčové zákony, ako novela Občianskeho súdneho poriadku, zrušenie dvoch ministerstiev či zákon o strategických podnikoch, neboli v programovom vyhlásení
a schvaľovali sa v skrátenom
legislatívnom konaní.

Podporu sudcov si Harabin zabezpečil jednoducho - v roku 2007 pre nich vyhandloval 14. platy, dosiahol zníženie odmien špeciálnych sudcov, ktoré kolegom klali oči, otvoril dvere diskriminačným žalobám a tých, čo sa nedali kúpiť, začal disciplinárne stíhať.

Harabin je z ministerstva preč, ale z takého šoku, že justícii môže šéfovať niekto, koho odpočúvanie usvedčuje z kamarátstva s údajným narkobarónom, kto klame, kričí na poslanca, že je „hajzeľ" a pôjde do basy, a má antisemitské narážky, sa budeme spamätávať dlho.

A ktovie, či po Harabinovi a Petríkovej sudcovia ešte niekedy pochopia, že nie je v poriadku odskočiť si do politiky a potom zasa súdiť.

Najvyšší súd

Pre kritikov na Najvyššom súde má Harabin hierarchiu postihov: od nevyplatenia odmeny cez presadenie do menšej kancelárie, preloženie na inú agendu, disciplinárne stíhanie až po pozastavenie funkcie. Minimálne štrnásti z osemdesiatky sudcov zažili niečo z toho.

Odmeny či kancelárie nemusia obyčajného človeka trápiť, ale ak sudcu, ktorý sa celý život zaoberal obchodnými zmluvami, necháte rozhodovať o ochrane lesa, budú trpieť zmluvy, lesy, občania aj právo.

Zodpovednosť politikov je jasná - vláda, parlament, aj prezident majú svojich zástupcov v Súdnej rade, ktorá Harabina jednohlasne zvolila. S Ficovou podporou zvolený prezident Ivan Gašparovič ho bleskovo po hlasovaní vymenoval, aby sa nástup do funkcie nedal spomaliť podaním na Ústavný súd.

Je teda vinou koalície, že ak sa nič mimoriadne nestane, Štefan Harabin bude na čele Najvyššieho súdu do roku 2014.

Špeciálny súd

„Špeciálny súd musí existovať," povedal premiér Robert Fico po tom, čo ho Ústavný súd zrušil. Lenže na to mal myslieť, už keď bral do vlády HZDS s Harabinom či keď volil ústavných sudcov.

Vznikom Špecializovaného trestného súdu Fico nič nevyriešil. Len hasil problém, ktorý sám spôsobil. A aj to len čiastočne, keďže o odvolaniach proti rozsudkom špecializovaného súdu rozhoduje Najvyšší súd, kde vládne Harabin.

Sudcovský stav

Asi najväčšou hanbou sudcovského stavu za posledné štyri roky je hromadné podávanie žalôb za diskrimináciu, ktorú mali radoví sudcovia utrpieť, keď dostávali menší plat než kolegovia na Špeciálnom súde.

Zodpovednosť leží na sudcoch samotných, ale vinu nesie aj politika - keby spisovanie žalôb nebolo organizované zhora a nemalo podporu Harabina a Petríkovej, ktorá si ju sama podala, asi by ostalo len pri individuálnych úletoch.

Ak v sudcovskom stave začalo bujnieť rodinkárstvo pri obsadzovaní voľných miest, je to tiež vinou politiky. Harabin ako minister presadil zmenu, podľa ktorej majú justiční čakatelia prednosť pred uchádzačmi zvonka, pričom čakateľské miesta sa vo veľkej miere obsadzujú príbuznými.

Keď k problémom prirátame aj neochotu masovo kritizovať voľbu Harabina, či zastať sa šikanovaných kolegov, obraz, ale aj reálny stav sudcovstva sa posledné štyri roky len zhoršoval. A keďže sudcovia sú vymenovávaní doživotne, čo sa raz pokazí, sa ťažko napráva.

Len Harabin?

Zvaliť všetko na šéfa Najvyššieho súdu by bolo nepresné. Štefan Harabin by nebol ničím bez Vladimíra Mečiara, ktorý ho poslal do vlády, Roberta Fica, ktorý ho tam zobral, prezidenta, Súdnej rady či desiatok sudcov, ktorí mu prisluhujú.

Napriek rozsahu škôd a počtu spolupáchateľov sa v súdnictve dá mnohé zachrániť - hlasovanie o zrušení Špeciálneho súdu dopadlo 6:7 a niektoré senáty Ústavného súdu robia dobré rozhodnutia. Harabina možno odstrániť. Špecializovaný súd čaká, aby sa mu zasa rozviazali ruky. Sudcovský stav sa dá nanovo regulovať.

Najbližšie štyri roky môžu zlepšiť, čo sa tu za tie posledné udialo. Alebo spôsobiť problémy na ďalšie desaťročia.

Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva

Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.

Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zvýšiť materiálne a personálne zabezpečenie súdov

Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí zvýšenú materiálnu a personálnu podporu súdom.

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Celkovo chce Harabin zvýšiť počet sudcov na Slovensku približne o 200. Podľa jeho slov je totiž jedným z hlavných zámerov ministerstva zrýchliť prácu súdov.

Zdroj: Štefan Harabin, minister spravodlivosti (HZDS), SME, 30.8.2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Počet sudcov na Slovensku vysoko prevyšuje počty sudcov v mnohých krajinách s lepšou vymožiteľnosťou práva. Ministerstvo by malo pozornosť zamerať na zvýšenie efektivity práce sudcov, nie ich počtu.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Počet sudcov sa oproti priemeru roka 2005 k roku 2008 zvýšil o 39, čo predstavuje zhruba pätinu sľubovaného rastu. Relatívne platové podmienky sa nezmenili, sú naďalej legislatívne naviazané na priemernú mzdu v hospodárstve ako jej trojnásobok.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 8. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 805
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 9 457
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 747
 4. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 727
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 369
 6. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 112
 7. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 090
 8. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 848
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 180
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 479
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na oblečenie do mrazov aj pod mínus 50 stupňov Celzia využívajú miestni sobie výrobky.

Rozhovor o najchladnejších miestach sveta.


11. jún

Voľby by vyhral Hlas.


7 h

Máj bol mesiac, keď viac ako pandémiu bolo vidno všetky ostatné veci. A konečne vieme, ako to tu vlastne vyzerá.


Tak ako bol vyretušovaný Vladimír Clementis z fotografie s Klementom Gottwaldom, tak bol odstránený z učebníc dejepisu po procese a poprave aj Rudolf Slánský.

Učebnica, ktorá prináša len interpretáciu dejín, by sa mala považovať za podozrivú


11. jún

Neprehliadnite tiež

Ilustrašné foto.

Nemecká štúdia naznačila väčšiu ochranu pred covidom pri mixe vakcín.


9m
Ilustračné foto.

Doručené podania vyhodnocujú podľa toho, či ide o podozrenie z korupčného správania alebo nie.


TASR 4 h
Denisa Saková.

Saková kritizuje pôsobenie ministra vnútra Mikulca.


TASR 5 h
Richard Sulík, predseda SaS

Saková zaočkovaná nie je, zdôvodnila to tým, že stále sa na ňu vzťahuje lehota po prekonaní covidu.


SITA 6 h