BRATISLAVA. Prax v ozbrojených zložkách nemusí byť vždy podmienkou vymenovania do funkcie. Presvedčili sa o tom aj Mária Cigáneková, Bohuslava Brunaiová a Jana Pasulkášová, ktoré pracujú v Zbore väzenskej a justičnej stráže.
Od apríla 2007 je riaditeľkou zboru ich príbuzná, nominantka HZDS Mária Kreslová. Cigáneková je jej dcéra, Brunaiová s Pasulkášovou netere.
Bleskové prijatie
Mária Cigáneková sa po voľbách zamestnala na ministerstve výstavby, kde bola vedúcou oddelenia zahraničných vzťahov. V júli 2007 sa stala riaditeľkou kancelárie vtedajšieho šéfa rezortu Mariána Janušeka (SNS), ktorou bola do polovice októbra 2009.
Od konca augusta 2009 do 14. januára 2010 bola Cigáneková práceneschopná. Hneď na druhý deň po ukončení PN sa zamestnala v Zbore väzenskej a justičnej stráže, ktorý riadi jej matka - Mária Kreslová.
Príslušníci zboru musia pritom v rámci prijímacieho konania, ktoré trvá približne mesiac, absolvovať aj testy fyzickej zdatnosti. Kedy a ako ich mohla urobiť Cigáneková, ktorá bola viac ako štyri mesiace pred prijatím práceneschopná, nie je jasné.
„Ak máte nejaké otázky, riešte to s mojou matkou. Tento telefonát nemá nič spoločné s mojou náplňou práce," odkázala.
Cigáneková sa stala zástupkyňou riaditeľa personálneho odboru, ktorý spadá pod Kreslovú. To znamená, že v čase neprítomnosti riaditeľa odboru je priamou podriadenou svojej matky. Zákon o štátnej službe príslušníkov väzenskej stráže hovorí, že blízke osoby „nemôžu byť v podriadenom vzťahu".
Kreslová na otázky, ako robila jej dcéra fyzické testy, respektíve, či si nemyslí, že jej vymenovanie do funkcie bolo v rozpore so zákonom, neodpovedala. Nevysvetlila ani, či bol na Cigánekovej pozíciu vypísaný konkurz, aké má vzdelanie a či jej neprekáža, že pred vymenovaním do funkcie v zbore nemala prax v ozbrojených zložkách.
Neter nevie, kde pracuje
Bohuslava Brunaiová sa na riaditeľstve väzníc zamestnala v roku 2007. Pracovala na organizačno-právnom odbore, kde bola v pozícii vedúceho odborného referenta špecialistu.
Hoci ani ona nemala pred vymenovaním do funkcie potrebnú prax, tvrdí, že jej príbuzenský vzťah s Kreslovou nemal na jej vymenovanie do funkcie vplyv.
„Absolvovala som všetky potrebné skúšky," tvrdí Brunaiová, ktorá je momentálne na materskej dovolenke. Na otázku, na akom odbore pracuje, však nevedela odpovedať.
„Teraz si neviem spomenúť." V pracovnej náplni má naopak jasno. „Okrem iného vybavujem ľuďom vstup do väznice." Jana Pasulkášová je absolventkou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Na riaditeľstve väzníc pracuje od roku 2009 - ako vedúci odborný referent špecialista v útvare sociálneho zabezpečenia.
Okrem iného má na starosti rekreačné pobyty príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže. Pasulkášová na otázku, či sa nedostala k funkcii vďaka rodinným väzbám so šéfkou väzníc, neodpovedala. „Som na dovolenke, dovidenia."
Kreslová sa k okolnostiam prijatia jej neterí do služieb zboru nevyjadrila. Neodpovedala ani na otázku, či nepovažuje za rodinkárstvo obsadzovanie funkcií v zbore jej príbuznými, ktorí nikdy predtým nepracovali
v ozbrojených zložkách.
„Vaše informácie preveríme," povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
Rodinný biznis
Denník SME informoval, že Kreslovej úrad zorganizoval v júni 2008 futbalový turnaj väzenských organizácií z celej Európy. Recepciu a stravovanie účastníkov zabezpečila nitrianska reštaurácia Malibu, ktorá sídli v budove patriacej Kreslovej.
Malibu je rodinným podnikom, v čase recepcie bol jej zodpovedným vedúcim Kreslovej manžel Václav. Ich dcéra Cigáneková reštauráciu prenajíma živnostníkovi Petrovi Učňovi. Kreslovej úrad mu za recepciu vyplatil takmer 3-tisíc eur.
Kreslovú vymenoval do funkcie generálnej riaditeľky Zboru väzenskej a justičnej stráže bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin (za HZDS). Predtým bola dlhé roky klinickou psychologičkou - pôsobila
v psychiatrickej nemocnici vo Veľkom Záluží, neskôr v Ústave na výkon väzby v Nitre.
Zásadný zlom v jej kariére znamenal až vstup Mečiarovej strany do vládnej koalície. Po voľbách 2006 bola Kreslová niekoľko mesiacov aj riaditeľkou nitrianskej väznice.
Zastavili podnety na Kreslovú
Šéf vojenskej prokuratúry Gardecký odmieta, že riaditeľku väzníc nestíhajú preto, že pomohla jeho exmanželke k funkcii.
BRATISLAVA. Orgány činné v trestnom konaní odmietli podozrenia zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, ktorých sa mala dopustiť riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová. Denníku SME to potvrdil hlavný vojenský prokurátor Mikuláš Gardecký.
Vo väzenstve pracuje aj jeho bývalá manželka Magdaléna Gardecká. Od roku 1998 bola referentkou v Ústave na výkon väzby v Košiciach.
V septembri 2007 sa stala vedúcou rekreačného strediska Zboru väzenskej a justičnej stráže v Bukovci, do funkcie ju vymenovala Kreslová. Gardecký odmieta, že šéfku väzníc nestíhajú preto, že pomohla jeho exmanželke k funkcii.
„S manželkou som sa rozviedol v roku 1994. Máme štandardný vzťah, o pani Kreslovej som sa s ňou nikdy nebavil."
Sporné tendre
Vojenská prokuratúra preverovala Kreslovú od septembra 2008. Jej podriadení na ňu podali trestné oznámenia, ktoré sa týkali údajne netransparentných tendrov na dodanie signálnobezpečnostnej techniky a serverov pre zbor.
Kreslová mala napríklad víťaznej firme odpustiť penále za nedodržanie termínov. Štátu tým údajne spôsobila škodu takmer 12 215 eur, čo však polícia odmietla.
Prokuratúra následne zamietla ako nedôvodnú aj sťažnosť bývalého zamestnanca zboru Ladislava Janeka proti rozhodnutiu vyšetrovateľa.
Kreslovej podriadení spochybnili aj prenájom bufetu
v nitrianskej väznici, ktorý má až do roku 2012 živnostník Peter Učeň. Tento človek má v prenájme aj rodinný podnik Kreslovcov, reštauráciu Malibu. Konala sa v nej aj spomínaná recepcia po skončení futbalového turnaja väzenských organizácií.
„Vyšetrovateľka Policajného zboru zastavila trestné stíhanie za prečin skrátenia dane a poistného a zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe," napísal Gardecký.
Vojenská prokuratúra zastavila aj trestné stíhanie vo veci prečinu ohovárania. Kreslová obvinila Ladislava Janeka, ktorý bol riaditeľom odboru logistiky v zbore, z netransparentného nákupu áut za takmer 150-tisíc eur.
Janek ju zažaloval, pričom tvrdil, že Kreslová ho odvolala z funkcie, keď upozornil, že podpisovala predražené zmluvy, zmluvy bez projektovej dokumentácie či rôzne dodatky k už existujúcim zmluvám. Prokuratúra zamietla aj Janekovu sťažnosť proti zastaveniu trestného stíhania.
Stop od prezidenta
Trestné oznámenia na Kreslovú boli dôvodom, prečo ju prezident Ivan Gašparovič v septembri 2008 nevymenoval za generála.
Kreslová vtedy označila všetky podozrenia za „krivé, vymyslené obvinenia bývalých príslušníkov zboru, ktorí museli odísť pre porušenie finančnej disciplíny a podozrenie z predražených tendrov".
Robili pre Janušeka
Kreslovej manžel je vyše roka zamestnancom rezortu výstavby. Brat exministra Janušeka dostal viacero zákaziek v slovenských väzniciach.
BRATISLAVA. Krátko po tom, ako sa stala Mária Cigáneková riaditeľkou kancelárie bývalého ministra výstavby Mariána Janušeka (SNS), sa začalo dariť aj Januškovmu bratovi Igorovi. Pokým v roku 2007 získal len dve zákazky na deratizáciu slovenských väzníc, o rok neskôr ich už bolo sedem.
Dokopy dostal Igor Janušek od inštitúcie, ktorú riadi Cigánekovej matka Mária Kreslová, deväť z jedenástich zákaziek, o ktoré sa uchádzal.
Exminister Janušek tvrdil, že sa za brata neprihováral. So šéfkou väzníc Kreslovou vraj nemá žiaden vzťah, pričom jej dcéru si vybral za šéfku kancelárie na základe výberového konania.
Podozrenia z klientelizmu odmietla aj Kreslová. Od januára 2009 pritom pracuje na ministerstve výstavby aj jej manžel Václav.
Bývalý profesionálny vojak, ktorý dostáva od štátu výsluhový dôchodok, sa za Janušeka zamestnal v rezortnom archíve. Kresl tvrdí, že prácu na ministerstve si našiel sám. „Treba čítať noviny, chodiť na úrady a pýtať sa," povedal.
Na jeseň 2007 si Kresl najal na pomocné maliarske a murárske práce dvoch odsúdených z Ústavu na výkon väzby v Nitre. Za necelé dva mesiace im zaplatil približne 430 eur. Keby si objednal súkromnú firmu, zaplatil by štyrikrát viac. „Prácu odsúdených si môže objednať každý," bránila sa Kreslová.
Poslanec Daniel Lipšic (KDH) však upozornil, že nie každý vie, že si môže objednať väzňov. „Skúste si dať žiadosť, že chcete vymaľovať redakciu. Uvidíte, čo všetko vám tam zarátajú."
Ochranná ruka HZDS
Šéfka väzníc zatiaľ prečkala všetko. Alkohol na pracovisku i podozrenia zo spolupráce s ŠtB.
BRATISLAVA. Riaditeľka Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová má zrejme silné politické krytie. Len tak si možno vysvetliť, že na čele slovenského väzenstva stojí už tri roky človek, ktorého prešľapy prechádzajú takmer bez povšimnutia. Premiér Robert Fico sa ku Kreslovej vyjadril len raz, vo februári 2009.
„Očakávam od ministra spravodlivosti, že akúkoľvek kauzu primerane posúdi a vyvodí zodpovednosť".
Odvtedy sa nič neudialo, naopak - bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin sa jej viackrát zastal, Kreslová nestratila ani podporu HZDS, ktoré ju do funkcie nominovalo. Pred rokom 1989 bola pritom v kontakte s Vojenskou kontrarozviedkou, ktorá bola súčasťou ŠtB.
Hoci z Kreslovej spisu vyplýva, že donášala na profesionálneho vojaka z Nitry, riaditeľ NBÚ František Blanárik (HZDS) jej udelil bezpečnostnú previerku na stupeň dôverné. Za problém nepovažoval ani to, že tajní s ňou prerušili kontakty pre jej nespoľahlivosť v dôsledku konzumácie alkoholu.
„Opakovane sa stalo, že vedúca bola v práci pod vplyvom alkoholu. Bolo to zjavné z jej správania aj z artikulácie," napísali v apríli 2001 na riaditeľstvo väzníc aj Kreslovej podriadené Zuzana Mičíková a Miriam Grácová.
„Všetky úvahy o mojom živote, alkohole a podobne sú iba primitívnou pomstou prepustených príslušníkov," tvrdila Kreslová. Rovnako odmietla, že za svoje postavenie vďačí bývalému riaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi, s ktorým sa zoznámila v čase, keď bol prvýkrát vo väzbe v Nitre.

Beata
Balogová
